Küresel EdTech yatırımları 4.1 milyar dolara ulaştı

2019'un aynı dönemine kıyasla 1.5 milyar dolar artış gösteren EdTech yatırımları 4.1 milyar dolara ulaştı. Son 5 yıl içinde ivme kazanarak, bu yıl ciddi bir büyüme gösteren EdTech yatırımlarını birlikte inceleyelim.
Küresel EdTech yatırımları 4.1 milyar dolara ulaştı

Covid-19 salgınıyla birlike uzaktan eğitim girişimleri rağbet görmeye devam ediyor. Geçen ay Çevrimiçi eğitim platformu Toppr'ın, 46 milyon dolar yatırım aldığını sizlere aktarmıştık. Geçtiğimiz haftalarda başka bir online eğitim platformu olan Skillshare ise 66 milyon dolar yatırım aldı

Küresel EdTech yatırımları, girişimcilik dünyasında kendini göstermeye devam ederken, yatırım miktarları da artış gösteriyor. Küresel ve yerel yatırımlara birlikte göz atalım. 

Global EdTech yatırımları

Crunchbase'deki verilere göre; EdTech şirketlerine yapılan küresel yatırım miktarı bu yılın Ocak ve Temmuz aylarında 4.1 milyar dolara ulaştı. Bu rakamın, 2019'un aynı dönemine kıyasla 1.5 milyar dolar artış gösterdiğini belirtelim. Aynı şekilde belirtilen rakam, son 5 yılda aynı zaman aralığında toplanan en yüksek yatırım miktarı olarak öne çıkıyor. 

Yine de EdTech girişimlerinin 2018 yılında 4 milyar dolar toplamayı başardığını belirtelim. Öte yandan 2020 ile 2018 yılını kıyasladığımızda; 2020'de 4.1 milyar dolara daha az sayıda yatırım anlaşmasıyla ulaşıldığını görüyoruz. Bu da bize yatırım miktarlarının artış gösterdiğini söylüyor.

2018'de 427 anlaşma ile 4 milyar dolara ulaşılırken, 2020'de 4.1 milyar dolara ulaşmak için  279 anlaşma yeterli oluyor. Bu arada EdTech sektörü için belirtilen rakamlara özel sermaye yatırımlarının dahil olmadığını belirtelim. 

ABD ve Çin'de Öne Çıkan Yatırımlar 

ABD'deki edtech yatırımları ise 2020'nin aynı döneminde 85 anlaşma ile 706 milyon dolara ulaştı. Bu noktada bir önceki yılın aynı döneminde 108 anlaşma ile toplamda 678 milyon dolar yatırım alındığını belirtmekte fayda var. ABD'de bu yıl, Coursera, MasterClass ve CampusLogic aldığı yatırımlarla öne çıktı.  

Temmuz ayında Coursera, F serisi yatırım turunda 130 milyon dolar alırken, Masterclass E serisi yatırım turunda 100 milyon dolar topladı. Diğer iki isme kıyasla daha az tanınırlığa sahip olan CampusLogic ise Temmuz ayında120 milyon dolar yatırım aldı. 

Çin de ise yatırım miktarları ABD'dekilerden çok daha yüksek. Çin merkezli eğitim girişimi Yuanfudao Mart ayında gerçekleşen G serisi yatırım turunda 1 milyar dolar yatırım aldı. Böylece bir EdTech'in o tarihe kadar aldığı en büyük yatırım alan Yuanfudao, pazardaki diğer oyuncuların yatırım almasını da tetikledi. Çin merkezli bir diğer eğitim girişimi Zuoebang Haziran ayında gerçekleşen E serisi yatırım turunda 750 milyon dolar yatırım aldı. 

Cruncbase verilerin göre yatırımcıların ilgisi de son yıllarda kademeli olarak artış göstermiş durumda. Küresel yatırımlar son 5 yıl içinde en son 2018'de zirve yaptı. 2018 yılında küresel yatırımlar 700 anlaşma ile  5.8 milyar dolara ulaşmayı başardı. 

Türkiye ekosisteminde edtech alanında çok öne çıkan bir girişimimiz ne yazık ki bulunmuyor. Ancak corona salgınıyla birlikte uzaktan online eğitim konusu tüm dünyada en fazla dikkat çeken konuların başında geliyor. Önümüzdeki günlerde öne çıkan fırsat alanların biri olup olmayacağını hep beraber göreceğiz. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.