Cep telefonları insan sağlığını tehdit ediyor mu?
Teknoloji

Cep telefonları insan sağlığını tehdit ediyor mu?

Cep telefonlarının insan sağlığına zarar verip vermediği yıllardır tartışılan bir konu. Bu konuda bilim de iyi bölünmüş durumda.

National Cancer Institute'a göre, yapılan birçok bilimsel araştırmada cep telefonunun insan sağlığına bir zararı olup olmadığı henüz ortaya çıkmış değil. Enstitü'ye göre, bir vaka kontrol çalışmasında, cep telefonu kullanımı, tümörü olan insanlar ile olmayan kişiler arasında kıyaslandı.

Kohort araştırması olarak adlandırılan başka bir çalışmada ise çalışma sırasında kanseri olmayan geniş bir insan grubu takip edildi. Bu tümörlerin cep telefonlarını kullanan ve kullanmayan kişilerdeki oranı karşılaştırıldı.  Ancak bu çalışmalar, cep telefonu kullanımı ile kanser arasında bir ilişki olduğunun açık bir kanıtını  gösteremedi.

Ancak diğer taraftan bir çok sağlık kuruluşu cep telefonlarının yaydığı radyasyon nedeniyle bireyleri uyarıyor. TechCrunch'ta yer alan bilgilere göre California Health Department (CDPH) geçtiğimiz günlerde cep telefonlarından çıkan radyasyonunun tehlikelerine karşı bir uyarı yayınladı.  Uyarı,'Cep Telefonlarından Radyo Frekansı Enerjisine Maruz Kalma Nasıl Azaltılabilir' isimli bir kılavuz adını taşıyor. CDPH insanların cep telefonu kullanımını azaltmalarını istiyor. Hatta kişilerin bu cihazlar ile aralarında  mümkün olduğunca mesafe bırakmalarını öneriyor.

CDPH'nin uyarısı,  ABD'de  UC Berkeley Üniversitesi'nde görev yapan profesör Joel Moskowitz'in 2009'da hazırlanan bir dokumanın yayınlanması için açtığı davayı kazanması ile gündeme geldi. Yayınlanan raporda, cep telefonlarının bazı belirli beyin kanser türlerine yol açtığı ve doğurganlığı azalttığı bilgileri yer alıyor.

Cep telefonlarının zararları olup olmadığı şimdilik hükümetlerce onaylanmış değil. Ancak CDPH, kişilerin cep telefonlarını ceplerinde tutmamalarını,  uzun süre kulağınıza koymamalarını, iki bar ya da daha az varsa görüşmeleri kısa tutmayı, geceleri telefonu yanı başlarına koymamalarını öneriyor.

Yorumlar (1)
 1. Akın Demir Akın Demir

  Keşke raporu okuyup buradan özet halinde paylaşsaydınız.

  İngilizce bilmeyenler de bu sayede bu önemli bilgilere erişebilirdi.

  Ben okudum. Özet olarak da diğer okuyucularla paylaşarak onları uyarmak istiyorum.

  RF (Radyo frekansı/Yüksek frekans )'in sağlığa etkileri:

  Yapılan çalışmalar sık telefon kullanımının şu problemlere yol açabileceğini göstermiştir:

  1. Beyin kanseri

  2. Akustik sinir tömürü (Duyma ve dengeyi sağlamayla ilgili kısım)

  3. Tükürük bezi tümörü

  4. Sperm sayı ve aktivesinde azalma

  5. Baş ağrısı

  6. Öğrenme ve hafızada olumsuz etkiler

  7. Duyma, davranış ve uyku bozuklukları

  #Daha AZ RF'e maruz kalma yöntemleri:

  1. Konuşma sırasında hoparlör ya da kulaklık kullanın.

  Kablolu ve kablosuz kulaklıklar daha az RF yayarlar.

  2. Telefon görüşmesi yapmak yerine SMS atmayı ya da mesajlaşma uygulamalarını kullanmayı tercih edin.

  3. Film izliyor ya da büyük boyutta dosya indirme/yükleme yapıyorken,

  telefonu baş ve vücudunuzdan uzak tutunuz. İzleyeceğiniz filmleri, dinleyeceğiniz uzun müzik listesini

  telefona indirip, telefon Uçak Modunda iken izleyip/dinleyin.

  4. Telefonu vücudunuza temas eden veya yakın konumdaki herhangi bir cebinizde ya da kemer kılıfında taşımak yerine,

  bir sırt ya da iş çantasında veya el cüzdanınızda taşıyın.

  #En yüksek RF miktarının çıktığı durumlar:

  1. GSM sinyali düşük seviyede iken, telefonlar baz istasyonlarıyla iletişimde kalabilmek için daha fazla RF yayarlar.

  2. Hızlı giden bir araçta iken telefonlar bağlantının kopmaması ve uzaklaşılan baz istasyonunda yaklaşılan baz istasyonuna bağlanmak için daha fazla RF yayarlar.

  3. Yüksek boyutta dosyalar indirme, yükleme ya da film izleme/kesintisiz müzik dinleme yaparken yüksek RF'e maruz kalınır.

  *** Uyurken telefonunuzu yastık altında, yatak kenarında ya da yakınlarında bulundurmayın.

  *** Kullanmadığınız süreçte kulaklıklarınızı çıkarın. Daha az da olsa RF yayarlar.

  *** RF/Radyasyon/Elektromanyetik alan engelleyici alan ya da mekanlara güvenmeyin. Zira, bu alanlarda telefon bağlantının kopmaması için daha yüksek RF yaymaya çalışacaktır.

  ***** Çocuklarınızın çok küçük yaşlardan itibaren telefon kullanması gelişimlerine ve sağlıklarına zarar verecektir. Kafatası kalınlıkları yetişkin insana göre neredeyse 1/4 daha ince (5 yaş) oldukları için daha fazla RF'e maruz kalmaktadırlar. Onlarla konuşup, telefonun zararlarını anlatıp, en azından bilinçli bir telefon kullanıcısı olmalarını sağlayın.

  Son olarak, telefon alacaklar, telefonların SAR Kafa/Vücut değerlerine bakınız. Mümkün olduğunca düşük SAR değerli telefonlar alınız. Çift hatlı telefonlar daha çok SAR değerine sahiptir. Burada SAR değerleri telefonların ulaştıkları maksimum değerdir. Yani normal kullanımda bu değerlere ulaşılmayabilir. Yine de dikkatli olmalıyız. Özellikle telefonla doğan,büyüyen çocuklarımız için!

  SAR Nedir ? Özgül Emilim/Soğurma Oranı. Vücudun 1kg'nın maruz kaldığı RF/Elektromanyetik alan/Ultra ses vs.'den dolayı ısı yükselmesi. Şuan yükselen ısı miktarını ölçebiliyoruz. Bu ısının yanında ne gibi değişiklikler olduğu tam olarak bilinmiyor ama yapılan çalışmalarda yukarıda da belirtildiği gibi sonuçları/belirtileri ortaya konmuş. Bazı çalışmalarda DNA'da bozulmalar olduğu da gözlenmiş. Araştırma yaparsanız daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

  Kablosuz iletişim yapan tüm cihazlar bu kategoriye girmektedir.