OpenAI'dan yazılı tanımlardan görsel üreten servis: DALL-E

OpenAI tarafından geliştirilen DALL-E servisi, yapay zeka desteği sayesinde yazılı tanımlar üzerinden görseller yaratabiliyor.
OpenAI'dan yazılı tanımlardan görsel üreten servis: DALL-E

Kendini "kar amacı gütmeyen yapay zeka araştırma şirketi" olarak tanımlayan Open AI'dan ilk olarak 2016 yılının Haziran ayında sizlere bahsetmiştik. Kurucuları arasında Elon Musk ve Y Combinator Başkanı Sam Altman gibi önemli isimler bulunan ve 2019 yılının Temmuz ayında Microsoft'tan 1 milyar dolar yatırım alan OpenAI, bugün yeni bir servis ile karşımıza çıktı.

OpenAI tarafından geliştirilen DALL-E servisi, yapay zeka desteği sayesinde yazılı tanımlar üzerinden görseller yaratabiliyor. Oldukça basit bir çalışma şekline sahip olan DALL-E servisini kullanmak için tek yapmanız gereken nasıl bir görsel elde etmek istediğiniz ile ilgili bir yazılı tanım hazırlamak.

DALL-E servisi temelinde yazılı açıklamalarından görüntü oluşturmak için eğitilmiş GPT-3. DALL-E ismi ise paylaşılan bilgilere göre ünlü sanatçı Salvador Dalí and Pixar’ın en sevilen karakterlerinden olan WALL·E'nin birleşmesi ile oluşturulmuş.

DALL-E'nin üreteceği görseller tamamen sizin tanımlamalarınıza kalmış durumda. DALL-E'den yeşil gözlü bir kedi görseli de isteyebilirsiniz, avokado şeklinde bir koltuk da. Yapay zeka üzerinden görsel üretmek özellikle sık sık görsele ihtiyaç duyan insanların işlerini olukça kolaylaştıracaktır. Bu teknolojinin gelişmesi ile birlikte stok fotoğrafçılığı büyük bir darbe alabilir.

DALL-E, GPT-3 ve yapay zeka desteği sayesinde sıfırdan biri görsel oluşturmaktan tutun da varolan bir görselin belli noktalarında tanımlara uyan değişiklikler yapmaya kadar pek çok yeteneğe de sahip durumda. DALL-E ile oluşturulan görsel örneklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.