Airbnb, kiracılarına partilemeyi yasakladı!

Airbnb Covid-19 salgını devam ederken platformunda parti yapılmasını sağlayan evleri kaldırdığını duyurdu.
Airbnb, kiracılarına partilemeyi yasakladı!

Covid-19'un seyahat sektörünü olumsuz etkilemesiyle birlikte zarar gören şirketlerden biri olan Airbnb, ne olursa olsun halk sağlığını korumaya kararlı. Şirket, bugün paylaştığı bir blog gönderisiyle, platformundaki tüm parti ve etkinlik evlerini yasakladığını duyurdu. 

Bunun yanı sıra Airbnb, 16 kişiden fazla kapasitesi bulunan evleri de platformdan kaldırdığını açıkladı. Şirket halk sağlığını korumak adına parti ve etkinliklere küresel yasak getirdiklerini açıkladı. 

İlerleyen dönemde Airbnb rezervasyonlarını etkileyecek olan yasak, ikinci bir karara kadar devam edecek. Bu arada geçtiğimiz sene de şirketin parti evlerini küresel olarak yasakladığını hatırlatalım. Bu yasak, yerel bölgelerdeki parti evlerinin, mahallelerde sorun yaratmasından kaynaklanıyordu. 

Pandemiyle birlikte platformunda etkinlik özelinde arama filtrelerini platformundan kaldıran Airbnb, kullanıcıları da yerel yönetimlerin Covid-19 kararlarına uyum sağlamaya davet etmişti. 

Şirket açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

Birçok hükümet bölgesinde, toplantılarla ilgili halk sağlığı yetkileri değişti ve bazı yerlerde COVID vakalarının değişen oranlarına cevaben değişim gösterdi - örneğin, barlar, kulüpler ve publar ile ilgili yasal düzenlemeler gibi. Bazıları bar ve kulüp alışkanlıklarını evlere taşımayı seçti, bazen bu mekanları platformumuz aracılığıyla kiraladı. Bu tarz bir davranışın inanılmaz derecede sorumsuzca olduğunu düşünüyoruz - işimizi bu şekilde yapmak istemiyoruz ve bu davranışa katılan veya bu davranışa izin veren hiç kimse bizim platformumuza ait değil. 

Airbnb iyi niyetli bir adım atmış olsa da; partileri engellemesinin her zaman kolay olmayabileceğini söyleyelim. Zira kullanıcılar şehirden uzak bir konumda sadece kendileri için kiralama yaparak, sonrasında isediği sayıda kişiyi mekana davet edebilir.

Dün halka arz başvurusunda bulunduğunu duyuran şirket, attığı bu adımla, Twitter'da bir takım olumsuz olaylarla sarsılan imajını tazelemeyi planlıyor olabilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.