Rusya, kripto paraları yasallaştırmak için oylamaya gidiyor

Rusya, kripto paraları yasallaştırmak için oylamaya gidiyor

Asya pazarında kripto paralara dair hazırlanan düzenlemelerin etkisi anında tüm dünya piyasalarına yansıyor. Bunun son örneğini yakın geçmişte Güney Kore’nin kripto paraları yasaklayacağına dair çıkan asılsız haberlerle yaşadık. Şimdi ise Rusya’nın kripto paraları yasallaştırma olasılığı konuşuluyor.

Newsweek’in Rusya medyasından alıntılayarak hazırladığı haberinde; Rusya Maliye Bakanlığı'nın Şubat ayında oylanmak üzere kripto paraların organize ve yasal borsalarda alış-satış yapılabilmesine olanak tanıyacak bir yasa tasarısı hazırladığı belirtildi.

Resmi ve yasal borsalarda kripto paraların alış satış işlemlerinin yapılmasını tamamen desteklediklerini ve bu konuda herhangi bir düzenleme ya da sınırlama getirmek istemediklerini belirten Rusya Maliye Bakan Yardımcısı Alexei Moiseev, açıklamalarına şu sözlerle devam etti: "Bu kripto para birimlerinin alım-satımının standardize edileceği gerçeğidir. Genel fikir yasal olarak bildirilmiş bir şekilde resmi alım-satımların yapılmasıdır."

Geçen hafta Rusya Merkez Bankası, kripto para birimlerinin yasallaştırılma olasılıklarını Maliye Bakanlığı ile görüştüklerini bildirdi. Bank of Russia bu konuda diğer bankalar gibi karşı tarafta yer alsa da politikacılar bu fikre daha sıcak bakıyor gibi. Aslında Rusya geçen sene kripto para birimlerine karşı sert açıklamalar yapmıştı.

Rusya İletişim Bakanlığı kripto paraların hiçbir şekilde yasallaşmaması gerektiğini savunuyordu. Merkez Bankası’ndan yetkililer bitcoin için piramit şeması gibi yakıştırmalar yapıyor ve finansal gücün bankaların elinden alınmaması gerektiğini savunuyorlardı.

Rusya Başkanı Putin’in geçen hafta yerel basın mensuplarına yaptığı açıklamada; “Düzenleme yaparsak ve bu düzenlemeler yetersiz kalırsa bu sefer hükümet, çıkabilecek sorunlardan sorumlu olacaktır. Şu aşamada sorumluluk bireye aittir ve hükümet ancak şunu yapabilirsiniz, şunu yapamazsınız diyebilir. Hala durum açıklığa kavuşmamış ise çözülmesi gereken sorunlar var demektir.” dedi.

Güney Kore’de olduğu gibi Rusya’da da yöneticiler, az bilgisi ve fikri olan vatandaşlarını yanlış kararlar vererek büyük kayıplar yaşamasından korumak istiyor gibi görünüyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.