Calibro Touch Lux e-kitap okuyucu incelemesi

Calibro Touch Lux e-kitap okuyucu incelemesi

Türkiye'de kitap ve e-kitap okurlarını artırmak isteyen Libronet'in son hamlesi olan Calibro e-kitap okuyucularını Ekim ayı ortasında sizlere tanıtmıştık. Bu yazıda son 10 gündür denediğim Calibro Touch Lux'ten biraz daha detaylı bahsetmek istiyorum.

Calibro'nun arka ışık aydınlatmalı ve dokunmatik ekrana sahip modeli olan Calibro Touch Lux (diğeri Calibro Basic), bir kurşun kalemden daha küçük boyu ve daha ince kenarlarıyla kullanımı kolay bir tasarıma sahip. Özellikle arka kapağın yumuşak yüzeyi kendini hissettiriyor.

Kısacası 208 gram ağırlığındaki 6 inçlik cihazın küçük bir kitaba denk olduğu söylenebilir. Yani hem taşımak hem de e-kitap okumak için ideal boyutlarda bir e-kitap okuyucuyla karşı karşıya olduğunuzu söyleyebiliriz.

Pearl HD e-mürekkep teknolojisi

E-Ink (e-mürekkep) Pearl HD ekrana sahip Calibro Touch Lux, 1024 x 758 pikselde 212 DPI çözünürlük sunuyor. E-Ink Pearl, bu alandaki en yeni teknoloji değil ve sayfa değişimlerinde hafif gölgeli bir geçiş sağlıyor ama Kindle 3, Kindle 4 ve Kindle Touch gibi milyonlarca satan cihazların kullandığı teknoloji olduğunu bilmekte fayda var. (Bkz: E-ink)

E-kitabın altını çizmek de mümkün

Evet, e-kitaplar (henüz) kitap konusuna sahip değil ama okuduğunuz e-kitapta istediğiniz yerleri çizmek, not almak, seçtiğiniz alanın ekran görüntüsünü kaydetmek gibi özellikler mevcut. Bu da fiziksel kitapların yerine e-kitap tercih etmek için önemli bir kriter.

Calibro Touch Lux'ü 10 gündür az da olsa kullanmaktayım. Şarjın ilk durumunu kontrol etmedim ve hiç şarj etme gereği duymadım ama teorik olarak 1500 mAh Li-Ion gücündeki pilin 1 aya kadar dayanıyor. Ekran aydınlatması ayarlanabilir olduğu için dikkatli kullanımla kullanım süresi mümkün olduğunca uzatılabilir.

Kapasitif dokunmatik ekranına alışmak biraz zaman istiyor ama Calibro Touch Lux'ün bir e-kitap okuyucu olduğunu unutmamak gerek. Sayfa geçişleri hem dokunmatik ekran hem de fiziksel tuşlar ile kolaylıkla yapılabiliyor. Ana menü ve ek özellikler için de iki ayrı fiziksel tuş bulunuyor. Ekrandaki ışık ayarı ve pencereler için bulunan dokunmatik düğmeler biraz küçük ama çok sık kullanma gereği duyacağınızı sanmıyorum.

Türkçe e-kitap sıkıntısı yavaş yavaş aşılıyor

1 Ghz işlemci, 256 MB RAM, 4 GB dahili depolama alanıyla kablosuz bağlantı özelliği olan Calibro Touch Lux'ün hafızası Micro SD ile 32 GB'a kadar yükseltilebiliyor. Dosya aktarımı Micro USB üzerinden yapılabildiği gibi market uygulaması olarak konumlandırılan Babil.com'dan hızlıca kitap indirmek veya satın almak da mümkün.

En önemli avantajlarından biri Türkçe e-kitap desteği olan ve tüm e-kitap formatlarını destekleyen Calibro Touch Lux, şimdilik 2250'den fazla ücretli ve ücretsiz kitaba erişim imkanı sunuyor. Babil.com'un e-kitap bölümünde de görebileceğiniz e-kitap yelpazesinin genişlemesi konusunda Libronet'in yayınevleriyle ortak çalışmalarda bulunduğunu ve Türkiye'deki e-kitap sayısını da 10 bin civarında olduğunu önceki yazımızda paylaşmıştık.

Bazı önemli özellikler güncellemeyle birlikte gelecek

Web tarayıcısı, hesap makinesi, sözlük, takvim ve saat, satranç, klondike, fotoğraf Albümü, RSS, Sudoku, Scrible gibi uygulamalar bulunduran Calibro Touch Lux, Dropbox uygulamasını önümüzdeki hafta aktif etmeyi planlıyor. Calibro'ya webden içerik göndermek için 'Calibro'ya Gönder' eklentisinin ve  sosyal medya paylaşım özelliklerinin de önümüzdeki aylarda güncelleneceğini öğrendik.

Diğer yandan Libronet'in 2015'te yeni bir e-kitap okuyucuyla kullanıcılarının karşısına çıkmak istediğini de paylaşalım.

Son bir yorum yapacak olursak, Calibro Touch Lux'ün başlangıç için uygun bir model olduğunu söylemek mümkün. Çok çeşitli e-kitap formatlarını desteklemesinin yanında Türkçe e-kitap konusunun da sadece Calibro için değil, yayıncılık sektörü için çözüleceğini kabul etmekten başka çaremiz yok. Calibro'nun satış rakamlarının da hiç şüphesiz bu konuda yol açıcı bir referans niteliğinde olacağını düşünüyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.