Trunk: Tasarımcılar için Github

Geçtiğimiz haftalarda Beta versiyonu yayınlanan Trunk tasarımcılar için bir GitHub olmayı hedefliyor. İlk proje için ücretsiz olarak kullanabileceğiniz Trunk'ta, tasarımlar birden fazla kişi tarafından düzenlenebiliyor ve proje dosyaları kolayca depolanabiliyor. Photoshop ve Sketch formatlarını destekleyen Trunk, Git temelli yapısıyla tasarımcıların iş akışını kolaylaştırmak üzerine çalışıyor.

Trunk, özellikle dijital alanda çalışan tasarımcıların kod - çekme ve çatal oluşturma gibi eylemlerini tek bir yerde topluyor. Ürünün bir başka amacı da revizeler ile birlikte değişen versiyonların depolanması. Zira devam eden mailleşme sürecinde bir çok versiyon ortadan kaybolabiliyor. Bunun için merkezi bir sistem oluşturan Trunk, tüm tasarım dosyalarının siz ve ekibiniz için ulaşılabilir olmasını sağlıyor.

Aynı dosya üzerinde birden fazla kullanıcının çalışması ise tüm tasarım sürecini hızlandırıyor. Ekip arkadaşlarını mail adresleri üzerinden sürece dahil edebilen tasarımcılar, uzun revize e-postalarından ya da düzenlenmiş dosya yığınından kolayca kurtulmuş oluyor.

Tüm versiyonların aynı alanda tutulduğu Trunk, tasarımcıları dosyayı düzenli olarak dışarı aktarma yükünden de kurtarıyor. Tasarımcılar, yaptıkları güncellemeleri Trunk üzerinden oluşturdukları kısa bir link ile kolayca paylaşabiliyor.

Sadece Mac uygulaması olarak indirilebilen Trunk'ın ücretleri ise aylık ve yllık olarak değişiyor. Trunk'ın ödeme planları Freelancer, Profesyoneller ve Ekipler başlıkları altında sınıflandırılıyor.

Freelancer kullanıcılar 10 GB depolama alanı ile ilk proje için programdan ücretsiz olarak faydalanabiliyor. Ancak bu pakette özelliklere kısıtlı bir erişim olduğunu söyleyebiliriz. Profesyonel ve Ekipler ise aylık 10 dolarlık ve 49 dolarlık ücretlerle programı kullanabiliyor. BöyleceProfesyoneller 250GB depolama ve sınırsız proje hakkına kavuşurken; Ekipler, 5 kullanıcıyı işe dahil ederek kullanıcı başına Slack entegrasyonu ve öncelikli destek hizmetlerini de alabiliyor. Ekiplerin ekleyeceği her bir kullanıcı başına 12 dolar ödeyeceğini de belirtelim.

Tasarımcıların sıklıkla Mac kullanmayı tercih ettiğini düşünürsek, uygulamanın ilk aşamada bir PC versiyonuna sahip olmaması doğal. Ancak uygulamanın kurucuları beta aşamasının ardından, kullanıcı tabanını genişletmek adına bu tarz bir hamle yapabilir. Tasarımcıların yaşadığı problemlere sunduğu çözümlerle dikkat çeken Trunk; ürünü oluşturma aşamasında Anomaly, AKQA, RGA ve Massive gibi ekiplerle işbirliği yaptığını da belirtiyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.