Amazon'dan kasiyerlerin işine son verecek uygulama: Amazon Go

Amazon'dan kasiyerlerin işine son verecek uygulama: Amazon Go

Amazon'un bir e-ticaret devi olması perakende pazarında devrim yapmasına engel değil ve biraz önce duyurulan Amazon Go bu devrimi gerçekleştirmeye aday gözüküyor.

Henüz test aşamasında olan Amazon Go, kasada ödeme yapma derdini ortadan kaldıran bir uygulama. Ödeme yapmanız gerekmediği için sıraya girmeniz de gerekmiyor. Dolayısıyla istediğiniz ürünleri raftan alıp çantanıza atarak mağazayı terk edebiliyorsunuz. Peki bu nasıl oluyor? diye sorduğumuzda Amazon, sürücüsüz otomobillerde kullanılan teknolojilere (bilgisayarlı görü, sensörler ve derin öğrenme) işaret ediyor.

Al ve çık

Aşağıdaki videoda göreceğiniz üzere Amazon Go uygulamasını indirdikten sonra sadece markete girişte bir QR kodu okutmanız yeterli oluyor. Normal bir şekilde alışverişinizi yapıp çıkıyorsunuz ve Amazon neleri aldığınızı tespit edip faturayı cebinize gönderiyor.

İşin teknik tarafı çok detaylı açıklanmasa da söz konusu mağazaların ciddi bir sensör ve kamera altyapısıyla çevrili olduğunu malum. Zira Amazon da otonom araç örneğini vererek buna işaret ediyor. Ancak hata payınının sıfır olup olmadığı en azından beni düşündüren bir olasılık. Üstelik sadece yanılma payı değil, Amazon'un hilekârlıklara karşı bir önlem de almış olması gerekiyor.

Amazon'un bu teknolojiyi perakende devlerine açıp açmayacağı ise ayrı bir soru işareti. Bu teknoloji şimdilik Seattle'daki bir mağazada sadece Amazon çalışanları tarafından kullanılabiliyor. Amazon Go'nun 2017'nin başında genel kullanıma açılmasını ve Walmart bu işe ne diyeceğini merakla bekliyoruz...

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.