Uber, Güneydoğu Asya operasyonunu rakibine satmaya hazırlanıyor

Uber, Güneydoğu Asya operasyonunu rakibine satmaya hazırlanıyor

Uber, Güneydoğu Asya operasyonunu o bölgede söz sahibi olan Singapurlu araç paylaşım şirketi Grab'e satacak. Bu satış karşılığında Uber, Grab'e ortak olmuş olacak.

Uber operasyonlarının rakipleri tarafından ilk satın alınması olmayacak. Zira Uber'in Çin operasyonu, Ağustos 2016'da rakibi olan Çinli araç çağırma servisi Didi Chuxing tarafından satın alınmıştı. Bundan sonra küresel pazarda da Uber‘i alt etmek isteyen Didi, ABD’de Lyft ile, Hindistan’da ise Ola ile anlaşmalar yapmıştı. Yine de işe Uber tarafından bakarsak şirketin yenilgiyi kabullenerek pazardan yararlanmak adına bu hamleyi yaptığını söyleyebiliriz.

Uber'in CEO'su Dara Kosrowshahi, Goldman Sachs Internet ve Teknoloji konferansında Uber'in daha fazla kar edebilmesi için yeni pazarlarda görünürlük kazanması ve otonom sürüş gibi yeni teknolojilere yatırım yapması gerektiğini söyledi. Böyle bakıldığında Uber'in yeni pazarlarda görünürlük kazanma çabasının bir takım pazarlarda bazı kayıplar yaşamasına sebep olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle zorlu rekabet koşullarıyla karşılaşılan Çin ve Güneydoğu Asya pazarı da bunun en iyi örneği. Aynı şekilde geçtiğimiz yıl Rusya pazarında Uber'in Yandex ile birleşmesi de yine aynı kapıya çıkıyor.

Kosrowshahi'nin bu konudaki açıklaması şu şekilde:

Gelişen pazarlara yaptığımız yatırımın miktarı dikkate değer bir şekilde olumsuz ancak bu isteğe bağlı bir yatırım. Bunun yapılması gerektiğini düşünüyoruz ve bir süre daha yapılacak. Ve otonom gibi büyük bahisler olumsuzluğu arttırıyor. Eğer biri; “tüm bunları unut, tüm istediğim işin özü ve her şeyi satmak” diyorsa, bir çeyrek boyunca nakit para giriş ve çıkışları ancak masrafını karşılayan bir işletmeye sahip olur. Eğer istersek kar ve zarar eşitliğini tamamen kara dönüştürebileceğimize güvenim tam ancak bunun için büyümeyi feda etmeliyiz.

Bu açıklamayla beraber Dara Kosrowshahi'nin şirketi 2019'da gerçekleşecek olan halka arza hazırladığı açıkça görülüyor. Görünen o ki Uber dünyanın en büyük özel şirketleri arasında yer almayı sürdürürken, uzun vadede de piyasadaki likidetisini ispat etmek istiyor. Dolayısıyla yatırım yaptığı pazarlar genişledikçe şirketin gelirlerini arttırma ihtimali de yükseliyor. Şimdiye kadar kaybedilen pazarların, şirketin gözünde alınmaya değer bir riskten öteye gitmediği açık.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.