Apple'ın şirket değeri 1,5 trilyon dolara ulaştı

Apple hisselerinin değeri toplam 1,5 trilyon doları aştı. Dünyanın en değerli markalarından biri olan Apple, hisse değeri 1,5 trilyon doları aşan ilk Amerikalı şirket olma ünvanını da aldı.
Apple'ın şirket değeri 1,5 trilyon dolara ulaştı

Apple hisseleri son günlerdeki hareketleriyle, Apple'a yeni bir rekor hazırladı. Şirketin toplam hisse değerleri 1,5 trilyon dolara ulaştı. Tüm dünyanın Covid-19 sebebiyle problem yaşadığı, pek çok ülkedeki borsaların iyiye gitmediği bir dönemde Apple ise hisse değerini hızla artırmaya devam ediyor. NASDAQ'ta AAPL koduyla işlem gören Apple hisselerinin, toplam değeri 1,5 trilyon doları aşması oldukça önemli ve kayda değer bir gelişme.

Apple'ın yatırımcılardan böylesine bir destek almasının sebepleri de elbette var. Bunlardan birisi Amerika'da bazı sektörlerden paralarını çeken yatırımcılar, güvenli liman olarak Apple ve benzeri teknoloji şirketlerine yatırım yapıyor. Bir kere bu ilgiyi artıran en önemli detaylardan. Bir diğer durum ise, Apple bazı fiziksel mağazalarını kapatmasına rağmen ve aslında Covid-19 salgınından etkilenmesine rağmen, yine de talebin bitmemiş olması. Yani kısacası insanlar akıllı telefon, tablet almaya devam ediyor. Üstelik Apple'ın kurduğu muazzam ekosistem sayesinde, artık uygulama mağazası gelirleri de azımsanmayacak boyutlara gelmiş durumda.

Yükselen hisse değeri bir diğer yandan 22 Haziran'da başlayacak olan WWDC 2020'nin bir fiyatlaması olabilir. Çünkü Apple'ın bu geliştirici konferansında yeni işletim sistemi iOS 14 ve yeni ürünler hakkında duyurular yapması bekleniyor. Bu da hisseleri olumlu etkilemesi beklenen gelişmeler. Ayrıca analistlere göre, Apple'ın sağlık uygulamaları ve artırılmış gerçeklik alanındaki yeni keşifleri ve potansiyeli de yatırımcıların ilgisini çeken ana konulardan oluyor.

Apple'ın son dönemdeki hisse değer artışının farklı bazı teknik sebepleri de elbette mevcut. Bir kere bu Sonbahar aylarında Apple'ın 5G destekleyen bir iPhone ile piyasaya giriş yapması bekleniyor. Ayrıca Apple'ın artık işlemcilerini kendi üreteceği Mac'ler de geliyor. Bu da hisseleri olumlu etkileyen, Apple'ın işlemci konusunda dışa bağımlılığını azaltacak olumlu gelişmelerden.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.