Libronet yerli e-kitap okuyucuları Calibro ve Calibro Touch Lux'ü tanıttı
Girişim

Libronet yerli e-kitap okuyucuları Calibro ve Calibro Touch Lux'ü tanıttı

Mayıs ayında sizlere tanıttığımız Libronet'in kitap odağındaki girişimleriyle bu alanda standartları yükseltmek istediğini paylaşmıştık. Kitap üzerine bir e-ticaret mağazası olan Babil.com'un önderliğinde büyüyen Libronet ekosistemi, bugün önemli bir adım atarak Calibro serisi e-kitap ekoyucularını tanıttı.

Öncelikle bugün Salt Galata'da tanıtılan Calibro'dan biraz bahsedelim ardından rakamlara yer verelim.

İki farklı model

Calibro (Basic) ve Calibro Touch Lux adında iki farklı model satışa sunan Libronet, sırasıyla 149 TL ve 249 TL fiyat etiketleri belirlemiş. Dijital mürekkep teknolojisi olarak bilien e-ink tabanlı Calibro e-kitap okuyucularının her ikisi de 6 inç ekran (çözünürlükleri farklı), 1 Ghz işlemci, 256 MB RAM özelliklerine sahip.

30 güne kadar (10 bin sayfa) şarj ömrüne sahip Calibrolar, kablosuz ve Micro USB bağlantı özelliklerine, 4GB dahili hafızaya (3 bin kitap) ve Micro SD kart ile 32 GB'a kadar harici hafıza desteğine sahip. Aynı zamanda Libronet bulut hizmetiyle de sınırsız kitap taşımanıza olanak sağlıyor.

calibro basic touch lux e-kitap okuyucu

Hesap makinesi, sözlük, takvim ve saat, satranç ve fotoğraf albümü gibi ek özellikler her iki cihazda da mevcutken, Calibro Touch Lux, Dropbox, kitap Mağazası, tarayıcı RSS gibi farklı uygulamalara da sahip.

Aynı boyutlarda olan e-kitap okuyucuların ağırlığı 188 gr (Calibro) ve 208 gr (Calibro Touch Lux) olarak değişiyor ve rahat bir tutuş sağlıyor. Dokunmatik ekran ve ekran aydınlatmasına sahip Calibro Touch Lux, HD ekranıyla dikkat çekiyor.

touch-lux3Babil.com'dan alınan kitaplar yakında mobil cihazlarda okunabilecek. Calibro e-kitap okuyucuların satışı şu anda internet üzerinden (Babil.com, calibro.com, n11.com) yapılıyor ama yakında elektronik mağazalarda da satışa sunulacağını öğrendik.

Deneyimlediğim kadarıyla Calibro'lar rahat bir tutuş ve okuma imkanı sunuyor. Bir e-kitaptan beklentileri karşılıyor. Kindle ile kıyaslandığında ise tüm formatları desteklemesi ve değişim garantisinin yanısıra fiyat açısından da tercih edilebilir görünüyor.

Türkiye'de e-kitaplar geriden geliyor

Gelelim Libronet kurucu ortaklarından Mehmed Ali Çalışkan'ın bugünkü tanıtımda kitap pazarına ve Babil.com'a dair paylaştığı bilgilere.

7 bin kitaplık bir kütüphanesi olduğunu öğrendiğimiz Mehmet Ali Çalışkan'ın verdiği bilgilere göre ABD'de 10 milyon ISBN almış kitap bulunurken 1 milyon e-kitap bulunuyor. Amazon'daki e-kitap satışlarının basılı kitap satışlarını geçeli ise 2 yılı geçiyor.

Türkiye'de ise 170 bin basılı kitaba karşılık 10 bine yakın e-kitap bulunuyor. ABD'de daha çok yeni kitaplar dijitale kayarken, Türkiye'de yayıncılar daha çok eski kitapları dijital ortama aktarmayı tercih ediyor.

