Amazon'un pazarlamasına sosyal medya fenomenlerini de dahil ettiği proje: Amazon Influencer Program

Amazon'un pazarlamasına sosyal medya fenomenlerini de dahil ettiği proje: Amazon Influencer Program

Markalar için "Sosyal medya Influencer"ları, sponsorlu reklam anlaşmaları ile ürünü spesifik hedef kitleleri ile buluşturmada önemli bir kaldıraç. Teknoloji devi Amazon, sosyal medya fenomenlerinin online alışverişte gelecekteki bu gücünü de fark ederek kurduğu platforma yakından bakalım istedik.

Tüketicinin alış-veriş deneyimini fenomenlerle birleştirmek isteyen teknoloji devi,  "Amazon Influencer Program" isimli platfromu geçtiğimiz günlerde sessiz sedasız hayata geçirdi.  YouTube, Instagram ve Twitter gibi sosyal ağlarda takipçi sayısı yüksek fenomenlerin hesapları ile platforma kayıt olmaları bekleniyor.

Amazon Influencer Program, şirketin diğer bir programı ilk bakışta Amazon Affiliate'in bir alt ürünü gibi görünebilir. Amazon Affiliate programında olduğu gibi  yeni programa dahil edilen kişiler satılan ürünlerden komisyon alacak. Aradaki en büyük fark ise Influencer Program'ın herkese açık olmaması. Sistemden sadece takipçi sayısı yüksek sosyal medya fenomenleri faydalanabilecek.

Program nasıl çalışıyor?

Üyeler, YouTube, Twitter ya da Instagram hesapları ile platforma kayıt olabilecekler. Platforma uygunlukları kontrol edildikten sonra hesapları aktif hale getirilecek. Amazon Influencer Program'a her kategoriden kişinin katılabileceği belirtiliyor. Takipçi sayısının yanında sosyal medyada üretilen içeriğin Amazon tüketicileri ile ne kadar uyumlu olduğu da programa katılabilmek için diğer önemli kriter.

Aşağıdaki örnekte programa dahil olan What's up Moms'ın Amazon'daki önerilerini görüyoruz. Instagram hesabında 112 binden fazla, YouTube 'da ise 1 milyon 800 binden fazla takipçisi bulunan What's up Moms, Amazon'da kendi internet adresi amazon.com/shop/whatsupmoms ile farklı kategorilerde ürün öneriyor.

Amazon'un fenomenlere ne kadar komisyon verdiğine yönelik şimdilik bir bilgi yok.  Ancak  e-ticaret sitesi hali hazırda takipçilerinin güvenini kazanan sosyal medya fenomenlerinin satış yapma gücünden bir hayli yararlanacak gibi görünüyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.