Akıllı binalar için iç mekan haritası oluşturan uygulama: Mapwize

Akıllı binalar için iç mekan haritası oluşturan uygulama: Mapwize

En çok ihtiyaç duyduğumuz uygulamalar, hiç şüphesiz navigasyon bazlı harita uygulamalar. Sadece dış mekanlarda kullandığımız navigasyon uygulamaları değil iç mekanlar için de navigasyonun öneminin arttığı günlerdeyiz. Çünkü dış mekanların yanı sıra iç mekanlar da karmaşıklaşmaya, kimi zaman içinden çıkılamayan yerler haline gelmeye başladı.

Bunun için geliştirilen Google Maps'in Indoor uygulaması bizler için bir kurtarıcı oldu. Şimdi bunun için geliştirilen bir uygulama daha mevcut; Mapwize. 2014'ün haziran ayında temelleri atılan, kendi haritanızı yaratmanıza olanak sağlayan Mapwize, hem sizin hayatınızı hem de haritanızı paylaştığınız tüm kullanıcıların hayatını kolaylaştırıyor.

Fransa'nın Lille kentinde Mathieu Gerard ve Mederic Morel tarafından kurulan Mapwize, kendi iç mekan haritanızı oluşturmanıza olanak sağlıyor. Mapwize'da harita yaratmak ve mevcut haritalardan yararlanmak için uygulamaya üye olmanız gerekiyor. Üyelik için herhangi bir ücret talep edilmiyor. Profilinizi oluşturduktan sonra haritasını çıkarmak istediğiniz lokasyonu seçiyor ve genelden özele giden bir yol izleyerek haritanızı hazırlıyorsunuz. Bu süreç tabii ki uzun bir çaba ve sabır gerektiriyor, bu da harita oluşturmaya çalışan kişi için sıkıcı olabiliyor.

Mapwize'da hazırladığınız haritalar, ne yazık ki direkt olarak Google Maps'e aktarılmıyor. Bunun için Google Maps'in kendi özelliklerinden yararlanmanız ve dosyanızı jpg, png, pdf, bmp formatlarından birine dönüştürmeniz gerekiyor. Her ne kadar Mapwize buna izin vermese de oluşturduğunuz haritanın ekran alıntısıyla da bu işi halledebiliyorsunuz.

Binaların kat planlarını da kullanmanıza izin veren Mapwize'ı kullanan kuruluşlar, ziyaretçi sayısı, en yoğun alanlar, müşterilerin tercih ettiği belirli yollar gibi çok sayıda yararlı analize erişebiliyor.

Birçok güzel özelliğe rağmen uygulamanın Türkçe seçeneğinin olmaması eksi, zira düzgün bir harita yaratmak için yan sekmelerdeki özellikleri anlamak gerekiyor.

Mapwize uygulamasını App Store ve Google Play Store'dan indirebilir, yazılımı isterseniz webden de kullanabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.