Otonom araç girişimi AImotive, 20 milyon dolar yatırım aldı

Budapeşte merkezli otonom araç girişimi AImotive, Lead Ventures tarafından yönetilen yeni yatırım turunda 20 milyon dolar yatırım aldı.
Otonom araç girişimi AImotive, 20 milyon dolar yatırım aldı

Budapeşte merkezli otonom araç girişimi AImotive, Lead Ventures tarafından yönetilen yeni yatırım turunda 20 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turuna katılan diğer isimler Robert Bosch Venture Capital, B Capital Group, Prime Ventures, Inventure, Samsung Catalyst and Draper Associates olarak açıklandı. Otonom araçlar ve gelişmiş sürücü yardımı için yazılımını daha da geliştirmeyi hedefleyen AImotive'in 2 yıl önce 38 milyon dolar yatırım aldığını da sizlerle paylaşmıştık. Girişimin bu turla birlikte aldığı toplam yatırım miktarı ise 70 milyon doların üzerine çıktı.

AImotive, aldığı yeni yatırımla Münih ve Detroit'te ofisler açarak uluslararası kapsamda genişlemeye devam etmeyi ve şirketin otomotiv ortağı için gelişmiş destek sunmasına izin vermeyi planlıyor. AImotive CEO'su László Kishonti, mevcut seyahat yasaklarıyla ortakları desteklemenin zorlaştığını ve bu noktada yerel ofislerin açılmasının yardımcı olacağını söyledi. Kishonti, müşteriler için yerel desteği artırmak istediklerini, ancak şu anda yasaklar ile başa çıkamadıklarını belirtti. Büyük müşterilerle çalıştıklarının ve bu noktada istikrarlı bir ortak olmak istediklerinin altını çizen Kishonti, bu yüzden daha fazla yerel insanı işe almaları gerektiğini açıkladı. Şirketin CEO'sunun sözlerine baktığımızda, 20 milyon dolarlık yeni yatırımın oldukça doğru bir zamanda geldiğini söyleyebiliriz.

Şirket, kendini süren araç yazılımını yoldaki araçlarda test etmek istiyordu, ancak yasal kısıtlamalar göz önüne alındığında bunu yapmak gerçekten kolay değildi. İlk başta video oyunları kullandı ancak daha sonra daha gelişmiş simülasyon yazılımını yaratmaya başladı. AImotive kısa süre önce otomatik sürüş geliştirme için aiSim simülatörünün türünün tek sertifikalı otomotiv sınıfı simülatörü olduğunu duyurdu.

Şirket ayrıca, otomatik sürüşün sadece lüks araçların bir özelliği olmaktan çıkması gerektiğini savunuyor ve aynı zamanda herkes için mevcut olan hayat kurtarıcı bir teknoloji olmasını sağlama çabalarını da hızlandırmayı hedefliyor. Mevcut geliştirme çabaları, uzun ve sıkıcı sürüşlerde, direksiyon hakimiyetini sürücüden devralmak veya kazaları azaltmak veya önlemek için acil durum teknolojileri kullanmak gibi teknolojilere odaklanıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.