Microsoft, Github'ı satın alıyor
Yazılım

Microsoft, Github'ı satın alıyor

Microsoft'un Github'ı satın almak istediğine dair söylentiler son günlerde dolaşmaya başlamıştı ki dün akşam saatlerinde Bloomberg'in yaptığı haber ile Microsoft'un satınalmayı onayladığı paylaşıldı. Resmi duyurunun ABD saatine göre pazartesi gününün erken saatlerinde yapılması bekleniyor. Kaynaklar, Github CEO'sunun Microsoft'u seçme nedenlerinden birinin CEO Satya Nadella olduğu söyleniyor.

Github'ı Webrazzi okuyucusu biliyor ama kısaca belirtelim, geliştiricilerin projelerini, projelere ilgili dosyalarını ve kodlarını depoladıkları bir platform olarak tanımlayabiliriz. Her geçen yıl geliştiriciler ve şirketler tarafından Github daha çok kullanılıyordu ve popülerliği artıyordu.

Öyle ki Github kullanan şirketler arasında Apple, Amazon, Google ve daha birçok teknoloji şirketi yer alıyor. Microsoft, Github kullanan teknoloji devleri içerisinde en agresif olanı diyebiliriz. 1000'den çalışanını Github kullanmaya yönlendiren Microsoft GitHub'da kendi özgün Windows Dosya Yöneticisi kaynak kodunu bile barındırıyor.

Github'ın değerlemesi 2015 yılında 2 milyar dolar olarak paylaşılmıştı fakat Microsoft'un ne kadar para ödediğine dair bir bilgi bilinmiyor. Gün içinde yapılacak olan duyuruda bu konuya ilişkin bir verinin de yer almasını umuyoruz.

Microsoft, Satya Nadella'nın CEO olarak başa geçtiği günden beridir her geçen gün açık kaynak teknolojisine daha fazla yatırım yapmaya başladı. Microsof şu anda açık kaynak kodlu PowerShell, Visual Studio Code, ve Microsoft Edge JavaScript motoruna sahip. Bunun dışında Microsoft Canonical ile işbirliği yaparak Ubuntu'yu Windows 10'a getirmeye çalışıyor. Ayrıca mobil uygulama geliştiricilerinin severek kullandığı Xamarin'i de satın aldı.

Microsoft Windows geliştiricileri açık kaynak kodlu Git sürüm kontrol sistemini kullanıyor ve SQL Server'ı Linux'a bile getirdi. Yani evet, açıkça görülüyor ki Satya Nadella geldiği günden beri açık kaynak teknolojilerine yatırım yapıyor ve tüm bunların daha büyük bir amacın adımları olduğu söylenebilir.

Microsof'un dail olduğu alanlarla ilgili çok temkinli davranan geliştiriciler bakalım gün içinde yapılması beklenen açıklama sonrası nasıl bir tepki gösterecekler. Şimdiden Github'ın rakibi Gitlab'a geçiş kampanyaları Twitter üzerinde başladığını düşünecek olursak bu durum en çok Gitlab'a yarayacak gibi duruyor. Gitlab'ın 2017 yılı Ekim ayında Google Ventures önderliğinde 20 milyon dolar yatırım alması, Microsoft'un bu hamlesine dair bir fikir verecektir.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum alanında paylaşmayı unutmayın.

Yorumlar (11)
 1. Şaşkın Şaşkın

  Şaşkınım. Github’un bağımsız kalmasını isterdim.

 2. Github bitti.. Kimileri eski MS yok diyor ama bence bitti gitti artOk Gitlab, Bitbucket vb geçiş yaparız

 3. Çaykodski Çaykodski

  Bu sektörde bazı önemli noktaları kaçırıyorlar. Bazı şeyler sadece community gibi çalıştığı için, farklı olduğu için güzel. Satın almasınlar demiyorum ama bir markayı sahiplenmek sadece satın almak mıdır bilemedim. Linkedin'i satın aldığı gün kullanmayı bıraktık. Benzer durumlar Github için de geçerli olur. Kaldı ki bireysel-kurumsal pek çok kullanıcı var orda. Source sharinge bu kadar meraklıysanız gidin TFS'inizi düzenleyin onunla oynayın. Kurumsal şirketler şunu çözemedi. sen orda milyon dolarlık yatırımla TFS yaparsın, girişimci ruh birkaç tatlı trikle senin yaptığın öcüyü sevimli hale getirir. Şimdi bu sevimli şeyi satın alıp ta gemine yükleme. Çok atarlı oldu da bi geliştirici olarak mevzuya bakışımız bu:) Yapmayın!

 4. Eek Snider Eek Snider

  Meslegi birakip bir ege koyunde organik tarima basliyorum. Allah belalarını versin. Skype'a ve diger satin aldiklari urunlere zamanla ne yaptiklarini biliyoruz

 5. Geçmiş olsun. Github'da çöp olacak artık. Çok yanlış bir karar. O kadar şirket varken, Microsoft nedir ya????

 6. Gitlab'e tasinin.

 7. Bu saatten sonra github 'ta para konuşur

 8. Tolga Ercin Tolga Ercin

  iyi de rakip firmalar ne yapacak kaynak kodlarını burada mı tutacak??

 9. Ya google gibi bir firma alıyor olsa gerçekten anlayabilirim. Yazılım dili olan C# yi daha 1.5 2 yıl önce açık kaynak yapmış bir şirket elini attığı Girişimi batıran bir şirket Databasesinden tut Her türlü Yazılımında kullanıcının ciğerini nasıl sökerimde para koparırım iş odaklı çalışan bir şirket githubla ne işin var senin ya. Düşünsene koca firmasın Private Repo alacaksın ve microsoftun şefkatlı kollarına bırakıcaksın bu reponu.

 10. Şaka gibi... Microsoft nedir la?

 11. Yorumları hayret ve şaşkınlıkla okudum! Herkes Windows'u kullanıyor (yalan söylemeyin) "istisnalar kaideyi bozmaz" ama buna rağmen herkes Microsoft'u kötülüyor! Kimisi Linkedin'i bıraktık, kimisi skype'ı mahvetti demiş! Ya Microsoft'u yakından takip etmiyorlar ya da sadece "popüler kültürün" bir parçası olmak uğruna Microsoft'u kötülüyorlar! (Sürü psikolojisi!)

  Linkedin, Microsoft tarafından satın alındıktan sonra daha düzgün bir yer haline geldi (gelmeye devam ediyor) yani bakkal çırağının kendini CEO olarak tanıttığı hesaplar büyük oranda kapandı! Veya yeni algoritma sayesinde bu tip ego patlaması yaşayan hesaplar uzay boşluğunda ki bir sineğe dönüştü!

  Skype; belki bilmeyenler vardır businness sürümü dünyanın en büyük firmaları tarafından hali hazırda kullanılmakta...

  Ayrıca kısa süre önce açıklanan kâr oranları ile Google'ı geçip 2. sıraya yükseldi! Birinci tahmin edileceği üzere insanoğlunun iphone saplantısı yüzünden Apple! iphone diye biri ürünü olmasa demek ki Apple'ın işi zor! Mac satışları hiç de iyi gitmiyor!

  Dolayısıyla kimin neyi satın aldığı ile uğraşmak yerine; satın alınan platforma ne özellikler gelecek, kayıpları ne olacak bunu tartışmak gerekir. Ki bunun için de daha çok erken!

  Yorumlar yargısız infaz gibi olmuş...

  İşin ironik tarafı internet'e bile Live Linux üzerinden giren benim gibi birinin Microsoft'u savunması oldu!

  Hayat çok garip! Ben bile şaşırdım!