Facebook'un yüz tanıma tuşu Türkiye'de de kullanıma sunuldu

Facebook'un yüz tanıma tuşu Türkiye'de de kullanıma sunuldu

Geçtiğimiz aralık ayında Facebook'un yüz tanıma teknolojisine açma kapama tuşu eklediğini duyurmuştuk. Dün bu yeni özelliğin Türkiye'deki kullanıcılara da açıldığını fark ettik. Mobil haber kaynağında küçük bir uyarı niteliğinde karşımıza çıkan açma kapama tuşu, kullanıcılara ilk olarak bu teknolojinin özelliklerini açıklayan bir metin sunuyor.

Açıklayıcı metinde yüz tanıma teknolojisinin korkutucu yanlarını bertaraf etmeye yönelik bir dil kullanılması da dikkat çekiyor. Facebook yüz tanıma özelliği ile birlikte etiketlenmediğiniz fotoğrafları rahatça bulabileceğinizi ve böylece fotoğrafınızı profil resmi olarak kullanan tanımadığınız kişilerden korunabileceğinizi ifade ediyor. Aynı şekilde bu sistemin görme bozukluğu yaşayan kişilere yardımcı olduğunu da belirtiyor.

Eğer bu konuda daha fazla bilgi almak isterseniz, Facebook'un bu konu özelinde hazırladığı siteye yönlendiriliyorsunuz. Sitede Yüz Tanımanın kullanıcıya sunduğu özellikler detaylı bir şekilde anlatılıyor. Facebook'Un gizlilik esasları altına konumlanan sitede ayrıca bu ayarı nereden ve nasıl kapatacağınız da ele alınıyor.

Karşınıza çıkan bu bilgilendirme metninde Ayarlara Git'e basarsanız doğrudan Yüz tanıma ayarlarına yönlendiriliyorsunuz. Bu bölümde yer alan  "Facebook'un fotoğraf ve videolarda seni tanıyabilmesini istiyor musun?" sorusuna ise evet ve hayır seçeneklerinden birini tercih ederek cevap verebiliyorsunuz.

Şimdilik Yüz Tanıma özelliği Facebook'ta her zaman açık. Şimdilik bu özelliği kapatmak istemiyorsanız, daha sonrasında profiliniz üzerinden Ayarlar'a giderek özelliği devre dışı bırakabilirsiniz. Bunu yapmak için Diğer seçeneği üzerinden Gizlilik Kısayolları'na dokunmanız gerekiyor. Ardından Gizlilik kısayolları altında yer alan Diğer Ayarlar'a dokunun. Böylece Yüz Tanıma Ayarlarına ulaşmış olacaksınız.

Türkiye'de yeni hayata geçen bu özellik Kanada ve Avrupa Birliği bölgelerinde aktif olarak kullanılamayacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.