Microsoft, Github'ı satın alıyor

Microsoft'un Github'ı satın almak istediğine dair söylentiler son günlerde dolaşmaya başlamıştı ki dün akşam saatlerinde Bloomberg'in yaptığı haber ile Microsoft'un satınalmayı onayladığı paylaşıldı. Resmi duyurunun ABD saatine göre pazartesi gününün erken saatlerinde yapılması bekleniyor. Kaynaklar, Github CEO'sunun Microsoft'u seçme nedenlerinden birinin CEO Satya Nadella olduğu söyleniyor.

Github'ı Webrazzi okuyucusu biliyor ama kısaca belirtelim, geliştiricilerin projelerini, projelere ilgili dosyalarını ve kodlarını depoladıkları bir platform olarak tanımlayabiliriz. Her geçen yıl geliştiriciler ve şirketler tarafından Github daha çok kullanılıyordu ve popülerliği artıyordu.

Öyle ki Github kullanan şirketler arasında Apple, Amazon, Google ve daha birçok teknoloji şirketi yer alıyor. Microsoft, Github kullanan teknoloji devleri içerisinde en agresif olanı diyebiliriz. 1000'den çalışanını Github kullanmaya yönlendiren Microsoft GitHub'da kendi özgün Windows Dosya Yöneticisi kaynak kodunu bile barındırıyor.

Github'ın değerlemesi 2015 yılında 2 milyar dolar olarak paylaşılmıştı fakat Microsoft'un ne kadar para ödediğine dair bir bilgi bilinmiyor. Gün içinde yapılacak olan duyuruda bu konuya ilişkin bir verinin de yer almasını umuyoruz.

Microsoft, Satya Nadella'nın CEO olarak başa geçtiği günden beridir her geçen gün açık kaynak teknolojisine daha fazla yatırım yapmaya başladı. Microsof şu anda açık kaynak kodlu PowerShell, Visual Studio Code, ve Microsoft Edge JavaScript motoruna sahip. Bunun dışında Microsoft Canonical ile işbirliği yaparak Ubuntu'yu Windows 10'a getirmeye çalışıyor. Ayrıca mobil uygulama geliştiricilerinin severek kullandığı Xamarin'i de satın aldı.

Microsoft Windows geliştiricileri açık kaynak kodlu Git sürüm kontrol sistemini kullanıyor ve SQL Server'ı Linux'a bile getirdi. Yani evet, açıkça görülüyor ki Satya Nadella geldiği günden beri açık kaynak teknolojilerine yatırım yapıyor ve tüm bunların daha büyük bir amacın adımları olduğu söylenebilir.

Microsof'un dail olduğu alanlarla ilgili çok temkinli davranan geliştiriciler bakalım gün içinde yapılması beklenen açıklama sonrası nasıl bir tepki gösterecekler. Şimdiden Github'ın rakibi Gitlab'a geçiş kampanyaları Twitter üzerinde başladığını düşünecek olursak bu durum en çok Gitlab'a yarayacak gibi duruyor. Gitlab'ın 2017 yılı Ekim ayında Google Ventures önderliğinde 20 milyon dolar yatırım alması, Microsoft'un bu hamlesine dair bir fikir verecektir.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum alanında paylaşmayı unutmayın.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.