Snapchat'in arkasındaki Tencent 500 milyar dolar değerlemeyle Facebook ile yarışıyor

Snapchat'in arkasındaki Tencent 500 milyar dolar değerlemeyle Facebook ile yarışıyor

Geçtiğimiz günlerde Snapchat'in yüzde 12’lik hissesiyle en önemli yatırımcılarından biri olan Tencent'ten bahsetmiştik. Snap’e ilk olarak 2013 yılında yatırım yapan Tencent teknoloji dünyasında genel olarak WeChat’in dönüşüm sürecinde ciddi bir rol oynamasıyla öne çıkıyor. WeChat'i bir mesajlaşma uygulamasından, Çin’deki kullanıcılara ödeme, e-ticaret, yerel hizmetler, yatırımlar, bankacılık ve daha fazlasını sunan bir platforma dönüştüren şirket, artık Çin'in 500 Milyar dolar değerindeki ilk teknoloji şirketi unvanına da sahip.

Hong Kong Borsası'nda işlem gören 19 yıllık şirketin hisseleri 52 doları geçti ve şirketin piyasa değeri 500 milyar dolara erişti. Tencent'e en yakın değere sahip Alibaba ise 474 milyar dolar ile asyanın en değerli ikinci firması.

Apple, Alphabet, Facebook, Microsoft ve Amazon gibi şirketlerle yarışmaya başlayan Tencent bu gelişmenin ardından 2017'nin üçüncü çeyreğinde kazandığı gelirleri açıkladı. Açıklanan rakamlara göre Tencent, üçüncü çeyrekte 10 milyar dolar gelir, 3 milyar kar elde etti. Bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 69 daha fazla kar eden şirket, gelirini ise yüzde 61 daha fazla büyüttü.

https://www.youtube.com/watch?v=uiAvMOtHARY

Basında yer alan yorumlara göre ABD'den 2004 halka arzında 9.000 dolar yatırım alan şirket, bu yatırımı 1 milyon dolar değerine taşımış durumda.

Sadece son 12 ay içinde Tencent'in gösterdiği gelişme, hisselerin değerini iki katına çıkardığını gösteriyor. 2014 yılının mart ayından itibaren piyasa değerini üçe katlayan Tencent, 150 Milyar dolara ulaştığında ise Intel'i geride bırakmayı başardı.

Yazının başında da bahsettiğimiz gibi şu anda 1 milyona ulaşan WeChat'in arkasındaki isim olarak tanınan Tencent'in oyun sektöründe de ciddi varlıkları bulunmakta.  Şirket 2017'nin en çok gelir getiren uygulamaları arasında yer alan Honour Of Kings sayesinde geçtiğimiz çeyrekte 5 milyar dolar gelir elde etti. Bu gelirde Clash Of Clans (Supercell) ve League Of Legends (Riot Games) oyunlarının arkasındaki şirketlerin satın alınmasının da büyük payı var.

Üstelik ABD’li teknoloji şirketlerine uzun zamandır ilgi duyan Tencent bir takım yatırımları desteklemekten de çekinmiyor. ABD portföyünde, Snap'in yaın sıra Hike in India ve Güney Kore’nin Kakao gibi küresel mesajlaşma uygulamalarının yanı sıra sohbet uygulaması Kik, Tesla ve oyun firması Activision da yatırım yaptığı firmalar arasında yer alıyor.

Şimdiye kadar erken dönemde olmasına rağmen yatırım yaptığı konular arasında uçan arabalar, ay droneları ve astroid madenciliği yer alan Tencent'in, geleceği şekillendiren şirketler arasında yer alacağı kesin!

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.