Wikipedia'nın kurucusu Jimmy Wales: Bence ICO'lar dolandırıcılıktır
Finans

Wikipedia'nın kurucusu Jimmy Wales: Bence ICO'lar dolandırıcılıktır

Wikipedia'nın kurucusu CNBC'de dün yayınlanan röportajında son zamanların kötü çocuğu ICO'lar hakkında oldukça sert açıklamalarda bulundu. CNBC ile konuşan Jimmy Wales, yeni bir blockchain ağının geliştirilmesi amacıyla ortaya çıkan ve token satışı yaparak para toplayan bir çok ICO'yu "mutlak dolandırıcılık" olarak gördüğünü söyledi.

"Bana göre mutlaka dolandırıcılık olan bir çok ICO var insanlar bu konuda oldukça dikkatli olmalı" diyen Wales aynı zamanda blockchain teknolojisine dikkat çekerek, bu işin arkasındaki teknolojinin süper ilginç olduğunu ve uzun bir süre daha hayatımızda olacağını dile getirdi.

ICO'larla ilgili yapılan "balon" ve "dolandırıcılık" yorumları sadece Jimmy Wales ile sınırlı değil. Geçtiğimiz ay ICO'lar hakkında yapılan olumsuz yorumlar tavan yapmıştı ve hatta Çin, ICO'ları yasaklayacağını duyurmuştu. Çin'in ardından aynı kaygıyı taşıyan Hong Kong ve Güney Kore'den de benzer hamlelerin olabileceğine dair söylentiler yayılmaya başlamıştı ve bu da Bitcoin'de dahil olmak üzere neredeyse bütün kripto paralarda ciddi bir düşüşe neden olmuştu. Y Combinator‘ın başkanı Sam Altman'a da değinmeden geçmeyelim: ICO'lar balon ama altında önemli bir gerçek yatıyor.

Wales aynı zamanda, tüm sürecin anonim ve dijital olması dolayısıyla kötü adamları yakalamanın günümüz "para" modellerine nazaran daha zorlu olduğunu ve "Pump-and-dump: (Bir bakıma spekülatörlerin oyunlar oynaması)" ihtimalinin çok daha yüksek olduğunu belirtiyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), dijital paraların da menkul kıymetler gibi muamele görebileceğini belirten bir rehber yayınlamıştı ve daha sonra benzer duyurular farklı ülkelerden de yapılmıştı. Çin gibi hükümetlerin ise ICO'ları tamamen yasaklamaya kadar gidiyor olması ICO'lar hakkında henüz evrensel bir fikir birliğinin olmadığını gösteriyor.

ICO'ların dolandırıcılık olup olmadığı konusunda görüşlerinizi yorum alanına yazmayı ihmal etmeyin.

Yorumlar (4)
  1. Adam "ICO'lar dolandırıcılık" demiyor, "mutlak dolandırıcılık olan bir çok ICO var" diyor.İkisi çok farklı şeyler.

  2. Akın Akın

    Dünya, coğrafya ve lokasyon bağımsız çok hızlı entegre oluyor. Gelecekte Dünya vatandaşlığı adı altında ortak bir koloni oluşumu kaçınılmaz. Bu durumda ICO'ların önü çok açık. Ama bu işin oturmasına ve olgunlaşmasına daha zaman var... Birde ICO gibi teknolojiler bazı güçlü devletlerin (özellikle Çin ve ABD) pek işine gelmiyor. Bu yüzden suyu bulandırmaya çalışıyorlar.

  3. Baykan Baykan

    Dolandırıcılıkla uzaktan yakından ilgisi yok. Wikipedia'nın kurucusu büyük ihtimalle kendi sistemine alternatif oluşturma ihtimali olan blokzinciri girişimlerinin önüne geçmek için ICO ları baltalamak istiyor. ICO lar, yeni fikirlerin tomurcuklarıdır.

  4. Kendisi, kişisel rica ile para toplarken sıkıntı yok. ICO'larda sıkıntı var. Ya bu ne dandik bir dünya, kimin işine ne gelmiyorsa ona çamur atıyor.