Facebook 3D içeriklerle Artırılmış ve Sanal Gerçekliği haber kaynağına taşıyor

Facebook 3D içeriklerle Artırılmış ve Sanal Gerçekliği haber kaynağına taşıyor

Geçtiğimiz Ekim ayında Haber Kaynağı’nda paylaşılabilecek 3D içerikleri tanıtan Facebook, bu içeriklerle sanal gerçeklik ortamında oynamanızı veya içerikleri artırılmış gerçeklik dünyasına aktarabilmenizi sağlıyor. Artık Facebook 3D içerikleri endüstri standartı olan glTF2.0 dosya formatını destekliyor. Böylece Facebook içeriklerinde doku kaplama, ışıklandırma gibi seçeneklerle gerçekçi render alınmasına dolayısıyla da mat ve parlak objeler yaratılmasına olanak tanınıyor.

We’re excited to announce that you can now share your 3D Creator scans direct to Facebook! http://bit.ly/FB-Xperia-XZ1-3DCreator

Gepostet von Sony Mobile am Dienstag, 20. Februar 2018

Facebook'un yeni Graph API'ı ile yazılım geliştiriciler 3D modelleme uygulamalarının ve hatta 3D kameraların doğrudan Haber Kaynağı'nda paylaşım yapmasını sağlayabiliyor. Aynı zamanda web sitelerinin 3D gönderiler olarak boy göstermesini sağlamak da yazılımcıların elinde.  Üstelik kullanıcılar bu yeni gelişmeyle birlikte 3D gönderileri Facebook Spaces'e yani VR sohbet odalarına taşıyabilecek.

Yani bugünden itibaren 3D modelleme uygulamalarında yaptığınız tasarımları doğrudan Facebook Haber Kaynağı'nda paylaşabilir, bu tasarımı ardından Facebook Spaces'a kolayca taşıyabilirsiniz. Şimdiye kadar LEGOJurassic WorldClash of Clans ve Wayfair markaları 3D gönderileri deneyen markalar olarak öne çıktı.

SQUAAAARK! New 3D models on Facebook, you say? Yes please! 😍 Have a play by dragging the below around with your finger or mouse.

Gepostet von LEGO am Dienstag, 20. Februar 2018

Facebook verdiği bu desteği yaygınlaştırmayı da umut ediyor. Bu nedenle şirket, açık kaynak kodunu GitHub üzerinden  3. parti dosya dönüştürücü uygulamalarla paylaşıyor. Haber kaynağına yeni bir soluk getirecek olan 3D içerikler, aynı zamanda Snapchat'in 3D Bitmojilerine de rakip olabilir. Zira 3D içerikler markaların ilgisini çekmeye başladı bile. Şimdiye kadar gençlerin ilgisini çekebilmek adına  360 fotoğraflardan, canlı videolara ve hatta GIFlere kadar bir çok içerik formatını destekleyen Facebook'un bu yeni 3D içerik formatıyla AR ve VR ortamlarında dikkat çekmesi muhtemel.

Yine de sosyal ağda bulunan kullanıcı oranını düşündüğümüzde Facebook'un herkesin ilgisini çekecek kadar içerik üretmesi pek mümkün değil. Bu nedenle Facebook'un bundan sonraki adımı 3. parti yazılımcıların yanı sıra 3D içerik üreticilerini de platforma çekmek olacaktır. Şu sıralar platformunda yaptığı yeniliklerle günlük kullanıcı kaybını önlemeye çalışan Facebook, bu adımıyla gelecekteki yerini de sağlamlaştırmış oluyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.