JPMorgan CEO’su: Bitcoin Lale Çılgınlığı'ndan bile daha beter

JPMorgan CEO’su: Bitcoin Lale Çılgınlığı'ndan bile daha beter

JPMorgan CEO’su Jamie Dimon, Bitcoin’i "dolandırıcılık" olarak nitelendirdi. Üstelik, tarihe damga vuran krizlerden Lale Çılgınlığı'ndan bile daha büyük bir balon olduğunu ekledi.

Lale Çılgınlığı, 16. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'ndan Avrupa'ya götürülen lale soğanlarının aşırı değerlenmesini sürecini ifade ediyor. Öyle ki 1834'teki Lale Çılgınlığı'nda lalelerin altından daha yüksek fiyata alınıp satıldığı belirtiliyor. Lale Çılgınlığı lale fiyatlarının spekülasyonlar dolayısıyla fazla yükselmesi ve bir anda düşmesiyle sonuçlanmıştı. Süreç, tarihteki ilk ve en büyük balonlardan biri olarak biliniyor.

Dimon, Bloomberg’e verdiği röportajda, Avrupa’da yaşanan Lale Çılgınlığı'na gönderme yaparak, Bitcoin ile ilgili bugün, o dönemde yaşananlardan bile daha büyük bir balonun yaşandığını ve çok büyük bir dolandırıcılık olduğunu belirtti. Bitcoinin, Asya’da popülerleşmesi ile beraber sadece bu yıl yüzde 350’den fazla değer kazanması bir çok kişi ve kurum tarafından farklı şekillerde yorumlanıyor. Jamie Dimon bu konuya dikkat çekerek, “Sonu iyi bitmiyor” diyor.

Son zamanlarda Bitcoin’e yönelik şüphelerini dile getirenler arasında sadece JPMorgan CEO’su bulunmuyor. Aynı zamanda teknoloji balonları üzerine yazan Nobel ödüllü yazar Robert Shiller’de bu balonlara“Şu anda en iyi örnek” olarak bitcoini gösteriyor.

Çin’in ICO'ları yasaklamasıyla alevlenen yorumlarla beraber bitcoinin fiyatı son 24 saat içerisinde yüzde 10’a yakın düşüşler yaşadı.

Görsel kaynak: Cryptonews

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.