Fransa'da Uber'in rakibini Daimler satın aldı
Yatırım

Fransa'da Uber'in rakibini Daimler satın aldı

Değişen müşteri talepleri, teknoloji ve küreselleşme otomotiv sektörünü hızlı bir şekilde değiştiriyor. Bugün araç üreticileri sadece çevre dostu elektrikli araçların üretimine odaklanmıyor. İş modelleri arasında artık talebin ve rekabetin her geçen gün daha da arttığı araç paylaşım platformları da var.

Alman araç üreticisi Daimler ise farklı segment ve ürün yelpazesi ile bu platformlara yatırım yapıyor. Şirket şimdi de Fransız araç paylaşım uygulaması Chauffeur Privé'ın çoğunluk hissesini satın aldı. Daimler'in kalan hisseleri, 2019 yılına kadar satın alması bekleniyor.

Uber'e rakip

Paris, Lyon ve Côte d'Azur'da hizmet veren uygulama Chauffeur Privé, Avrupa'da Uber'in rakibi olarak görünüyor. Uber'in eski kıtada kan kaybetmesi ile birlikte Chauffeur Privé ve birçok uygulamaya da gün yüzü doğuyor. Bu yıl oldukça talihsiz bir dönem geçiren Uber'in kullanımı Eylül ayında İngiltere'de yasaklanmıştı. Son olarak, Avrupa Adalet Divanı ise Uber'in bir taksi servisi olduğuna kanaat getirmişti. Ancak Daimler'in Uber ile stratejik biri ortaklığı da var. İki şirket, bu yılın başında sürücüsüz otomobillerin ortak operasyonu konusunda anlaşmıştı.

Daimler, son dönemlerde araç paylaşım platformlarına yatırımları ile dikkat çekiyor. Şirketin Daimler Mobility Services biriminde 17 milyondan fazla kayıtlı müşterisi var. Daimler, Müşterilerin cep telefonlarıyla taksi çağırmasını sağlayan My Taxi uygulamasına, car2go isimli bir  araç paylaşım şirketine ve insanlara farklı ulaşım seçenekleri için rezervasyon yapmalarını sağlayan bir kentsel ulaşım uygulaması olan Moovel sahip.

Öte yandan şirket, geçtiğimiz Eylül ayında mobil “taksi dolmuş” servisi Via'ya stratejik bir yatırım yapmıştı. San Francisco merkezli uygulama Turo'ya yatırım yapmasının ardından yine sahip olduğu Almanya merkezli Croove'i Turo'nun ellerine teslim etmişti.

Yorumlar (2)
  1. İddia ediyorum toplu taşımacılığa dair beyefendi taksicilik adına şimdiki ve gelecekteki fırsatlara yönelik ideal bir konsepti tasarladık. Türkiye'deki tüm müteşebbisler aynı sıkıntıdan müzdarip. Bu sıkıntıda finansal kaynaklara erişemiyoruz.

    Taksigar.com Taksigaraj.com Taksiport.com TaxiPls.com Interlalish.com Telephonline.com Kâhya.com Kâşif.com

    Yukarıdaki alan adlarının her biri toplu taşıma ve farklı teşebbüs konularında da parlak marka olabilecek ürünleri işaret etmektedir.

    1. Taxigar'ın hedefi sadece taksi çağırma uygulaması değildir. Emin olunuz tasarım ve yazılım geliştirme üzerine böyle bir uygulamanın tüm ihtiyaçlarını tek elden çıkarabilirim fakat mevzu bahis sadece bir uygulama geliştirmek değil. Ürün ve hizmetlerimize güveniyorsak yapmamız gereken tek şey onları duyurmaktır. Bunun yolu ise elbette reklâm. Zaten hali hazırda işleyen bir sisteme mesleğine ihanet eden şoförler geleceği parlak teşebbüslere mani olamazlar. İtici güç olabilecek bir konsept ile bir taşta bir kaç kuş vurmak mümkün. Ben şirketimi bir teşebbüsün temel ihtiyaçlarını gözeterek faaliyet alanlarına elektronik ödeme sistemleri, turizm seyehat, bilişim sanayi gibi alanları ekleyerek kurdum. Şayet burada bu konulara yönelik bir bütünün parçası olup Türkiye merkezli tüm dünyanın ortak ihtiyaçlarına çözüm olacak yatırımcı(lar) oturup istişare etmenin zararı olacağını düşünmüyorum. Altın yumurtlayabilecek tavuğu kesmek yerine beslemek isteyenlerle görüşmeye hazırım. [email protected]