Alibaba, fiziksel perakende alanını genişletmek için 1,3 milyar dolar yatırım yaptı

Alibaba, fiziksel perakende alanını genişletmek için 1,3 milyar dolar yatırım yaptı

Alibaba, online ve offline'ı birleştiren "yeni perakende" stratejisini geliştirmeye yönelik projelere 1,3 milyar dolar daha yatırım yaptıktan sonra fiziksel perakende alanını genişletti.

Beijing Easyhome Furnishing'in yüzde 15'lik hissesini yaklaşık 867 milyon dolar karşılığında satın alan, Çin'in teknoloji devi Alibaba Group Holding, perakende varlığını derinleştirmeye yönelik bir girişimin bir parçası olarak, otellere ve perakendeye odaklanan firmaya 486 milyon dolar yatırım yapacak.

Beijing Easyhome Furnishing'se Çin'deki 29 kentte 223 ev eşyası ve "Kendin Yap" tarzındaki mağazaları işletiyor ve bu konuda kendi alanında ülkenin en büyük ikinci kuruluşu konumunda.

Reiers'in raporlarına göre, Alibaba'nın yapacağı ikinci yatırım Shiji Retail Information Technology'nin yüzde 38'lik hissesi için gerçekleşecek. Beijing Easyhome Furnishing anlaşması, e-ticaret devinin mobilya zincirinde yaptığı dördüncü büyük yatırım. Alibaba geçtiğimiz yıl, iki büyük firmayı; hipermarket Sun Art'ı 2,9 milyar dolara ve alışveriş merkezi işletmecisi InTime'ı 2,6 milyar dolara satın aldı. Bundan önce de bu alanda ilgisi olan Alibaba, 2014'te InTime'a ve elektronik perakendecisi Suning'e (4,6 milyar dolar yatırım yaptı.

Amazon izinde Alibaba, kasiyersiz mağazaları ilk benimseyenlerden biri olan Hema süpermarket zincirini de bünyesine katmıştı.

Ayrıca hatırlatalım; dünyanın önde gelen e-ticaret şirketlerinden ve Amerikan perakende sektöründe yüzde 34'lük paya sahip AmazonNeedham & Company'nin araştırma raporuna göre 2021'de yüzde 50'lik bir paya ulaşacak. Geçtiğimiz aylarda kripto para odaklı üç yeni domain alan Amazon'un ardından e-ticaret şirketi eBay yüzde 7,7'lik pazar payıyla ikinci sırada, Walmart ise yüzde 5'in altındaki pazar payıyla üçüncü sırada yer alıyor.

Hatta dijitali kaybettiğini farkeden Walmart bu yarışta geride olmadığını kanıtlamaya çalışırcasına dağıtım odağında Parcel'i, satın almanın haricinde Uber'le anlaşma yaptı, 7/24 açık manavını hayata geçirdi. Bakalım önümüzde süreçte perakendenin dijital dönüşümünde bizleri neler bekliyor?

Bu arada belirtelim Webrazzi E-ticaret 2018'de ülkemizdeki e-ticaret dünyasının haricinde perakendenin de dijital dönüşümünü konuşacağız. Bekleriz :)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.