Hepsiburada.com yeni tasarımıyla birlikte pazar yeri platformunu devreye aldı
E-Ticaret

Hepsiburada.com yeni tasarımıyla birlikte pazar yeri platformunu devreye aldı

hepsiburada_yeni_tasarim

Hepsiburada.com, bir süre önce test etmeye başladığı yeni tasarımını devreye aldı. Yaklaşık altı milyon kişinin, 20 bine yakın geri dönüşüyle tamamlandığı belirtilen yenilenme sürecinin Türkiye'nin en büyük e-ticaret sitelerinden Hepsiburada.com'u günümüz standartlarına yaklaştırdığını söyleyebiliriz. Öte yandan tasarımla birlikte gelen daha da önemli haberse Hepsiburada.com'un pazar yeri platformunu devreye aldığını duyurması.

hepsiburada pazaryeri1

Online pazar yerini  100 bin ürünle açtığını belirten Hepsiburada.com'un pazar yeri, en azından ilk etapta, bireysel kullanıcılardan ziyade kurumsal pazarı hedefliyor. Satıcılara ait mağazaları öne çıkarmıyor bunun yerine kullanıcının ürün incelemesi sırasında satıcının mağazasına dilerse gitmesi mümkün olabiliyor. Bu sayede ilgili mağaza tarafından Hepsiburada.com üzerinde satışa sunulan tüm ürünler görülebiliyor, mağaza içinde markalara ve ürünlere göre arama yapılabiliyor.

hepsiburada_2yeni_tasarim

Günümüze ait bir e-ticaret deneyimi tasarlayan Hepsiburada.com'un bir yıldan uzun süren kapsamlı dönüşüm süreciyle eklediği bir diğer yenilikse tavsiye motoru. Biraz geç de olsa, devreye alınan özellikle kişiselleştirme deneyimini iyileştirmeyi amaçlayan Hepsiburada.com, tasarımınını kullanıcıların birden fazla cihazla alışveriş yaptıklarını göz önünde bulundurarak yenilemiş. Yeni Hepsiburada.com'da telefonunuzla başladığınız alışverişinizi daha sonra masaüstü bilgisayarınızda ya da tabletinizde tamamlayabiliyorsunuz.

Gerekli dönüşüm sürecini başarıyla uyarlayan Hepsiburada.com'un pazar yeri adımının rekabeti nasıl etkileyeceğini birlikte göreceğiz.

Yorumlar (28)
 1. İlk hatayı yazmak bana nasip oldu.

  Kullanıcı giriş yapılmadan önce anasayfadayken sepetim kısmına tıklandığında eski tasarıma geçiş yapıyor. :)

 2. Pazaryeri modeli Merchandising ' den çok farklı bir model. Hepsiburada ' nın adaptasyonu yeni başlıyor. Artık sadece alıcıyı değil satıcıyı da mutlu etmek zorundalar. Çok iyi bir bütçe ile bu işi kurtaracaklarına eminim. Hepsiburada hala Türkiye ' nin en güçlü eticaret sitesi. Moda da satabilseler eksik parça tamamlanacak.

 3. Hepsiburada'yı kutluyorum. Çok doğru bir iş yapmışlar.

 4. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

  Hepsiburada'ya hoşgeldin spotcu abi , Hoşgittin marka sahibi abinin "keyfi".. Seninle spotçuyu aynı yerde müşteriye sunduğum için bana darılma lütfen.

  Teşekkürler,

  Not: Türkiye e-ticaret sitelerine yıllık 7Milyon TL'lik ürün tedarik eden adam.

 5. Ilkerustuner Ilkerustuner

  geri bildirim penceresindeki müşteri hizmetleri linki de eski tasarıma gidiyor

 6. Bence genel olarak güzel. Giriş yap 'ın üstüne gelince bütün ekran siyah oluyor ya, bunu eski Flash tasarımcısı yapmadıysa ben ismimi değiştiririm :) Yazılımcının en sevmediği hareketlerden biridir o. Ufacık ve gereksiz birşey için DOM 'u değiştirmeniz, JS kullanmanız gerekir. Ekranı karartmadan menüyü gösteremiyorsan tasarımını baştan düşünmen gerekir.

  Ayrıca, megamenüden megamenüye geçerken flicker etmesini engellerlerse güzel olur; Amazon 'un kullandığı çözüme buradan bakabilirler: http://bjk5.com/post/44698559168/breaking-down-amazons-mega-dropdown

 7. nasıl başvuru yapılıyor ben göremedim hala eski b2b panelleri mevcut ..

 8. Ali Taş Ali Taş

  Tasarım çok hoş olmuş emektarlarını tebrik ediyoruz.

