iOS 13'ün tüm özellikleri

iOS 13 ile gelen yenilikleri tanıtmadan önce sahneye gelen Tim Cook iOS 12'nin %97 oranıyla piyasadaki en sevilen akıllı telefon işletim sistemi olduğunu ve %85 oranıyla en yüksek sayıda kurulum oranına sahip olduğunu söyledi.
iOS 13'ün tüm özellikleri

Apple'ın her yıl düzenlediği geliştirici konferansı olan Dünya Geliştiriciler Konferansı'nı (WWDC) bu yıl 3 - 7 Haziran 2019 tarihleri arasında San Jose'deki McEnery Convention Center’da düzenleyeceğini sizlere daha önce aktarmıştık.

WWDC 2019'da tanıtılan yeniliklerden biri de iOS 13 oldu ve yeni iOS 13'e gelen özellikler ile iPhone'larınız artık daha kullanışlı. 

iOS 13 ile gelen yenilikleri tanıtmadan önce sahneye gelen Tim Cook iOS 12'nin %97 oranıyla piyasadaki en sevilen akıllı telefon işletim sistemi olduğunu ve %85 oranıyla en yüksek sayıda kurulum oranına sahip olduğunu söyledi. Bu oran Android 9'da ise sadece %10.

Daha küçük güncellemeler, daha hızlı uygulamalar

Bu rakamlarla beraber iOS 13'te yüz tanıma özelliğinin %30 daha hızlı çalışacağını, uygulama güncellemelerinde data büyüklüğünün %60 daha küçük olacağını ve uygulama açılış hızının 2 kat daha hızlı olacağı bilgisi paylaşıldı. 

iOS 13 karanlık mod

Bir süredir beklenen Karanlık Mod iOS 13 ile kullanıcılarla buluşuyor. iPhone arayüzü artık beyaz fon ile beraber karanlık bir moddada kullanılabilecek şekilde özelleştirilebiliyor.

iOS 13 ile gelen bir diğer önemli özellik ise klavyeyi kullanırken artık parmağınızı klavyeden kaldırmak zorunda değilsiniz. Özellikle tek elle yazarken klavye üzerinde parmağınızı kaydırarak yazabilmek kullanım kolaylığı sağlayacaktır. 

Paylaşımlara getirilen yapay zeka desteği ise artık paylaşım yaparken size kişi önerileri sunulmasını sağlıyor. Sık sık paylaşım yaptığınız kişileri direkt ekranınızda görmek size hız kazandıracaktır. 

iOS 13'te hatırlatıcılar uygulaması baştan geliştirildi ve artık sadece yazarak bir hatırlatıcı kurabiliyorsunuz. Aynı zamanda takip edilmesi gereken şeyleri takip edebiliyor ve fotoğraf da ekleyebiliyorsunuz.

Baştan aşağı yenilenen bir diğer uygulama da Apple Maps. Apple Maps ABD için çok daha detaylı bir görünüm kazandı. 2020 de ise seçilmiş yeni ülkelerde bu yeni ve gelişmiş haritalar özelliği kullanıma sunulacak.  Yeni haritalar uygulaması üzerine kullanıcılar favorilerini ekleyebilir, koleksiyon ve liste olarak arkadaşlarınızla paylaşabilir ve her istediğinizde hızlı ve kolaylıkla ulaşabilir.

Yeni haritalarda Gideceğiniz yerlerin sokak görünümünü 360 derece görebilir ve telefonunuzu yana yatırarak bu sokaklarda gezebileceksiniz.

Diğer yeniliklerde de olduğu gibi haritalarda da verilerin korunmasına gösterilen özenin üzerinde duruluyor. Buradan yola çıkarak konum paylaşmanızı artık dilediğiniz gibi koruyabileceğiniz ek özellikler Apple Haritalar uygulamasında yerini almış. Artık konum isteyen bir uygulamaya tek bir seferlik izin verebilir ve daha sonra kullanmak istediğinizde tekrar izin istemesini sağlayabilirsiniz. 

iOS 13'te gizlilik

Arkaplanda bir uygulama sizin konumunuzu gizliden takip etmeye başlarsa Apple bunu size bildiriyor ve gerekli önlemi almanızı sağlıyor. 

iOS 13 ile beraber duyurulan en önemli yeniliklerden biri de Sign in with Apple!

Apple, "Sign in with Apple" ile Facebook ve Google gibi devlere rakip bir ürün ortaya çıkradı. Bu aracın geliştirilmesinin arkasında yatan en önemli neden ise güvenlik ve gizlilik. Örneğin bir sisteme giriş yaptığınızda sizden özel mail adresinizi istemesi durumunda dilerseniz mail adresinizi verebiliyor dilerseniz de mail adresinizi gizleyerek Apple'ın her siteye özel oluşturduğu gizli bir mail adresi paylaşmasını sağlayabiliyorsunuz.

Böylece maillerinizle hangi firma ne yapıyor daha rahat takip edebiliyorsunuz. Mailinizi de vermemiş oluyorsunuz. Face ID ile de çalışan bu özellik, geliştiriciler için yeni bir iş yükü anlamına da geliyor. 

