Apple'ın etkinliğinde tanıtılan tüm ürünler

Apple'ın etkinliğinde tanıtılan tüm ürünler

Apple'ın dün akşam düzenlenen ve Türkiye İş Bankası'nın desteğiyle canlı bloglamayla aktardığımız etkinliğinde üç yeni telefon modeli ve yeni Apple Watch, detaylarıyla tanıtıldı. Apple Watch Series 4 ile birlikte iPhone XS, iPhone XS Max ve uygun fiyatlı model olarak nitelendirilen iPhone XR etkinliğin öne çıkanları oldu.

Fakat bu etkinliğin önceki Apple etkinliklerine göre daha sessiz geçtiğini belirtelim. iOS 12'ye dair herhangi bir bilginin paylaşılmadığı etkinlikte, yıllardır bahsi geçen AR kulaklığı, AirPod, AirPower, MacBook Air gibi herhangi bir Apple ürününe de değinilmedi.

Apple Watch Series 4

Etkinlikte ilk olarak tanıtılan Apple Watch, tasarım anlamında baktığımızda çok büyük bir değişiklik göstermiyor. Fakat Apple Watch Series 4'ün daha ince çerçevelere ve daha geniş bir ekrana sahip olduğunu da hemen belirtelim. Gümüş, altın ve uzay grisi olmak üzere 3 farklı renk seçeneğine sahip olan Apple Watch Series 4, pek çok farklı versiyonla karşımıza çıktı. Apple Watch Series 4, 40 ve 44 mm olmak üzere iki farklı model ile karşımıza çıkıyor. Bir önceki modellerle kıyaslandığında, yeni modellerin ekranlarının yüzde 32 ve 35 oranında daha büyük olduğunu görebiliyoruz.

Apple Watch Series 4 için yeni bir saat yüzü de tasarlayan Apple, bu saat yüzü sayesinde 8 farklı bilgiyi aynı anda kullanıcısına aktarabiliyor. Saatin sağ tarafında bulunan crown'da ise taptic geri bildirim özelliği bulunuyor. Apple Watch Series 4'te, bir önceki modele oranla yüzde 50 daha güçlü bir hoparlör bulunuyor. Sağlık anlamında önemli gelişmelere sahip olan Apple Watch Series 4, Electrocardiogram (ECG) desteğine de sahip olacak.

Apple Watch Series 4’ün 40 mm’lik versiyonu 399 dolar, 44 mm’lik versiyonu ise 499 dolar fiyat etiketi ile satışa çıkacak. 14 Eylül tarihinde siparişe açılacak olan Apple Watch Series 4’ün gönderimlerine ise 21 Eylül tarihinde başlanacak.

iPhone XS

Altın, gümüş ve uzay grisi olmak üzere 3 farklı renk seçeneği ile karşımıza çıkan iPhone XS, suya ve toza karşı dayanıklı olacak şekilde tasarlandı. iPhone XS, tıpkı iPhone X modeli gibi 5,8 inçlik bir ekran ile karşımıza çıkıyor. Dolby Vision ve HDR10 desteğine sahip olan Super Retina ekrana sahip olan iPhone XS'te 3D Touch desteği de mevcut.

Gelişmiş hoparlörlere sahip olan iPhone XS, başarılı bir çift hoparlör deneyimi sunuyor. Daha hızlı bir Face ID deneyimi sunacak olan iPhone XS'te parmak izi sensörü bulunmayacak. Gücünü A12 Bionic işlemcisinden alan iPhone XW’in en önemli özelliği ise endüstride kullanılan ilk 7 nn işlemciye sahip olması demek mümkün. Bir önceki A11 Bionic ise saniyede 600 milyon işlem gerçekleştirebiliyordu.

