Elon Musk: Yapay zeka Kuzey Kore'den daha tehlikeli
Teknoloji

Elon Musk: Yapay zeka Kuzey Kore'den daha tehlikeli

Elon Musk yapay zeka konusunda uyarılarına devam ediyor. Son günlerin en popüler gündem konusu olan "Kuzey Kore" Elon Musk'ın da gündemine girmiş olmalı ki geçtiğimiz günlerde, bu konuyu da kullanarak yapay zekaya tekrar dikkat çekti.

"Yapay zeka güvenliğinden endişe duymuyorsanız, duymalısınız! Kuzey Kore'den çok daha riskli!" diyen Elon Musk, bu açıklamayı Dota 2 oyununda dünyanın en iyilerine karşı oynayan OpenAI yapay zeka botunun maçından hemen sonra yaptı.

Elon Musk tarafından go veya satranç gibi oyunlardan daha karmaşık olarak açıklanan Dota 2 oyununda, dünyanın en iyi oyunculardan birini yenen ilk yapay zeka oyun robotunun zaferinden hemen sonra bu Tweet'i atan Elon Musk, OpenAI gibi giderek güçlenen yapay zekanın, nihayetinde kontrol edilmesi gerektiği konusunda uyarılarını sürdürüyor.

Geçtiğimiz haftalarda Amerika'da valilere yönelik konuşmasından sonra çok tartışılan "yapay zekanın geleceği ve güvenlik" konusunda Elon Musk, insanların bir süre sonra "ev kedisi" gibi olacağını belirtiyor. Eğer yapay zeka karşısında bir şey yapmazsak ev kedisine dönüşeceğimizi belirten Elon Musk, insanlığın yeni bir "dijital katmana" ihtiyacı olduğunu düşünüyor.

Kaliforniya'da bir konferansta "Bence en iyi seçeneklerden biri yapay zeka katmanı eklemektir" açıklamasında bulunan Elon Musk "vücudumuzun geri kalanıyla ortak ve iyi çalışabilecek üçüncü bir katman" konusunu dile getirerek odağı kendisinin de şirketi olan Neuralink'e çevirdi.

"Size özel, yüksek bant genişliğine sahip bir sinirsel bir arayüz oluşturabilirsek artık ev kedisi değilsiniz" diyen Elon Musk, hem kendi şirketinin hem de nanoteknoloji şirketlerinin bizler için nasıl bir gelecek hazırlamaya çalıştığının altını çiziyor.

Yorumlar (4)
 1. Fratesmer Fratesmer

  Kuzey Kore kime ne yapmış?

 2. Elon Musk saçmalamış açıkçası :) Kuzey Kore'nin yapay zekayı yönete bilecek veya aksine kullanabilecek bir teknolojik alt yapısı yoktur diye tahmin ediyorum.

 3. Ah Elon Musk ne yapacağını şaşırdın artık!

  Teknoloji ile çok haşır neşir olmak beynini bulandırmış! İnsanlara doğruyu söylemiyorsun! Cahil diyecem olmadığını biliyorum. Niye gözümüzün içine baka baka yalan söylüyorsun anlayabilmiş değilim.

  Her türlü oyunda yapay zekânın insanı yenmesi son derece doğal; saniyede yapabildiği işlem ve hamle sayısı insan beyninin çok ötesinde; zaten beynimiz saniyede o kadar işlem yapabilseydi epilepsi nöbeti geçirirdik. (Bilimsel olarak ispatlı) Dolayısıyla oyunlarda yapay zekânın bizi yenmesi kötü değil iyi bir durumdur. Bize insan olduğumuzu, makine olmadığımızı gösterir.

  Kuzey Kore örneğini vermen yerinde olmuş sevgili Elon; Nükleer silah Kuzey Kore'nin elinde nasıl bir serseri kurşunsa kötü niyetli bir yapay zekâ mühendisinin elinde de algoritmalar o kadar serseridir. Ama şunu unutma; oyunlarda bizi yenen yapay zekâ'lar o oyunlara özel olarak geliştirilmektedir ve insan beyninin çok ötesinde hamle similasyonu/sonuç hesaplama yeteneğine sahiptir. Algoritma oyuna göre geliştirilmiştir. Kaldı ki Dota 2'da yapay zekâ kendine karşı oynatılarak algoritma geliştirilmiştir ki bu hepten insanoğluna şans tanımamak hatta onu oyunun başına uturtarak onunla resmen dalga geçmekle eşdeğerdir! OpenAI mühendisleri bunu yapmaktan çekinmemişlerdir. (Etik değildir!)

  Ancak bilinmesi gereken Dota 2'da görev başında olan yapay zekâ türü farklı olan bir oyun için tekrardan modifiye edilmesi gerecektir. Yani sözkonusu oyunda bizi yendikten sonra başka bir oyunun başına geçip hünerlerini gösterme şansı yoktur.

  Ben bir yapay zekâ yaptım her durumda kullanıyorum deme lüksümüz şu an için yoktur ve bu açıdan bakıldığında da aslında oldukça ilkel bile gözükmektedir.

  Günümüzde virüsler, trojanlar ve akla hayâle gelmeyecek çeşitli hack yöntemleri şu an için yapay zekâ'dan çok daha tehlikelidir. Bilgisayarların hayatımıza girdiği ilk yıllarda bunların hiç biri yoktu ama şimdi bunlarla boğuşuyoruz. Yapay zekâ'da ise henüz yolun başındayız ve kötü bir durumla karşılaşmak için "özel olarak kontrolden çıkmaya programlanmış ve komut dinlemeye kapalı" bir algoritmanın "bilinçli olarak geliştirlmesi gerekir" ki bunu devletleri göreve çağırarak engelleyemezsiniz!

  Atom bombasının nasıl yapıldığı biliniyor; Kuzey Kore engellenebildi mi? Hayır ve şu an Amerika hedef durumda! Japonya ve tabii ki diğer tüm çevre ülkeler...

  Virüslerle ve arka kapı olarak bilinen trojanlarla şu an elektrik santralleri gibi kritik kurumlar ne kadar tehlike altındaysa ileride ve hatta şu an için bile yapay zeka'da o kadar tehlikelidir.

  Dota 2'dan hareketle yapay zekâ insanoğlu için "tehdit" çıkarımı yapmak (ki insanoğlu herşeyi tehdit olarak algılar) en azından yapay zekâ ile uğraşanların beynine hakarettir!

  Biz ne kadar tehlikeliysek yapay zekâ'da o kadar tehlikelidir.

  Örnek; Kim Jong-Un!

  Kontrolden çıkmış yapay zekâ algoritmaları, Kim Jong-Un ve türevlerinin yanında hikâyedir.

  Kim Jong-Un, Kuzey Kore hariç dünyanın geri kalanını yok edecek bir yapay zekâ algoritması üzerinde mühendislerine çalışma talimatı vermiş bile!

  Şaka yaptım Elon korkma!

  Sevgilerimle!

  1. karşında elon varmış gibi ne uzun yazmışsın be kardeşim helal olsun:) ama ben elona katılıyorum kuzey kore abd nin kuklası aslında arka planda ne dese yapıyor ama yapay zeka bağımsız