  Yenilikleri ile dikkat çeken hepsiburada.com rakipsiz diyelim bence.

  Hizmette ve teknolojide sınır yok :)

 9. Satıcı olmak için ne yapmak gerekiyor?

  1. iş ortağı portalında bir başvuru linki verilmiş.

   https://b2b.hepsiburada.com/ApplicationForm.aspx

 10. n11 gibi değil daha eski ve yeni tasarımları tam oturmamış kolay değil alt yapı değiştirmek milyonlarca üyeyi taşımak verileri aktarmak vs vs pazaryeri için nabız yokluyolar sanırım doğan holding pazaryeri girişimi ile bakalım hepsiburadayıda kaybedecekmi :)

 11. Malatya Haber Malatya Haber

  Değişim olması gerekiyordu olmuşta gayet başarılı olmuş kullanışlı :)

 12. Bu kadar geri bildirimle tasarım dönüşümünü tamamlayan site sayısı bir elin parmaklarını geçmez sanırım. Genelde yaşlı siteler için sıkıntılı ve karın ağrılı olan bir süreci bence başarılı bir şekilde tamamladılar. Pazar yeri şimdilik 2.plana atılmış gibi görünüyor. Ancak zamanla sisteme daha belirgin bir şekilde entegre olacaktır. Merak ettiğim ve sektörün duayenlerine sormak istediğim hepsiburada ilerde bir gün stoklu çalışmayı bırakır mı?

  1. Bunun için bir neden yok. Hatta stoklu ürünler ilk tercih edilen ürünler. Devamlı giden ürünlerin stoktan satılması kadar doğru olan bir yöntem yoktur. Kazancı daha fazladır. Örneğin, bir üründen 100 veya daha fazla ürünü stoğunuza alırsanız tedarikçi birim fiyatını çok düşük tutacak ve kâr marjınız yükselecektir.

 13. Ahmet Erdal Ahmet Erdal

  tasarım gayet olum ama mağaza olayına asla ama asla girmemesi lazım.hp yi biz markalara aracılık ettiği muhatabımız belli olduğu için tercih ediyorduk şimdi bizi cins cins satıcılarla n11 deki gibi muhatap mı edecekler hayatta almam n11 le işim olmaz gg ile işim olmaz hep hp den alış veriş yaparım hp de buna dönerse kusura bakmasın zerre birşey almam

  1. Süleyman Süleyman

   Yine HB den alıyorsunuz. Ama size aynı ürünün başka mağazalarda da satıldığını gösteriyor ve seçenek olarak sunuyor sadece HB.

 14. Hakan Ata Hakan Ata

  Hepsiburada da satışa başlayan firma yetkilisi olarak görüşlerimi belirtmek isterim. Bu sistemde alıcı olarak satıcıyla asla muhattap olmuyorsunuz. Her aşamada Hepsiburada devrede. Ürünü isterseniz yine Hepsiburada dan satın alabiliyorsunuz. Ürün ilanının altında satıcı, fiyat ve kargo tarihi alternatifleri veriliyor. (Amazon.com gibi) İstersenizde bu satıcılardan alıyorsunuz. Ürünü hb kendi stoklarından değil, satıcı kendi stoğundan gönderiyor. Böylelikle Hepsiburada stok ve depolama maliyetinden ciddi anlamda kar ediyor. Üstelik hem kendi kategori yöneticilerine hemde rakiplerine karşı birden fazla koldan müşterilerine fiyat alternatifi sağlıyor. Satıcının alıcıyla mesajlaşması bile mümkün değil. Hatta Hepsiburada öylesine ipleri elinde tutuyor ki satıcı sadece Hepsiburada kargo anlaşmasından ürünü gönderebiliyor. Ayrıca satıcı öyle kafasına göre ilan da açamıyor sitede. Böylelikle n11 ve Gg deki ilan çöplüğünün önüne geçilmiş oluyor. Her aşamada ciddi bir entegrasyon söz konusu. Bu işe çok sağlam başlamış Hepsiburada. N11 ve Gg bu alanda hepsiburadanın yanında çok sönük kalıyor.

 15. Hepsiburada yapılan satışları yine orjinalliğini garanti ediyor mu? Garantör olarak davranış gösteriyor mu? Yoksa diğer pazaryeri mağazalarında olduğu gibi ürünün orjinalliği garanti edip sonra da bu satıcının sorumluluğunda olan bir şey diyerek kenara çekilmek için yer arıyor mu? veya böyle mi olacak

 16. Ibrahim Ibrahim

  İste can alici soru bu. Bir urun alacagim hb fiyati diger alternatiflerinde 100 tl pahali. Diger satici 100 tl uygun. Ama saticinin internette ne bi magazasi nede bir referansi var. Ben bu saticidan alsam bi sikinti yasasam hb bu devrede ne yapiyor nasil yaklasim gosteriyor sorunu nasil cozuyor.

