Nissan tarafından üretilen sürücüsüz taksiler, Japonya'da test sürüşüne başlıyor

Nissan tarafından üretilen sürücüsüz taksiler, Japonya'da test sürüşüne başlıyor

Geçtiğimiz yılın sonunda, otomotiv devlerinden Nissan tarafından üretilen elektrikli ve otonom Nissan Leaf taksilerin, 2018'in ilk çeyreğinde test sürüşüne başlayacağı haberini sizlerle paylaşmıştık. Nissan ile Japon yazılım şirketi DeNA iş birliğiyle oluşturulan Easy Ride adlı sürücüsüz taksi girişimi, test sürüşlerini 5 Mart'ta Tokyo'da başlatıyor.

Japonya yollarında testlere başlayacak olan Nissan, elektrikli otomobili olan Leaf’lerden oluşan bir taksi modeli ile bu testleri yapmayı planlıyor. Uber ve Lyft gibi hizmet verecek olan Nissan Leaf’ler, elektrikli olmanın yanı sıra otonom özelliklere sahip olacak şekilde tasarlandı.

Easy Ride süreci nasıl işleyecek?

Sürücüsüz taksiler, yolcuları 4,5 kilometrelik bir mesafe boyunca taşıyabilecek. Seyahat sırasında yolcular, çevredeki yerler, etkinlikler ve mağazalarla ilgili tavsiye almak için Easy Ride’ın mobil uygulamasını kullanabilecek. Ayrıca sistem tarafından sunulan öneriler, indirilebilir kuponlarla birlikte aracın içindeki tablet ekrana yansıyacak. Test sürüşleri sırasında taksiler uzaktan izlenebilecek. Yolculuk bittikten sonra uygulamayı deneyen kullanıcılara "Easy Ride piyasaya sürüldüğünde para ödeyerek kullanmayı tercih edecek kadar memnun kalıp kalmadıkları" sorulacak ve adil ücretin ne olması gerektiği konusunda kullanıcıların geri bildirimleri de kaydedilecek.

Nissan ve DeNA, 2020'de Tokyo'da gerçekleşecek Yaz Olimpiyatları'nın başında Easy Ride’ı tam olarak hizmete sunmayı planladıklarını açıkladı. Ayrıca Sony de geçtiğimiz haftanın başında, yapay zeka temelli bir taksi çağırma servisi üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.