Ripple ve R3 arasında yaklaşık 8 milyar dolar değerinde bir dava

Ripple ve R3 arasında yaklaşık 8 milyar dolar değerinde bir dava

Son günlerin gözde kripto para birimlerinden biri olan XRP'nin ana şirketi Ripple, finansal kuruluşlara blockchain teknolojisi çözümleri üreten R3 arasında yaklaşık 5 milyar XRP değerinde bir dava başlamış durumda. Geçtiğimiz aylarda mahkemeye taşınan bu konu, Facebook kurucusu Mark Zuckerberg ile Winkelvoss kardeşler arasında yaşanan davaya andırıyor.

Tartışmanın çıkış noktası, XRP'nin henüz bu kadar popüler olmadığı dönemlerde eski Ripple CEO'su Chris Larsen'in R3 CEO'su David Rutter ile 2016 yılının yaz aylarında yaptığı bir anlaşma. Bu anlaşmaya göre 2 yıllık bir dönemde tarih sıkıntısı olmaksızın R3'ün Ripple'ye sağlayacağı gücü karşılığı olarak 5 milyar adet XRP (haber yazılırken yaklaşık 8 milyar dolar değerindeydi) verileceği konusunda anlaşmışlardı. Tabii bu anlaşma yapılırken XRP'nin değeri 0,0085 dolardı.

Bu anlaşmanın tek taraflı feshedilmesini isteyen şu anda Ripple CEO'su olan Brad Garlinghouse. Anlaşmanın feshedilmesini isteme nedeni ise temel olarak R3 CEO'su Rutter'in Ripple'nin herhangi bir banka ile anlaşma yapmasına yardımcı olmaması ve bu anlaşma yapılırken müşterileri arasında yer aldıklarını düşündükleri Goldman Sachs, J.P. Morgan ve Morgan Stanley gibi devlerin aslında R3 ile yolları ayırmaya karar verdikleri bilgisini paylaşmamış olmaları. Yani iyi niyetin suistimali olduğunu düşünüyor.

Ripple sadece sözleşmeyi tek taraflı feshetmiyor aynı zamanda R3'e karşı yüklü bir tazminat davası açıyor. R3 yöneticilerinin savunması ise yukarıda konu edilen şeylerin tamamen bahane olduğu ve davanın asıl nedeninin para olduğu, yani Ripple'nin artan değeri karşılığında şu anda oldukça değerli olan (3.5 doları görmüştü birkaç gün önce) 5 milyar adet XRP'yi vermek istememeleri olduğu söyleniyor.

Bir çok uzmanın görüş bildirdiği bu önemli davadaki kilit nokta, R3'ün Ripple ile yaptığı anlaşmanın detaylarını gerçekten suistimal edip etmediği. Bir çok mahkemenin ve avukatın detaylıca incelemeler yaptığı bu davanın sonucu internet tarihinde önemli bir yer edinecek gibi görünüyor.

XRP'nin rekor yükselişinden sonra başlayan değer kaybının arkasında bu davanın da etkisi olabilir. Şu anda büyük yatırımcılar bu davanın sonuçlarını merakla bekliyordur diye düşünüyorum.

Görsel Kaynak: Deposit Photos

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.