iPhone X gibi çift kamerayla gelen iPhone XS, portre modu ve özel filtreleri de destekliyor. 12 megapiksel geniş açılı kamera ve 12 megapiksel telefoto kameraya sahip olan iPhone XS, geniş açı için ƒ/1.8 diyafram ve telefoto için ƒ/2.4 diyafram açıklığı sunuyor. Her iki kamerada da OIS desteği bulunuyor. 7 megapiksellik bir ön kamera tercih eden iPhone XS, ƒ/2.2 diyafram açıklığına ve Smart HDR özelliğine sahip.

iPhone Xs modeli geçtiğimiz yıl tanıtılan iPhone X’e oranla 30 dakika daha uzun bir pil ömrü sunacak. Çift sim desteği ile gelen iPhone XS'te eSIM teknolojisi kullanılacak.

3 renk seçeneği ile sunulan iPhone XS, 64 GB, 256 ve 512 GB olmak üzere 3 ayrı dahili depolama ile karşımıza çıkıyor.  iPhone XS, 999 dolardan başlayan fiyat etiketleri ile satışa sunulacak. 14 Eylül tarihinde satışa sunulacak olan iPhone XS’in gönderimlerine ise 21 Eylül itibariyle başlanacak.

iPhone XS Max

iPhone X modeli ile benzer bir tasarıma sahip olan iPhone XS Max, büyük ekranı ile dikkatleri çekiyor. OLED bir ekran kullanan iPhone XS Max, 6.5 inç tam ekran tasarımı ile birlikte yeni A12 Bionic çip ve çift kamera sistemine sahip. Teknik özellikler açısından iPhone XS ile benzer olan iPhone XS Max'te çift kamera bulunuyor. Cihaz, portre modu ve özel filtreleri de destekliyor. 12 MP geniş açılı kamera ve 12 MP telefoto kameraya sahip iPhone XS Max, geniş açı için ƒ/1.8 diyafram ve telefoto için ƒ/2.4 diyafram açıklığı sunuyor.

Phone XS Max modeli geçtiğimiz yıl tanıtılan iPhone X’e oranla 60-90 dakika arası daha uzun bir pil ömrü sunacak. Bir diğer bir yenilik ise iPhone XS Max’in de çift sim desteğine sahip olması. iPhone XS Max'te de 64 GB, 256 ve 512 GB olmak üzere 3 ayrı dahili depolama alanı bulunuyor.

3 farklı depolama seçeneği sunan iPhone XS Max, 1099 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak. 14 Eylül tarihinde satışa sunulacak olan iPhone XS’in gönderimlerine ise 21 Eylül itibariyle başlanacak. Türkiye’de ne zaman satışa sunulacağı ve Türkiye fiyatının henüz açıklanmadığını belirtelim.

iPhone XR

Uygun fiyatlı bir model olmasına rağmen tasarım anlamında iPhone XS ailesinin diğer üyelerinde oldukça benzeyen iPhone XR, çerçevesiz ve çentikli bir tasarımla karşımıza çıkıyor. Diğer modellerden farklı olarak LCD panel kullanan iPhone XR’ın ekran büyüklüğü ise 6,1 inç. Uygun fiyatlı bir model olmasına rağmen Face ID desteğine sahip olan XR, parmak izi sensörüne ise sahip değil.

Uygun fiyatlı bir model olması nedeniyle iPhone XS ve iPhone XS Max modellerinden farklı olarak tek kamera kullanan iPhone XR, 12 megapiksellik geniş açı kamera kullanıyor. Smart HDR özelliğine sahip olan kameranın, gerçek derinlik özelliği de bulunuyor.

Sarı, mavi, siyah, beyaz, kırmızı ve mercan renk seçenekleriyle sunulan iPhone Xr, 64 GB,18 GB ve 256 GB olmak üzere üç ayrı dahili depolama seçeneği ile karşımıza çıkıyor.

Cihaz 749 dolardan başlayan fiyatlarla 19 Ekim’den itibaren ön satışa çıkıyor. 26 Ekim’de ABD’de satışa çıkacak cihazın Türkiye fiyatları henüz açıklanmadı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.