Fotoğraf tanıma özelliğini devreye alan Snapchat fotoğrafla ilgili filtreleri çıkaracak

Fotoğraf tanıma özelliğini devreye alan Snapchat fotoğrafla ilgili filtreleri çıkaracak

Geçtiğimiz günlerde Snapchat'tin yenilenme sürecinden ve bu süreçte aktif olabilecek Tencent etkeninden bahsetmiştik. Bu yeni filtrelerde Tencent'in payı nedir bilmiyoruz, ancak Snapchat yakın zamanda içeriğe göre şekillenen filtreleri piyasaya sürdü. Genellikle kenarlıklar ve stickerlar üzerinden içeriğe odaklanan filtrelerin ses getireceği kesin.

Geçtiğimiz haftadan itibaren kademeli olarak kullanıcıların ilgisine sunulan filtreleri bir Snap sözcüsü de doğruladı. Snap sözcüsü filtrelerle ilgili olarak: "Snapchat kullanıcıları, snap üzerinden belli kategorilerde fotoğraf çektikten sonra filtreler otomatik olarak kullanıcıların filtre sıralamasında belirecek. Bu kategoriler konserleri, sahilleri, evcil hayvanları, sporları ve yemekleri içeriyor." dedi.

Snapchat kullanıcılarının bu filtreleri yayına almak için bu kategorilere uygun fotoğraf paylaşması yeterli. Sahile gidip fotoğraf çekmek istemeyenler ise bunun Google'da bulduğu fotoğraflar üzerinden gerçekleştirebilir.

Şimdilik "It's a Pawty" , "Ocean View","NOMZ" ve "What Diet" ile basında görüntülenen filtreler arasında yer alıyor. Bu yeni özelliğin yanı sıra Snapchat'in kamera alanında başka bir değişiklik daha var. "Akıllı Filtreler" adı verilen ve listede gösterilen saat, sıcaklık ve hız  filtreleri artık sticker olarak da kullanılabiliyor.

Filtreler Snapchat kullanıcılarının eğlenceli içerikler oluşturmasını sağlarken, sıkıntılı zamanlar yaşayan Snapchat için de ciddi bir gelir kaynağı oluşturuyor. Markalar, uzun süredir Snapchat'te kullanıcıların konumuna ya da ilgi alanlarına yönelik filtreler oluşturabiliyor. Bu içerik odaklı filtrelerin geleceği de aslında markalar için yeni bir pazarlama yönteminin kapılarını aralıyor.

2015 yılında içerik odaklı filtrelerde kullanmak için obje tanıma teknolojisinin patentine başvuran Snap, geçtiğimiz temmuz ayında ABD'de patenti alabildi. Halihazırda uygulama içinde görsel tanıma teknolojisi kullanan Snapchat, kullanıcılara içerik tarama imkanı da sunuyor. Örneğin "dogs" anahtar kelimesini arattığınızda, içinde köpek görseli bulunan herkese açık hikayeleri görüntüleyebilmeniz mümkün.

Instagram ile verdiği savaşı sürdüren Snapchat, bu savaşta başarılı olabilmek için uygulamayı içerik anlamında kullanıcılara uygun hale geitrmeye çalışıyor. Bir anlamda Snapchat, kullanıcı tarafında yaşanan deneyimi kişiselleştirme yoluna gidiyor. Geçtiğimiz aylarda da restoran değerlendirmeleri, iletişim bilgileri, rezervasyon imkanı, Uber veya Lyft ile ulaşım bilgilerini kullanıcılara sunmayı sağlayan Context Cards özelliğini yayına almıştı. Bu aydan itibaren reklam verenlerin, Context Cards destekli lens ve filtreler sayesinde kullanıcılara ürün ve hizmetleri hakkında daha fazla bilgi verebilmesini sağlayan şirket, aslında kişiselleştirmeyi de kolayca gelire dönüştürebileceğini gösterdi.

Arkasında Tencent olsun ya da olmasın Snapchat'in yenilenmesinde bizi büyük sürprizlerin beklediği kesin. Snapchat'in dönüşümünü ve bu dönüşümün sosyal ağlarda yaratacağı etkiyi hep beraber izleyip göreceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.