GitHub, yazılımcıların gelir elde edebilmesi için yeni bir servisi kullanıma sundu

Berlin'de düzenlenen Satellite konferansında Sponsors isimli yeni servisini duyuran GitHub, yazılımcıların bağış almalarına imkan tanıyacak.
GitHub, yazılımcıların gelir elde edebilmesi için yeni bir servisi kullanıma sundu

2018 yılında 7,5 milyar dolar karşılığında Microsoft tarafından satın alınan Github, yazılımcıların açık kaynaklı yazılımları ile gelir elde edebilmeleri için yeni bir servis kurduğunu duyurdu. Berlin'de düzenlenen Satellite konferansında Sponsors isimli yeni servisini duyuran GitHub, yazılımcıların bağış almalarına imkan tanıyacak.

GitHub kullanıcıları Sponsors servisi ile birlikte tek bir tuş yardımıyla açık kaynaklı projelere ve proje katılımcılarına bağışta bulunabilecekler. İlk etapta Beta olarak kullanıcılara sunulacak olan Sponsor servisi ile kullanıcılar 5 bin dolara kadar bağışta bulunabilecekler.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Github kıdemli ürün müdürü Devon Zuegel, geliştiricilerin çabaları için biraz para kazanmalarına yardımcı olmayı amaçladıklarını belirtti. Sponsor servisinin Open Collective, Tidelift, Ko-fi ve Patreon servislerle benzer bir çalışma mantığına sahip olduğunu da ekleyelim. 

Github hesabı olan herkes Sponsor servisini kullanarak diledikleri açık kaynaklı projelere ve proje katılımcılarına destek olabilirler. Yapılan bağışlardan şu an için GitHub tarafından herhangi bir komisyon alınmadığını da belirtelim. Paylaşılan bilgilere göre GitHub, gelecekte söz konusu bağışlardan komisyon almaya da başlayabilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.