Evde gizlilik

HomeKit Secure Video özelliği ile, evlerdeki güvenlik kameralarının "gizlilik" problemini çözmeyi hedefleyen Apple sağlayacağı sistem sayesinde ne kendisinin ne de cihaz üreticilerinin kamera kayıtlarına erişemeyeceği fakat sizin rahatlıkla güvenlik amaçlı uyarılar almaya devam edebileceğiniz bir hizmet sunmayı hedefliyor. 

Yeni memoji'ler

Yenilenen "Mesajlar" uygulamasında artık mesajlaştığınız kişiyle adınız, soyadınız ve fotoğrafınız veya oluşturduğunuz memoji paylaşılabilecek. Tabi ki bunu kontrol etmek sizin elinizde. Siz mesajlarına yanıt vermiyorsanız o kişi sizin adınızı veya fotoğrafınızı göremeyecek.

Memojilerin kullanım oranı arttığı için artık çok daha fazla özelleştirilebiliyor. iOS 13 ile gelen güncellemelerde memojinize makyaj yapabilir, dişinizi özelleştirebilir ve hatta Airpod bile takabilirsiniz. Bu özelleştirmeler ile artık memojiler size daha çok benzeyebilecek. Aynı zamanda Apple bununla da sınırlı kalmıyor ve kendinizi çok daha iyi ifade etmenizi sağlamak için sizin memojinizden oluşturulan memoji stickerlarınız ile çok daha fazla şekilde kendinizi ifade edebilmenize olanak sağlıyor.

iOS 13'te kamera ve fotoğraf

Güncellenen Kamera ve Fotoğraf galerisi ise artık daha akıllı. Kameraya eklenen yeni özelliklerle artık fotoğraf stüdyosu cebinizde diyen Apple portre modunu artık çok daha kullanışlı hale getirdi. Özellikle stüdyo ortamında fotoğraf çekiyor gibi portre fotoğraflarınızda ışık ayarları yaparak çok daha soft bir görünüm elde edebiliyorsunuz. 

Tüm bu fotoğraf düzenleme özellikleri ilk defa artık videolara da geldi. Sonunda videoları döndürebileceksiniz.

Kamera uygulamasıyla beraber fotoğraflar uygulaması da artık daha kullanışlı. Özellikle aynı kareden birden fazla varsa bu kareleri analiz ederek en iyisini size sunan ve böylece fotoğraflarınızı çok daha organize hale getiren yapay zeka destekli fotoğraflar uygulaması bir "günlük" halini almayı hedefliyor. Yıllara göre fotoğraflarınıza baktığınız zaman o günün sizin için önemli bir anlamı varsa her yılın o önemli anını ana görsel olarak size yıllar arasında bir geçiş sunuyor. Oldukça duygusal anlar yaşayabilirsiniz. 

AirPods'a gelen yeni özellik sayesinde Siri size gelen mesajı anında okuyor ve yine aynı anda mesajınızı iletmenizi sağlıyor. AirPods'lar sonunda müzik paylaşımı problemini de çözüyor gibi. Müzik paylaşmak için kulaklık paylaşmaya gerek kalmadı. Sadece telefonlarınızı birbirine dokundurarak aynı müziği dinleyebileceksiniz. 

Homepod cihazı ile artık daha etkileşimli çalışan iPhone, eve girdiğiniz anda telefonunuzu Homepod'a yaklaştırarak müziğinizi veya konuşmanızı Homepod'dan devam ettirmenize imkan sağlıyor. 

Homepod'a gelen bir yeni özellik de artık evde kimin konuştuğunu anlayabiliyor olması ve kişiye göre reaksiyon verebilmesi. Son olarak Homepod üzerinden dünya çapında yayın yapan 100.000 radyo yayınının dinlenebildiği açıklandı.

CarPlay, ABD'de satılan arabaların %90'ında kullanılabiliyor ve dünyada satılan arabaların da %70'inde kullanılabiliyor.  CarPlay uygulamasında müzik, harita ve çok daha fazlasını tek bir görünümde sunan yeni Gösterge Paneli ve üçüncü taraf navigasyon ve ses uygulamaları ve Siri desteği ile bugüne kadarki en büyük CarPlay güncellemesinin yapıldığını söyleyebiliriz.

Tüm kısa yollara ulaşmanızı sağlayan Shortcuts uygulaması artık telefonunuzun ana ekranında ve tüm kısa yollarınıza bu uygulama aracılığıyla erişebilir ve düzenleyebilirsiniz. 

Son olarak açıklanan Neural text to speech (Neural TTS) geliştirilmesi sayesinde artık Siri ile okunan metinler gerçeğe çok daha yakın bir ses tonu ile okunabiliyor. iOS 12 ve 13 arasındaki fark bile ciddi anlamda etkileyici. Siri ile dalga geçmek bile bir kaç yıl içinde tarihe karışacak diyebiliriz. 

iPhone'a gelen tüm bu özellikler tabii ki iPad üzerinde de kullanılabiliyor. Fakat bundan çok daha fazlası iPad'e özel yeni bir işletim sürümü olan iPadOS tanıtılıyor. 

Türkiye İş Bankası'nın katkılarıyla hazırlanan WWDC 2019 dosyasına buradan ulaşabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.