Yeni Facebook mu geliyor dedirten sosyal medya uygulaması: Vero
Dijital

Yeni Facebook mu geliyor dedirten sosyal medya uygulaması: Vero

Facebook'un popüleritesini ve kullanıcılarını yavaş yavaş kaybetmesiyle gözler Instagram'a çevrilmişti. Instagram ise hiçbir zaman "fotoğraf paylaşımı" konseptinin önüne tam olarak geçemedi. Şimdiyse tüm dünyayı kasıp kavuran ve yakında adını sıkça duyma ihtimalimizin olduğu yeni bir sosyal medya uygulaması var; Vero.

Her ne kadar "yeni" tabirini kullanmış olsak da uygulama o kadar da yeni değil. Vero, geçtiğimiz nisan ayında kurulan, her nedense son birkaç gündür revaçta olan bir uygulama. Pek çok kullanıcının akınına uğrayan bu uygulama, “daha az sosyal medya, daha fazla sosyal yaşam” sloganıyla yola çıktığı için birden fazla kitleye hitap edebiliyor.

New York'ta kurulan Vero, fotoğraf, müzik, kitap, bağlantı, film/TV ve yer olmak üzere 6 farklı kategoride gönderi oluşturmanıza olanak sağlıyor. Böylece karmaşık feed'lerden uzak, istediğiniz kategorideki içeriklere ulaşmanızın yolunu açıyor. Uygulama üzerinden paylaşılan şarkıları iTunes üzerinden satın almak isterseniz, uygulamadan çıkmanıza gerek bile kalmıyor.

Vero'yu diğerlerinden farklı kılan özellikler bunlarla da da bitmiyor. Sosyal medya uygulamalarında büyük bir sorun haline gelen fazla arkadaş sayısı ya da "istemediğin akrabadan gelen arkadaşlık isteği" gibi sorunlara da bir çözüm bulan Vero, yeni bir ismi arkadaş olarak eklerken üç farklı seçeneğe ayırabilmenize imkan tanıyor; tanıdık, arkadaş ve yakın arkadaş. Bu seçeneklerden birini seçtiğinizde ise karşı tarafa bildirim gitmiyor.

Arkadaş eklemenin yanında takipçiler de edinebileceğiniz Vero’da hashtag kullanımı da var. Uygulama akışınız, paylaşım zamanına göre akıyor. Yani Instagram’daki ve Facebook'taki gibi alakasız müdahaleler bulunmuyor. Neredeyse her sosyal medya uygulamasında olduğu gibi Vero'da da Sohbet seçeneği yer alıyor.

Tasarımı da bir hayli basit ve kullanışlı olan Vero, sosyal medya kullanıcıları için güzel bir alternatif olacak gibi duruyor. Veri çöplüğü yapmıyor oluşu ise hiç şüphesiz en önemli detaylardan biri. Uygulamada Türkçe dil seçeneği de mevcut ve merak etmeyin, otomatik olarak Google Translate üzerinden çeviri yapılmamış.

Şimdilik App Store ve Google Play Store üzerinden ücretsiz olarak indirebildiğiniz Vero, ilerleyen zamanlarda aylık cüzi bir ücret isteyecek gibi duruyor. Bununla da reklamsız bir sosyal medya deneyimi hedefleniyor.

Yorumlar (9)
 1. Ortaya karışık bir şeyler yapmışlar ama bence insanlar artık doyma noktasına geldi gibi...

 2. Selami Başkan Selami Başkan

  daha neler neler çıkacakta esas önemli konuyu yazılmıyor konuşulmuyor neden-hep türkiyede face uygulamarı ciddi olarak incelenmesi gerekir nerdeyse aile beyanamesi vereceğiz noterde benim güvenliğimiş çokta inandırıcı en 500 defa yazdım tel giriş onay kodu yapamaz sanal vegası kumarhanesi zarar eder üye sayısı 500 mil düşer yüz taraması kadar işin tehlikeli yanı yoktur tarama usulü yüz maskesi yapılıyor ellerinde kimlikle ilgili her detayda var sonuçları tahmin etmek gerçekten zor banka dan tut iftirataya kadar her yol açık

  1. Oktay Oktay

   Yavrum sen önce Türkçe yazmayı öğren sonra eleştiri yaparsın.

 3. Caykodski Caykodski

  Yeni olarak sunduğu radikal şeyler yok. Bir takım içerikleri share,like,follow ötesinde marjinal birşey göremedim. Tasarımı çok şık olmuş sağlam emek var. Onun haricinde şu kitabı okuyorum-okuyacağım-tavsiye ederim vs hoşuma gitti güzel bi özellik. Reklam almıyoruz mottosunu nereye kadar çalıştıracaklar görücez. Uygulama içinde satın alma da yapabildiğin için burda zaman geçir burda harca tarzı (ufaktan second life) bi kafa olmuş. O da çalışacak mı zaman gösterecek. 3 sene uğraşmışlar üzerinde ve gördüğüm kadarıyla startup falan değil baya bi şirketin içinden çıkmış ürün. Umarım herşey istedikleri gibi devam eder ve başarılı olurlar.

 4. Facebook gibi jenerik durmuyor, ayrıca millete facebook benimsetmek bile yıllar sürdü kaldı ki bu uygulama bu sistem bu isim Türkiye de tutulması çok zor. Facebook şuan yenilikler üzerinde çalışıyor, güncelliğini tekrar sağlayacaktır.

 5. Mertoguzxyz Mertoguzxyz

  Getirdiği yenilik: sadelik ve segmentasyon harika!

 6. Path uygulaması bunu tam 6 yıl önce yaptı.Hatta google satın alacaktı googlePlus öncesi.

  Tasarım noktasına gelince heryer transparent...zaten karanlık içerisinde çok fazla transparent olmasının.Gereksiz yordu.Transparent işi güzel ama bu kadarı o kadar yorucu olmuş ki. Basitleştireceğiz derken ucu çook kaçmış ve berbat bir noktaya gitmiş.

  Uygulama içerisinde veriye bir türlü odaklanılmıyor. UX yorucu ve karmaşık.

  UI desen herşey custom element. Tüm akışı kullanıcının bir şekilde öğrenmesi gerekiyor. Nerde ne buton var yakalamak imkansız.

  Butonların çalışma mekanizlamarı vs hiçbirşey klasik değil. Klasik navigation bar vs hiçbirşey yok. Hal böyle olunca tamir ve tadilat işleri çok.

  Sunucular yetersiz ve çalışmıyor. Birkaç influencer işin içine girdi diye tüm gariban kitle peşine düşmüş ama çoook zor çalışır hale gelmesi.

  Getirdiği herhangi bir yenilik göremedim. Instagram istese işleri biraz karıştırayım der 2-3 feature ekler işi rahatlıkla bitirir.

  Zamanla göreceğiz...

  1. Ahmet Ahmet

   neden bir uygulamada sen yapmıyorsun? yapta yorumlayalım

 7. Parayardimiuğur Parayardimiuğur

  türkçe dil desteği var deniliyor ancak ben bulamadım