Uber, Londra'daki tüm filosunun 2025'e kadar elektrikli otomobillerden oluşacağını açıkladı
Teknoloji

Uber, Londra'daki tüm filosunun 2025'e kadar elektrikli otomobillerden oluşacağını açıkladı

Otonom teknolojilerle birlikte otomotiv sektörünün geleceği olan elektrikli otomobiller pek çok önemli firmanın olduğu gibi günümüzün en önemli girişimlerinden olan Uber'in de planlarında yer alıyor. Halihazırda sürücüsüz araçlarla çalışmalarına devam eden Uber, 2025 yılından itibaren Londra'daki tüm otomobillerinin hibrit veya elektrikli otomobillerden oluşacağını açıkladı.

Uzun vadeli plan olarak 2025 yılını seçen Uber, kapsamlı dönüşüme başlamak için 2019 yılını seçti. 2019 yılından itibaren Uber'in en çok tercih edilen servisi olan UberX servisindeki tüm otomobiller tıpkı 2025 yılı planında da olduğu gibi elektrikli veya hibrit olacak.

2017 yılı sonuna kadar 150 otomobil

Tabii ki Uber'in elektrikli ve hibrit filo planlarını Londra'da gerçekleştirmesi bir tesadüf değil. Geçtiğimiz Temmuz ayında Birleşik Krallık, 2040 yılından itibaren dizel ve benzinli otomobillerin satışını yasaklayacağını açıklamıştı. İskoçya'nın ise aynı planı 2032 yılına kadar gerçekleştirmeyi hedeflediğini de ekleyelim.

Londra'daki filosunu elektrikli hale getirmek konusunda oldukça ciddi olan Uber, 2017 yılının sonunda Londra'da 150 elektrikli veya hibrit otomobile sahip olmak istiyor. Otomobillerini elektrikli veya hibrit otomobillerle yenilemek isteyen sürücüler için yeni fon oluşturduğunu da duyuran Uber, sürücülere 5 bin poundu bulan yardımlarda bulunacak.

Yorumlar (3)
  1. Yamanbilimci Yamanbilimci

    Bu haberler, bir taraftan bilim ve teknolojinin ne kadar hızlı ilerlediğini gösterirken, diğer taraftan ülkemizin geride kaldığını gösteriyor. Üzülüyorum.

  2. Uber'i ilk kez Londra'da kullanmis biri olarak sunu soyleyebilirim; zaten Londra'da Uber X araclarinin en az yarisi Toyota Prius. Soforler tarafindan da hybrid araclar yakit tasarrufu nedeniyle tercih ediliyor. Yani zor bir gecis olarak gozukmuyor.

    Bu arada haberin orjinalinde tum filonun degil Uber X'lerin hybrid ve elektrikli araclardan olusacagi soyleniyor.

  3. Yusuf Kalafat Yusuf Kalafat

    Uber uygulaması her açıdan oldukça başarılı bir uygulamadır lakin gelin görün ki ülkemizde maalesef ki tam anlamıyla kullanılabilir değil. Umarım ilerleyen zamanlarda Türkiye için iyi bir konuma sahip olur.