Facebook'un piyasa değeri neden 23 milyar dolar düştü?

Facebook'un piyasa değeri neden 23 milyar dolar düştü?

Mark Zuckerberg'ın dün Haber Kaynağı üzerinde yapacağı değişiklikleri duyurmasının ardından Facebook'un hisseleri yüzde 4,53 oranında düştü.

Bu yeni algoritma güncellemesiyle Facebook, insanların arkadaşlarıyla paylaşmak isteyeceği gönderileri tahmin edip akışın daha üst sıralarında konumlandıracak. Bunun yanı sıra Haber Kaynağı değerleri ile uyumlu olarak, insanların Facebook üzerinde geçirdikleri zamanı anlamlı kılmak adına aile ve arkadaşların gönderileri, genel içeriklere göre öncelik kazanacak. Tabii bu esnada Facebook, yayıncı ve kurumların video ve diğer gönderilerini daha az gösterecek.

Bu hamlenin sonucu olarak Facebook'un hisseleri yüzde 4,53 gerileyerek şirketin toplam piyasa değeri 23 milyar dolar civarında bir düşüş kaydetti.

Düşüşler olsun ya da olmasın şirketin uzun süredir algoritma odağında eleştiriler aldığı kesin. Ne de olsa algoritmanın kullanıcıları yanlış haberlere sürüklemesii şirketi de  2016 ABD Başkanlık seçimlerinin Rusya tarafından manipüle edilmesi, krizinin odak noktası haline getirdi. Facebook ortaya koyduğu bu yeni algoritma değişimiyle hem bu krizi geri plana atmaya hem de kullanıcılarını geri kazanmaya çalışıyor olabilir.

Yine de şirket, Facebook'un reklam tarafının bu değişikliklerden etkilenmeyeceğini, değişimin insanların Facebook'ta geçirdiği vakti etkileyeceğini ve kısa vadede bazı etkileşim ölçümlerinin düşüşe geçeceğini ifade ediyor.

Etkileşimin düşerken reklam tarafında bir değişiklik olmaması da bir takım içerik ve haber sitelerini de mali açıdan olumsuz etkileyebilir. Zira Financial Times'ın Genel Öüdürü John Ridding, arama ve sosyal medya şirketlerinin dijital reklamcılık gelirleri üstündeki hakimiyetinin medya şirketlerini baskı altında bıraktığını söyledi. Ridding yaptığı açıklamada:

FT güvenilir ve güvenilir haberleri ve analizleri tanımak ve desteklemek için yapılan hareketleri memnuniyetle karşılıyor. Ancak yeni bilgi ekosisteminin zorluklarına sürdürülebilir bir çözüm getirmek için daha fazla ölçümleme yapılması gerekiyor. Özellikle, platformlarda yayıncıların okuyucularla doğrudan bir ilişki kurmalarına  ve içeriğine erişim koşullarını yönetmelerine olanak tanıyan uygulanabilir bir abonelik modeli.

Görünen o ki sosyal ağların ve arama motorlarının değişen algoritmalarından kullanıcılar kadar markalar da sıkıldı. Ancak Facebook, Financial Times gibi yayıncılar için çalışma şekline esneklik kazandırmaya hazır olduğunu geçtiğimiz yıl Instant Article platformunda Google AMP ve Apple News’a destek vererek göstermişti. Aynı zamanda yayıncılara geçtiğimiz ağustos ayında abonelik sistemi getiren Facebook, belki de yayıncıları daha önce yine Haber Kaynağı üzerinde yaptığı algoritma güncellemesiyle kaybetti. Zira önceki güncelleme ile mobil uygulaması yavaş yüklenen haber sitesi sahiplerinin içerikleri Facebook’ta daha az kişiye ulaşması söz konusuydu.

Açık konuşmak gerekirse, Facebook'un yakın zamanda hem kullanıcıları hem de yayıncıları memnun edecek bir çözümle ortaya çıkması önemli. Zira 14 yıldır hayatımızda olan sosyal ağ, devasa bir tekel gibi hareket etmeye devam ederse daha fazla değer kaybetmekle karşı kaşıya kalabilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.