NASA, Ay'a insanlı iniş görevi için SpaceX, Blue Origin ve Dynetics'i seçti

NASA 2024 yılında Ay'a insanlı iniş yapmak üzere planlanan Artemis görevi için birlikte çalışacağı firmaları seçti. Elon Musk'ın SpaceX'i, Jeff Bezos'ın Blue Origin'i ve Dynetics birlikte çalışacak.
NASA, Ay'a insanlı iniş görevi için SpaceX, Blue Origin ve Dynetics'i seçti

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) 2024 yılı için planladığı ve Ay'a yapılacak olan insanlı iniş projesi Artemis üzerinde çalışmaya devam ediyor. Bir devlet kurumu olan NASA, bu önemli proje için özel şirketleri de yanına alıyor.

NASA, yaptığı son duyuruyla birlikte Artemis projesinde Ay'a inecek olan uzay aracının tasarlanması için üç farklı özel girişimle anlaştı. Bunlar arasında Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX, Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'un Blue Origin girişimi ve Dynetics yer aldı. 

Artemis programının amacı, 2020'li yılların sonunda insanların sürdürülebilir bir şekilde Ay ve Ay'ın etrafında varlık göstermesi olarak nitelendiriliyor. Elbette bu çok uzun bir yol ancak yola bu vizyonla çıkılıyor olması oldukça önemli. Artemis projesinde her şey yolunda giderse, insanoğlu Ay'a 2024 yılında -her ne kadar bu konuda tartışmalar olsa da- yeniden ayak basacak.

Şimdi SpaceX, Blue Origin ve Dynetics kendi uzman olduğu alanlarda önümüzdeki 10 ay boyunca projeler geliştirecekler. NASA tarafından bu işin ayrılan ödenek ise tam 967 milyon dolar olarak belirlenmiş, yani neredeyse 1 milyar dolarlık bir tutar Artemis projesi için gözden çıkarılmış durumda. Projeyi ve Ay'a iniş aracını tasarlamaya hak kazanan şirketler, NASA ile birlikte çalışacak ve 2024'teki Artemis görevinin bir parçası olacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.