Edebiyat dışı Türkçe kitaplar için özet servisi: Fiberbooks
Girişim

Edebiyat dışı Türkçe kitaplar için özet servisi: Fiberbooks

Fiberbooks, kitap okumayı seven fakat kitaplar için zaman yaratamayan kullanıcıları hedefliyor. Edebiyat dışı kitaplar için özetler hazırlayan ücretli bir platform olan Fiberbooks, 9 Ağustos tarihinde kullanıma sunuldu.

Serhad İletir tarafından kurulan Fiberbooks, şimdilik sadece internet sitesi üzerinden hizmet verse de mobil uygulama üzerinde çalışmaların sürdüğünü de ekleyelim. Bugüne kadar toplamda 37 edebiyat dışı kitabın özetini kullanıcılara sunan Fiberbooks, 100 kitap özetine ulaştığında mobil uygulamasını yayınlayacak. Kitapların edebiyat dışı eserlerden ve biyografi & tarih, bilim, pazarlama & satış, spor & sağlık, yönetim & liderlik ve verimlilik & zaman yönetimi kategorilerinden seçildiğini de belirtelim.

15 dakikalık özetler

Abonelik şeklinde çalışan Fiberbooks, her ay için 29.90 TL ücret talep ediyor ve bu ücretin karşılığında her ay 12 yeni kitap özeti vadediyor. Eğer yıllık ödeme yapmayı kabul ederseniz bu ücreti 24.90 TL'ye düştüğünü de ekleyelim. Kitaplardan 15 dakika içinde okunabilen özetler çıkaran Fiberbooks, kitaplar için zamanı olmayan kullanıcıların imdadına yetişiyor.

Özet uzunlukların tamamen kitabın uzunluğuna bağlıyken ortalama olarak özetlerin 15 sayfa civarında olduğunu da ekleyelim. Kitapları Premium kullanıcılarının e-posta adreslerine gönderen Fiberbooks, kitapları ise eserlerin iyi olmasına ve Google'da ne kadar çok aranmış olmasına göre seçiyor.

Özetleri hazırlamak için pek çok farklı teknik kullanan Fiberbooks, kitapları olabildiğince basit bir şekilde aktarmayı hedefliyor. Kullanılan tekniklerden biri de genellikle akademisyenler tarafından tercih edilen hızlı makale okuma tekniği. Fiberbooks'un kitaplar içinden cümleler kullanmaması sayesinde herhangi bir telif sorunu ile karşılaşmadığını da ekleyelim.

Şu an için sadece kullanıcı sayısını artırmayı hedefleyen Fiberbooks, daha detaylı özetler hazırlayarak rakiplerinden ayrılıyor. Son olarak Fiberbooks'un kitap özetlerini ePUB, MOBI ve PDF formatlarında yayınladığını da ekleyelim.

Yorumlar (5)
 1. Okuyan Adam Okuyan Adam

  Eğer gerçekten özetleri iyiyse kesin kullanırım ve bu iş büyür... Ama sadece 15 sayfa bir şeyler yazmak için uğraşıyorlar ve kitapların kaçırılmaması gereken bir bölümlerini atlıyorlarsa, kısa sürede bu girişim tarihe gömülür... Örneğin; daha önce okuduğum bir kitabın özetine bakıp, beğenmezsem, bir daha asla kullanmam... Bu açıdan çok titiz çalışmaları gerekiyor... Başarılar diliyorum..

 2. Bölgesel Seo Bölgesel Seo

  Ücretsiz kitaplara ağırlık verilirse başarı sağlar.

 3. Volkan Akkuş Volkan Akkuş

  Çok güzel bir fikir. Lütfen işinizi iyi yapın da hem siz hem biz kazanalım

 4. Blinkist'in yerli versiyonu. Kitap sayısını artırıp Blinkist'in bağımlılık yapıcı günde 1 ücretsiz kitap özeti sunup dinleme fonksiyonunu da eklerse başarılı olabilir.

 5. dünyanın en kötü fikri. tanısacagımız insanları da yaşayacagımız anları da özet geç ve ölelim o zaman.