 17. Faturk Üstün Faturk Üstün

  Pazaryeri Uygulaması OLMAMIŞ !

  Değerlendirmelerimi yıllarca lider türkiyenin bir çok önemli e-ticaret firmasında çalışmış, son yıllarda girişimci olarak da bu işin içinde olan 15 yıllık deneyimli bir kişi olarak yazıyorum.

  1- Rakiplerine göre inanılmaz yüksek komisyonlar talep ediyorlar, resmen satıcıya hiç bir kar marjı kalmıyor. HB pazar lideri olduğu iddiasıyla bunu talep ediyor ama Pazaryeri uygulamasında şu an hepsinden geri ve birazdan yazacağım sorunlara da gelince bu komisyonlar iyice fahiş kaçıyor

  2- Rakiplerine göre anlaşma süreçleri inanılmaz uzun. Haftalar süren, başvuru, evrak, onay işleri oluyor. N11, GG, SP gibi platformlarda bu işlemler anlık veya günler mertebesinde.

  3- Ürün yükleme işlemleri tamamen manual olarak ilerliyor. Excel dosyanızı email olarak atmanızı istiyorlar. Haftalarca bu dosyanın işlenmesini bekliyorsunuz. Oysaki rakiplerde ister dosya olarak ister tek tek panel üzerinden hemen ürün tanımlamasını satıcı kendisi yapabiliyor.

  4- Gönderdiğiniz dosyada ki en ufak bir hata veya düzeltmeye bile haftada 1 email hızı ile yanıt dönüyorlar. Örnek sırf ürünleri daha kolay organize edebilmek için eklediğimiz Filtre özelliğinden dolayı dosyamız geri dönmüş, filtreyi kaldırmaya zahmet etmemişler, neyse anında hemen filtre özelliğini kaldırıp geri gönderdik. Ve fakat 6 gün sonra dosyadaki yine önemsiz başka bir sorun nedeniyle geri dönüş alabildik.

  5- Email dışında hiç bir iletişim ortamınız yok ki orada da sorularınıza yanıt alamıyorsunuz. Az önce bahsettiğim sırf filtre sütunun kaldırılması gibi (3 sn'lik bir iş) bir konu yüzünden 1 hafta kaybeden birisi olarak kaç sefer ofislerine gitmeye kalktım ama bu sefer olur herhalde düşüncesiyle gitmedim.

  6- Rakip sistemlerde mesela N11'de yüklediğiniz dosya online olarak bir kaç dakikada işlenir ve varsa formatta hatalar veya data eksikleri sistem otomatik olarak uyarır.

  7- Emaillerinizdeki hiç bir sorumuza ama hiç bir soruya açıklayıcı bir yanıt alamadık. Emailler sanki okunmuyor gibi, sadece ilk cümleye bakılıp gelişigüzel bir yanıt ile geçiştiriliyor.

  8- Ürün tanımlarında EAN-13 standardında bir barkod zorlamaları var ki hiç bir firmanın niyede şimdiye kadar aklına gelmeyen bu dahiyane fikir HB'nin aklına gelmiş ve sıkı sıkıya da bu kurala yapışmışlar. Hem moda, tekstil, aksesuar satacağım diyeceksin. Hem de tüm ürünlerde EAN-13 standardında barkod isteyeceksin. Ürün yöneticileri hiç mi piyasa bilmezler? N11 o kadar tekstil ürünü satıyor da hepsi EAN-13 standardında barkod mu taşıyor?

  Satıcı olarak şuanki deneyimlerim gerçekten inanılmaz yıpratıcı, moral bozucu. HB bu şekilde devam etmeyi düşünüyorsa bence hiç uğraşmasın diyorum.

  Umarım ürünlerim bir gün eklenecek ve sonrası deneyimlerimi de buradan paylaşacağım.

  1. Faruk Üstün Faruk Üstün

   Satıcı destek ekibinin ilettiğimiz dosyayı inceleyip işleme alması 3 hafta sürdü, tam "süper satışa başlıyoruz" derken, dosyamız Katalog ekibi diye bir ekibe iletilmiş, ürün eklemesini o ekip yapıyormuş... Öncekl ekip ne yapıyordu anlamak mümkün değil.

   Ve tam 15 gündür de Katalog ekibinin gönderdiğim dosyadaki ürünleri eklemesini bekliyoruz.

  2. Faruk Üstün Faruk Üstün

   2,5 ayın sonunda ürünler sisteme girdi. Bu arada tabii moda ürünleri olduğu için zaten bir çoğu tükendi kalanlarda sezon sonu indirimine girdi.

