Microsoft binlerce çalışanını işten çıkaracağını açıkladı
Teknoloji

Microsoft binlerce çalışanını işten çıkaracağını açıkladı

Microsoft, çoğunluğu ABD dışında olmak üzere, binlerce çalışanının işine son vereceğini açıkladı. Şirketin 2014'te bu yana devam eden yeniden yapılanma operasyonu kapsamındaki işten çıkarmalar, bu kez yine pazarlama ve satış birimlerini kapsıyor. Microsoft'un açıklamasından işten ayrılacak çalışan sayısının 3 bin ila 4 bin arasında olacağı anlaşılıyor.

Microsoft'un çalışanlarının yaklaşık yüzde 75'i ABD dışında

6 Temmuz'dan itibaren çalışanlarına bildirimler göndermeye başlayan Microsof'un tüm çalışanlarının yüzde 75'i ABD dışında konumlanıyor. Microsoft'un farklı kaynaklara verdiği açıklamalarda satış ekibini daha verimli hale getirme, dijitalleşme, bulut bilişim ve yapay zekaya ağırlık verme gibi anektodlar var.

Microsoft üç yıl önce Nokia birleşmesiyle birlikte 18 bin çalışanını işten çıkarmış, ardından tüm reklam satış ekibiyle yollarını ayırmıştı. Microsoft'un verilerine göre şirket Haziran 2016 itibariyle yaklaşık 114 bin kişiyi istihdam ediyor.

Yorumlar (7)
 1. Mobil trenini kaçırdılar, PC işletim sistemini MacBook tarafına kaptırmak üzereler, developer kitlesini de open source tarafına kaptırdılar. Özetle işler kötü giriyor. Yapay zekaya önem vereceklermiş, yersen.

  1. Hayâl gücünüz çok kuvvetliymiş. Senaryo yazarak geçiminizi sağlayabilir siniz!

  2. Hüseyin A. Hüseyin A.

   Hangi dünyada yaşıyorsunuz?

  3. Technonur Technonur

   teknoloji sirketlerinde gelir dagilimini en iyi yapan firma microsoft dolayisiyla sirtlari kolay kolay yere gelmez. pc isletim sistemindede microsoft acik ara önde emin ol

  4. Her kelimesine katılıyorum!, Windows kullanan Developer'lar bence psikoloğa görünsün. Ev kullanıcıları açıkçası kolay kolay Mac'e geçemez. Fiyatlar çok yüksek. Yapay zekaya önem verecek zeka Microsoft'ta yok. Olsaydı bu duruma gelmezdiler. Büyük bir değişim içindeler ki, bu işlerin kötü gittiğini gösteriyor.

   Eskisine nazaran daha iyi olabilirler, daha güzel şeyler yapabilirler, ama bi Google, Apple, Facebook olamazlar.

 2. Bill G. Bill G.

  Bütün gün çatı katında milkshake içip; amca kızını, hala oğlunu torpille işe alan ve çalışıyormuş gibi yapıp ek hiçbir faaliyet gösteremeyen Microsoft Türkiyeyi karalar bağlamıştır artık :)