TikTok'un ana şirketi ByteDance'den Snapchat benzeri uygulama: Duoshan

TikTok'un ana şirketi ByteDance'den Snapchat benzeri uygulama: Duoshan

TikTok durdurulamayan yükselişine hızla devam ederken uygulamanın ana şirketi Bytedance bugün yeni Snapchat benzeri video mesajlaşma uygulaması DuoShan'ı duyurdu. Çince Flaşlar anlamına gelen DuoShan, kullanıcılarının 72 saat içinde kaybolan kısa videolar kaydedip birbirlerine göndermelerini sağlıyor. Şirket, uygulamaya Çin pazarında sadık kullanıcılar bulmayı hedefliyor.

Çin’de Android ve iOS platformlarında yayında olan Duoshan’ın iOS uygulaması ise şimdilik beta sürecinde ve yeni test kullanıcılarını sürece dahil etmeyi durdurdu. Bir Bytedance yetkilisi ise DuoShan’ın Çin pazarı dışında izleyeceği stratejiyle ilgili yorum yapmayı reddetti.

Bir çok sosyal mesajlaşma uygulamasının aksine DuoShan, beğeni ve yorumları herkese açık bir biçimde göstermiyor. Onun yerine şirket, beğeni ve yorumları kullanıcılara özel olarak ileteceğini ifade ediyor. Uygulamada kullanıcılara iki farklı sekme sunuluyor. Bu sekmelerden birinde yeni video paylaşımı yapılabilirken, diğerinde yeni popüler videoları keşfedebiliyorsunuz.

Douyin Yönetim Kurulu Başkanı Zhang Nan yaptığı basın açıklamasında Duoshan hakkında şunları söyledi:

Her geçen gün daha fazla Douyin (TikTok’un çincesi) kullanıcısının videolarını diğer sosyal medya platformlarında ve kanallarında paylaştığını görüyoruz. Duoshan’ın piyasaya sürerek kullanıcılarımızın yaratıcılıklarını paylaşabilecekleri ve aile ve arkadaşlarıyla doğrudan etkileşime girebilecekleri ilk video temelli sosyal medya uygulamamızı üretmiş oluyoruz.

Bytedance ayrıca Tiktok’un 250 milyon günlük aktif kullanıcıya ulaştığını ve geçtiğimiz haziran ayında duyurduğu üzere 150 ülkede 500 milyon aylık aktif kullanıcı barajını da aştığını açıkladı.

Hatırlarsanız Ağustos ayında musical.ly ile birleşen uygulama Facebook, YouTube ve Snapchat’in ABD’deki aylık indirmelerini geride bırakmıştı.

Duoshan’ın piyasaya sürülmesiyle birlikte ByteDance gözünü Çin’in en popüler mesajlaşma uygulaması WeChat’in tacına dikiyor. Bu noktada Tencent’in sahip olduğu WeChat’in aylık 1.1 milyar kullanıcısı olduğunu hatırlatalım. Üstelik şirket, şimdiden Duoshan uygulamasından gelen linkleri platformunda engellemeye başladı bile.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.