   Bu 2,5 aylık süred;

   - Anneler günü kaçtı,

   - Babalar günü kaçtı,

   - Ramazan bayramı kapmanyaları çoktan bitti.

   Neyse en azından bir görelim hevesiyle tam artık kalan döküntü ürünleri satışa açıyorduk. Bir de ne görelim, HB komisyon payını sözleşmede yazandan çook daha yukarıya %30'a taşımışı. (Yazıyla: Yüzde Otuz Komisyon)

   Kalsın Ben Almayayım !

   1. Faruk Üstün Faruk Üstün

    Binbir türlü uğraşla satışa başladık. Ama başlamamış olmayı isterdik. Sattığımız ürünlerin parası eksik geliyor. Telefonla zaten ulaşamıyorsunuz, destek çağrısı açıyorsunuz cevap yok. Açtığınız çağrıların durumunu görebileceğiniz bir sayfa bile yok. Müşteri içi boş kargo ile ürünü iade ediyor, reddediyorsunuz açıklamada belirtiyorsunuz, HB iadeyi onaylayıp parayı müşteriye iade ediyor. Şimdiye kadar gaspedilen paralarımızın hadd hesabı yok.

    UZAK DURUN !

 18. merhabalar cok güzel hizmet ama sorum var bu satıcılaran urun aldığımız zaman ürün orjinalmi çizik varmı bozukmu nerden bileceğiz??

 19. Ödemeler 28 günde yapılıyor, satıcı portalında destek maili yazdığınızda 5 - 6 günden önce cevap vermiyorlar. Bir n11 etmez bulaşmayın derim

 20. Hakan Öztürk Hakan Öztürk

  berbat bir pazaryeri cari heap mutabakatı dahi yapamıyorsunuz paranız devamlı eksik ödenir karşınızda muhatap yok mağazası olanlar ödemelerine baksın bizler gibi dava açsın bu şekilde paranızı alabilirsiniz

 21. Erol Kabakci Erol Kabakci

  Hepsiburada üzerinden gayet güzel şekilde satış yapıyordum para kazanmaya başladığımda toptancı siteler bulup ürün pörtföyümü geliştireyim dedim. powerbank ekledim sipariş geldi toptancı sitesinden sipariş verdim ürünler geldi. sahte mi acaba diye düşündüm fakat fatura, ürünün adına kesilmiş ve MARKA mevcuttu. sadece powerbank olarak kesilmiş olsaydı, sahte olabilir düşüncesine kapılırdım ama direk markaya kesilmişti. müşterilerime gönderdim ve müşterilerim sahte diye şikayet etmişler. fatura falan da mevcut. ürünler geldi gerçekten sahteymiş. hepsiburada mağazamı kapattı. fakat aynı toptancı hepsiburada üzerinden satış yapıyor bunları kendilerine söyleiğimde fatura istediler yolladım cevap vermediler. tekrar mail attım olumlu cevap gelmedi. bende satıcıdan sipariş verdim ürünü, acaba hepsiburadadan orjinal satıp bayilerine sahte mi gönderiyor diye düşündüm fakat bana gelen üründe sahteydi. bunu da dile getirdim ve şu an satıcının hesabı açık bir şekilde satış yapıyor. herhangi bir şekilde bu satıcının mağazasını kapatmadılar.

  ödemelere gelirsek, ilk hafta alacağım ödemem gelmedi diğer ödemelerimde panelde yazıldığı gibi değildi hep miktarı düşürerek yolladılar. en son borç çıkarttılar kargo paylaşımı diyor. ilk hafta gelmeyen ödemeden düşüp kalanını yollarlar diye düşündüm fakat hiç bir şekilde o ödemeden de düşülmedi. hâlâ kargo paylaşımı diye bir borç çıktı. ben zaten ürünü sattıkca müşteriye göndermişim. herhangi bir şekilde hepsiburada adına ücretsiz kargo da göndermedim. bu neyin borcu benim 2.hafta alacağıma ne oldu hiç bir şekilde akıbeti belli değil. iş getiriyor mu evet getiriyor fakat 3-5 tl kârla satarsınız ancak. bir site açıp daha pahalıya satmanız durumunda daha çok para kazanacağınız kesin.

 22. Hem %17+ kdv komisyon al hem 28 gün vade koy, hemde vadesi gelmiş ödemeleri 2 haftadır entegrasyon hatası bahanesiyle ertele. Ben hayatımda böyle kimin eli kimin cebinde belli olmayan saçma sapan bir pazaryeri görmedim.

  2 HAFTADIR ENTEGRASYON HATASI DENİLEREK ÖDEME YAPMIYORLAR, BULAŞMAYIN BAŞINIZ YANAR