Nijeryalı fintech girişimi Kuda, 1,6 milyon dolar yatırım aldı

Kuda'nın bankacılık lisansını Nijerya Merkez Bankası'ndan alarak diğer fintech girişimlerine kıyasla farklı bir kulvarda ilerlediğini söyleyebiliriz.
Nijeryalı fintech girişimi Kuda, 1,6 milyon dolar yatırım aldı

Nijerya merkezli dijital banka Kuda, tohum yatırım olarak 1,6 milyon dolar yatırım aldı. Lagos ve Londra merkezli şirket, yakın zamanda online mobil finans platformunun beta versiyonunu başlattı. Kuda'nın bankacılık lisansını Nijerya Merkez Bankası'ndan alarak diğer fintech girişimlerine kıyasla farklı bir kulvarda ilerlediğini söyleyebiliriz.

Kuda'nın Nijerya'daki bağımsız ve lisanslı tek dijital banka olduğunu belirtelim. Bu yüzden şirketin aldığı bu ön yatırım büyük önem taşıyor. Şirketin kurucusu Babs Ogundeyi, mevcut bir bankayı gözetleyen bir mobil uygulama ya da mobil bir cüzdan olmadıklarını belirtiyor. Bankacılık yazılımlarını sıfırdan oluşturduklarını, mevduat kabul edebildiklerini ve direkt olarak değişim yapabildiklerini de sözlerine ekliyor. Nijerya Merkez Bankası temsilcisinin de Kuda'nın bankacılık lisansı ve statüsünü doğruladığının da altını çizelim.

Dijital bankacılık uygulaması Kuda, kullanıcılarını aylık hesap ücretlerinden kurtarmayı, aidatsız kredi kartları ve tüketici tasarrufu sunmayı hedefliyor. Şirketin, geleneksel bankacılığın tüm dezavantajlarını ortadan kaldırmayı planladığını söylemek mümkün.

Kuda, aldığı yatırımı beta sürümden çıkmak için kullanacağını açıkladı. Şirket, öncelikli olarak Lagos ve Cape Town’daki geliştirici ekibine destek de dahil olmak üzere, bankacılık platformunun teknolojisini geliştirecek. Kuda'nın gelecek hedefleri arasında faaliyet gösterdiği alanı genişletmek olduğunu da belirtelim. Asıl odağı Nijerya olmasına rağmen Afrika'nın büyük bir kısmında hizmet vermeyi hedefliyor. 

Son olarak Kuda'nın Nijerya'nın en büyük üç finansal kuruluşu olan GTBank, Access Bank ve Zenith Bank ile iş birliği içinde olduğunu da hatırlatmış olalım.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.