Github'ın Atom editörü artık kod üzerinde gerçek zamanlı ortak çalışmaya imkan sağlıyor

Github'ın Atom editörü artık kod üzerinde gerçek zamanlı ortak çalışmaya imkan sağlıyor

Github'ın geliştiricilere kazandırdığı önemli projelerden biri olan Atom Metin Editörü, en büyük rakiplerinden sıyrılmaya başlıyor. 3 yıl önce piyasaya çıktığından beridir bir grup geliştirici tarafından favori metin editörü olarak kabul gördüyse de herkesi ikna edememişti. Dün yayınlanan özelliği ile çok büyük bir geliştirici grubunu kazanmayı başaracak gibi görünüyor.

Atom editörünü artık sıfır gecikme ile ortak bir çalışma alanı olarak kullanabiliyorsunuz. Teletype adı verilen bu özelliği Atom editörünü kullanıyorsanız paketini indirip kurduktan sonra sadece paylaşım ikonuna tıklayıp kodu istediğiniz kişilere göndererek kullanmaya başlayabilirsiniz. Kodu alan kişiler ilgili yere kodu ekledikten sonra ekranlarınız bir oluyor ve aynı anda bir proje üzerinde farklı kodları yazarak, düzenleyerek ilerleyebiliyorsunuz.

https://teletype.atom.io/videos/real-time.mp4

Teletype ile bağlandığınızda bile kendi paketlerinizi kullanabildiğiniz için bir başkasının platformunda çalışıyormuş gibi hissetmeyeceksiniz diyor Github yetkilileri ve ayrıca tüm veriler uçtan uca şifrelenmiş olacağı için kodunuz hakkında tedirgin olmanızı gerektirecek bir durum olmadığını ekliyorlar.

Henüz beta olduğu için tabi ki eksikleri olan bir uygulama. Özellikle ortak çalışan kişilerin kısa sohbetler yapabilecekleri bir pencere çok faydalı olabilir. Bu tür özellikler zamanla eklenecektir. Teletype, Atom editörü için oldukça yeni bir özellik olsa da bir çok farklı editör, yazılımcılara ortak çalışma imkanı sunduğu için Github'ın bu özelliği çok daha fazla geliştirip, farklılaştırması gerekiyor diye düşünüyorum.

Eğer Atom editörünü kullanan bir geliştiriciyseniz Teletype özelliğini deneyerek yorumlarınızı paylaşmayı unutmayın. Atom'u henüz denemediyseniz şu an iyi bir zaman gibi görünüyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.