Güney Kore'nin kripto paraları yasaklama ihtimali piyasaları olumsuz etkiledi

Güney Kore'nin kripto paraları yasaklama ihtimali piyasaları olumsuz etkiledi

Güney Kore hükümeti dün yaptığı bir açıklama ile büyüyen kripto para piyasalarını düzenlemek için giderek zorlu düzenlemeler getirecekleri yasayı paylaştı. Japonya ve ABD'nin ardından en büyük 3. kripto para pazarına sahip olan Güney Kore yeni düzenlemeler ile isimsiz hesapları yasaklayacağını ve yapılan her para alışverişini de yakından takip edeceğini belirtiyor.

Güney Kore Adalet Bakanlığı'nın çok daha kaygı verici bir kararın da eşiğinde olduğu Wall Street Journal'ın haberinde yer alıyor. Habere göre her ne kadar bir zaman çizelgesi veya detay paylaşılmamış olsa da Güney Kore'deki tüm kripto para borsalarının tamamen kapatılması da gündemde yer alıyor.

Bu haberin yayılmasıyla beraber, kötü geçen 1 haftanın ardından yeni yeni toparlanmaya başlayan bitcoin %15'ye yakın değer kaybederek 13100 dolara kadar geriledi. Bitcoinin düşüşüyle beraber bir çok altcoin de de düşüş yaşandı.

Anonim hesapların yasaklanması ile ilgili önerilen mevzuat, Güney Kore para birimi olan Won ile işlem yapan kişilerin net bir şekilde kimliklerinin bilinmesi önerisine dayanıyor. Kore Blockchain Endüstrisi Derneği tarafından Aralık ayı başında kimlik doğrulama önerisi verilmişti ve yeni yasa bu öneri dikkate alınarak hazırlanmış gibi görünüyor. Deneğe üye olan 14 kripto para borsası da bu öneriyi kabul ediyor.

Kripto paralara karşı Güney Kore vatandaşlarının çılgın yaklaşımı hükümeti çok şaşırtmış ve bu konuda hızlıca düzenlemeler yapabilmek amacıyla harekete geçmişlerdi. Yine Aralık ayı içerisinde kripto paralardan elde edilen gelirin vergilendirilmesi için de çalışmalar başlatan Güney Kore hükümeti, bu alanda kanunları değiştirmeye kararlı.

Güney Kore borsalarında yaşanan hack olayları güvensizlik yayarken bir yandan da Güney Kore kripto para piyasasını kendine ek bir gelir haline getiren Kuzey Kore'ye dair haberler yapılıyor. Kuzey Kore'nin daha önce geleneksel bankaları hacklemeye çalıştığı söyleniyordu, şimdi ise hem anonim isimler altında hem de hack yöntemleri ile kripto paralar aracılığıyla Güney Kore'ye zarar vermeye çalışıldığı Güney Kore gündemini oldukça meşgul ediyor.

Sonuç olarak Güney Kore'de borsaların yasaklanma ihtimali bile kripto para dünyasına bu kadar zarar veriyorsa bu ihtimalin gerçekleşmesi gerçekten büyük bir sorun olacaktır.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.