Microsoft tüm global reklam satış takımını işten kovdu
Kariyer

Microsoft tüm global reklam satış takımını işten kovdu

Microsoft'ta Şubat ayının başında göreve başlayan Satya Nadella önderliğinde ilk stratejik adımlarını ve şirketiçi kararlarını vermeye başladı. Business Insider'da yer alan habere göre, Microsoft'un başta ABD, İngiltere ve diğer uluslararası ofislerde çalışan reklam satış ekipleri kovuldu.

Microsoft'un, MSN, Bing, Xbox, Outlook, Skype ve Windows 8 ürünlerinin içerisinde bulunan çok sayıda reklam alanı bulunuyor. Tüm bu ürünler hiç de azımsanmayacak kadar büyük bir reklam pastasını ifade ediyor ancak bugüne dek Microsoft'u reklam konusunun çok da üstüne düşmediği dışarıdan bakan bir gözle de bilinmesi mümkündü. Microsoft, konuyla ilgili kısa bir açıklama yaparken işten çıkarmaları doğruladı ancak işten çıkarmalarla ilgili hiçbir detay bilgi vermedi.

Microsoft, bu işten çıkarmayla birlikte Microsoft Advertising'i yeniden yapılandıracağını ve yeni bir ekiple donatacağını tahmin ediyoruz. Satya Nadella, Temmuz ayında yaptığı resmi açıklamayla Microsoft'ta 18 bin kişinin işine sona verececeğini açıklamıştı. Tarihinin en büyük işten çıkarma planını açıklayan şirketin bu yeniden yapılanma ve tasarruf önlemiyle birlikte ilk neşterin de muhtemelen CEO'nun memnun olmadığı global reklam satış takımına vurulmuş olması önemli bir nokta.

Microsoft'un daha verimli çalışma planı kapsamında gelecek yeni Microsoft Advertising ekibiyle birlikte Microsoft'un amacı hem daha verimli çalışmak, hem de daha çok reklam satışı yapmak olacak.

Yorumlar (6)
 1. Steve Ballmer'in yaptiklarini toparlamak ne kadar surecek acaba? Microsoft Steve Ballmer'dan cok gec davrandi. Yillardir Microsoft'un bu kadar dususe gecmesi bu ileri gorusu sifir olan adam yuzundendi.

 2. Google, Yahoo, Appnexus vb derken Microsoft hep gerideydi. Çok ciddi bir envanteri var, özellikle multiscreen de yeni reklam düzenlemeleri yaparsa işi ilginç bir noktaya taşıyabilir ve rekabete yeniden katılabilir.

 3. Tazminatlarını verip işten çıkarma (ki bu planlıydı ve hepsinin haberi vardı) ne zamandan beri "kovulma" oluyor. Webrazzi'ye yakıştıramadım, kovulma değil planlı işten çıkarma, kovulma bir suç sonucu veya şirket politikasına ters bir hareket sonucu yürürülüğe konulan bir durumdur.

  1. Hamdi Kalan Hamdi Kalan

   bu kovmadir ama.. Sert anlamayalım.

 4. Semih Yazıcı Semih Yazıcı

  İnternet dünyası artık reklam pazarı ile döngüsünü sağlıyor. Microsoft bu ekosistemin çok gerisinde kaldı. Umarım yeni strateji ile kendini toparlar kısa sürede.

 5. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Son kullanıcıyı kazanamadıkları sürece reklam pazarında hep geride kalacaklar. adsense yada facebook ads gibi pratik araçlar ile geliştiriciler, bloggerlar kazanılmalı? neden insanlar google adsense mahkum kalsın ki? Yıllardır bu alanda daha güvenilir bir alternatif olmadığı için adsense iyi prim yaptı.