Hanzade Doğan Boyner, Hepsiburada’nın yapay zeka ile dönüşümü ve Amazon gündemini değerlendirdi

Türkiye’nin en önemli internet konferansı Webrazzi Summit 2017‘de Türkiye’nin en büyük e-ticaret mağazalarından Hepsiburada’nın geleceği ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Hepsiburada Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, yapay zekanın iş modellerinin etkilediğini dile getirdi.

Ar-Ge merkezinin kurulması ve 4 yıllık büyük bir yatırım ile oluşturulan Big Data’nın yapay zeka ve deep learning ile entegre bir şekilde kullanıldığını ileten Doğan Boyner, Big Data‘nın gerçek zamanlı işlenebilmesi ve aynı zamanda bu datanın farklı kanalardan gelmesinin öneminden bahsetti.

8 bin iş ortağına ulaştık

2015 yılında pazar yeri platformunu devreye alan Hepsiburada’nın 8 bin satıcıya ulaştığını açıklayan Hanzade Doğan Boyner, işlem hacimlerinin yüzde 50’sini 8 bin iş ortağının oluşturduğunu da belirtti. Yapay zeka sayesinde iade süresi, teslimat süresi ve fiyattan tutun da pek çok değişkene göre her kullanıcının ihtiyaçlarına göre farklı iş ortaklarını öneren Hepsiburada, kişiye yönelik bir servis sunuyor.

Teknoloji departmanlarını 20 farklı girişimden oluşan bir departman olarak tanımladıklarını belirten Boyner, gelecekte teknoloji departmanlarının yüzde 50’sinin Data Scientist’lerden (veri bilimcilerden) oluşacağını da ekledi. Yapay zekanın iş yapış şekillerini ve iş modellerini değiştirdiğini de ekleyen, Hanzade Doğan Boyner, yapay zekayı iş modeline entegre ettiklerinin altını çizdi.

Geçtiğimiz yıl Webrazzi Summit 2016’da duyurulan teslimat servisi HepsiExpress‘in günde 10 bin adrese teslimat yaptığın da açıklayan Doğan Boyner, randevulu teslimat, bugün teslimat ve iade kolaylığı sunan HepsiExpress’in gelecekte diğer iş ortaklarının kullanımına sunulacağını da duyurdu.

Amazon gündemimizde yok

Kullanıcıların farklı beklentilerine cevap vermek istediklerini de ekleyen Hanzade Doğan Boyner, operasyon merkezlerinin 7/24 çalıştığını ve cumartesi/pazar günleri de teslimat yaptıklarını ekledi. Amazon‘un Türkiye pazarına girişi ile ilgili sorulan soruya Türkiye’nin e-ticaret açısından açısından cazip bir pazar olduğunu dile getirerek cevap veren Hanzade Doğan Boyner, uluslararası şirketlerin ülkemize ilgi göstermesinin normal olduğunu ve bu ilgili olumlu karşıladıklarını da iletti.

Gündemlerinde Amazon satın alması olmadığını da ekleyen Hanzade Doğan Boyner, müşteriye ve işlerine sağladıkları fayda üzerine yoğunlaştıklarını rakiplere odaklı olmadıklarını da ekledi. Ülkemizdeki internet sektörünün geleceğinin parlak olduğunu ekleyen Hanzade Doğan Boyner, mikro segmentasyon ve yapay zekanın oldukça önemli olduğunu da ekledi.

Teknoloji sayesinde fiziksel dünyayla dijital dünyanın birleştiğini de belirten Hanzade Doğan Boyner, örnek olarak ise geçtiğimiz Temmuz ayında kullanıma sunulan Çekbul özelliğini gösterdi.

Yorumlar (7)

 1. Yaptığınız işlere satış sonrası çalışmaları dahil etseniz keşke, mağdur ettiniz destan yazsanız ne çare..

  Cevapla
 2. hepsi express cumartesi/pazar teslimat yapıyor ama çalışanlara bunun için ödeme yapmıyor!!!!

  Cevapla
 3. zaten her şey köprüyü geçene kadar değil mi .. ama bunun bedeli ilerde ağır ödenir

  Cevapla
 4. Gökhan TANRIVERDİ |

  Cumartesi/Pazar teslimat için personelinizi çalıştırmak ne kadar doğru? İnsan odaklı bir yaklaşım değil bu. Ofisiniz nasıl cumartesi/pazar çalışmıyor ise expressiniz de çalışmasın. Bu bariz bir sınıf ayrımıdır, para için E-Ticaretin çizgisini bozarak bunu çalışanın hayatına yüklemeyin. Alıcı tarafı bu konudan her zaman memnun olur ama işin bu yönüne bakanlarında çok olduğuna eminim.

  Cevapla
 5. Gizli calisan |

  Merhaba ben de bir ara hepsiexpressde calistim haftanin 7ngunu dagitim yaptiriyorlar tamamen somurge icinde calisiyoruz kac kere soyledik.pazar.gunu calisma.olmasin die yetkililere.fakat.kimse bizi takmakdi.bende ayrildim suan issizim

  Cevapla
 6. Hepsiburada’da yapay zeka ile mühendislik yapıldığını düşünmüyorum. Yapılan işler ile ilgili bir makale, blog post veya sunum var ise paylaşırlarsa mutlu olurum. Çünkü hiç birşey bulamadım.

  Cevapla
 7. Cenk Dilbil |

  Hepsiburada.com iki kelime ile özetlersek müşteri mağduriyetidir.
  Pet shop bölümünden 32 li kedi maması aldım.
  111,40 TL tutarındaki siparişim için 1×100 gr mama gönderdiler.
  Gebze Depo çalışanları ortalamanın altında zekaya sahip.
  Müşteri temsilcisine söyledim, oyalayıp duruyorlar.
  Stresten kanser olmak isteyen Hepsiburada.com dan alışverişe devam edebilir.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın