Facebook'un videoları grup halinde izleme özelliği: Watch Party

Facebook'un videoları grup halinde izleme özelliği: Watch Party

Bu yılın başlarında duyuruları yapılan ve bir süredir test aşamasında olan Facebook'un "Watch Party" özelliği, tüm dünyada aktif olarak kullanılmaya başlandı. Watch Party, Facebook gruplarındaki insanların hep birlikte gerçek zamanlı olarak video izlemelerine olanak sağlıyor.

Artık, bir Watch Party başlatıldığında katılımcılar canlı ya da önceden kaydedilmiş bir videoyu izlerken aynı zamanda yeni bağlantılar kurabilecek, sohbet başlatabilecek, kısacası birbirleriyle iletişim de kurabilecekler.

Watch Party nasıl kullanılır?

Watch Party'i kullanmak için yapmanız gerekenlerden bahsedelim. Gruplarda yer alan bir kutu üzerinden Watch Party’ye katılabileceksiniz. Aynı zamanda bir sonraki yayının ne olacağını da görebileceksiniz. Videoyu izlerken tıpkı Canlı Video’da olduğu gibi mobilde yorum akışını takip edebileceksiniz. Fakat yorum akışı masaüstünde, mobilden farklı olarak karşınıza bir kenar çubuğu olarak çıkacak. Yorum yapmayı tercih etmeyenler de videolarda Facebook ifadelerini kullanabilecekler.

Watch Party’i test etme aşamasında bu özelliği kullanan gruplardan olumlu geribildirimler alan Facebook, bu özelliğin büyüklü küçüklü birçok grubun liderleri tarafından yemek yapma ya da zanaatkarlık gibi hobilerle ilgili soru-cevap videoları düzenlemek, bir videonun sahne arkası görüntülerini paylaşmak, ev tadilatı, dekorasyon veya makyajla ilgili ipucu ve tüyolar paylaşmak gibi birçok farklı şekilde kullanıldığını gördü. Bunun yanı sıra testler, Watch Party’nin etkileşimi artırmak isteyen küçük topluluklar için de yararlı olabileceğini gösterdi.

Facebook, Watch Party'nin yanında bugün iki özellik daha duyurdu. Bunlardan ilki Watch Party’i başlatan kişinin, devam eden bir Watch Party’e videolar ekleyerek partiyi devam ettirecek başka kişiler atamasını sağlayan Co-hosting özelliği, diğeri ise Watch Party’e katılan kişilere Watch Party’i başlatan kişiye eklemesi için videolar önerme imkanı sunan Crowdsourcing özelliği oldu.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.