Elektrikli ve otonom Nissan Leaf taksiler, 2018'in ilk çeyreğinde teste başlıyor

Elektrikli ve otonom Nissan Leaf taksiler, 2018'in ilk çeyreğinde teste başlıyor

Nissan, otonom araç testlerini sonuçlandırmaya yaklaşan önemli markalardan biri ve nihai testlerini 2018 yılının Mart ayında yollarda yapmayı planlıyor. Japonya yollarında testlere başlayacak olan Nissan, elektrikli otomobili olan Leaf'lerden oluşan bir taksi modeli ile bu testleri yapmayı planlıyor. Uber ve Lyft gibi hizmet verecek olan Nissan Leaf'ler elektrikli olmanın yanında otonom özelliklere de sahip olacaklar.

Nissan bu işi kendi başına geliştirmiyor. Otonom yazılımında Nissan, Japon yazılım şirketi DeNA ile birlikte çalışıyor. Wall Street'in haberine göre testlerin tamamlanıp ticari ilk filonun yollara çıkacağı tarih şu anda 2020'lerin başı olarak belirlenmiş.

Nissan'ın önündeki bu yol haritası rakipleriyle kıyaslandığında çok önde olamasa da çok geç bir tarih de değil. Geçtiğimiz günlerde Volkswagen'in araç paylaşım hizmeti MOIA'nın 2018 yılında hizmete gireceği ve 2025 yılına kadar 1 milyon araç sayısına çıkma hedefini paylaşmıştık. General Motors'un alt kuruluşu Cruise ise mevcut durumlarına bakarak 2019 yılında hizmete geçebileceğini belirtti. Ford ise filosunu 2021 yılına kadar hizmete geçireceğini belirtiyor.

Nissan'ın 2 Leaf aracı ile Japonya'da başlayacağı testlerde özel sensörlerle donatılmış araçları otonom olarak hizmet verecekler ve gerçek zamanlı olarak takip edilecekler. Halka açık mobil uygulaması aracılığıyla teste katılmak isteyenler de bu sürece dahil olabilecekler.

Nissan'ın testlerinin bir ilginç yanı ise müşterilerinin inecekleri konumu seçmek yerine "pizza yemek istiyorum" diyerek otonom aracın bir konum seçerek yolcuyu oraya götürebilecek olması. Bu özelliğin detayları henüz net olmasa da oldukça ilginç bir kullanıcı deneyimi sunacağı ve yapay zeka anlamında Nissan'ı oldukça zorlayacağını söyleyebiliriz. Müşteriyi farklı açılardan memnun edebilmek oldukça zor olacaktır.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.