1 Ekim'de e-kitap mağazasını açan Babil.com da bu durumu değiştirmek istiyor ve bu yıl sonunda 15 bin, 2015 sonunda ise 50 bin e-kitabı 'esnek fiyatlarla' satışa sunmayı planlıyor. Bunun için Türkiye'deki 600 yayıncının yarısıyla işbirliği yapılmış.

Calibro için 4 milyon TL yatırım

Calibro için yaptığı toplam 4 milyon TL yatırım yaptıklarını ve E-PUB üretimi için özel bir ekip kurduklarını söyleyen M. Ali Çalışkan, halka açık ücretsiz kitapların da dijital göçe dahil ettikleri bilgisini de paylaştı. Yerli bir marka olmanktan gurur duyduklarını söyleyen Çalışkan, Pocketbook iş ortaklığı ve Libronet AR-GE'si ile geliştirilen Calibro'nun yurtdışında üretildiğini de sözlerine ekledi.

Aldığımız bilgilere göre Babil.com ciro bazında aylık yüzde 7 oranında bir büyüme gösteriyor ve 2015 sonunda pazarda yüzde 25 pay almayı hedefliyor.

Televizyonda e-kitap okuyucu reklamı

Bu ay başında açık hava ve basılı mecra reklamlarına da başlayan Calibro'nun aşağıdaki video reklamının bu akşamdan itibaren televizyonlarda ve Türkiye'deki tüm sinema salonlarında gösterime gireceğini de öğrendik.

Aşağıda bu reklam filmini paylaşıyor ve Calibro e-kitap okuyucuların ne kadar rağbet göreceğini beklemeye koyuluyoruz. Elbette yorumlarınızı da...

Yorumlar (16)
 1. Burak Dönertaş Burak Dönertaş

  Azılı bir ekitap okuyucusu ve bir kindle hayranı olarak cihazlar özellikleri ile kağıt üzerinde ve fotoğraflarda gayet iyi ve şık duruyor. Açıkcası denemek için sabırsızlanıyorum. Geçmiş dönemde 700 tl civarlarında satılan türk! ekitap okuyucuları yanında Calibro'nun fiyatı inanılır gibi değil. Ayrıca Calibro'nun logosunu, iletişimini çok beğeniyorum. Umarım ekitap okucuyularına ve Türkiye'deki oldukça güdük kalmış bu alana Calibro yeni bir ses getirecek, alternatif olacaktır. Tebrikler, başarılar

  1. Calibro Calibro

   Burak Bey, ilginiz için çok teşekkür ederiz. E-kitaba dair okurların haklı ve yüksek beklentilerini karşılamak için çok çalışıyoruz. Umarız denediğinizde beğenirsiniz... Saygılar.

 2. Murat Hoşver (@hardc0Der) Murat Hoşver (@hardc0Der)

  Ürün hiçbir teknoloji inceleme sitesinde yok. Acaba burada haberini yaptırmadan önce teknolojik cihaz incelemeleri yapan bloggerlara gönderilseydi de biz cihaz hakkında teknik detay ve görüntü almak istediğimizde bir kaynak bulabilseydik daha iyi olmaz mıydı?

  1. Calibro Calibro

   Murat Bey merhaba, lansmanımızı henüz bugün yaptık. İletişim ve tanıtım çalışmalarımız bugünden itibaren artarak sürecek. Öneriniz bizim de gündemimizde. Hem biz bir kullanım-tanıtım videosu hazırlayacağız hem de Calibro'nun incelenmesi için objektif teknoloji inceleme ve karşılaştırma siteleriyle iletişime geçeceğiz. Saygılar.

   1. Murat Hoşver (@hardc0Der) Murat Hoşver (@hardc0Der)

    Twitter üzerinden Mehmet Bey ile iletişime geçmiştim. Umarım bizim de test etme imkanımız olur.

    Teşekkürler..

   2. Tolga Doğan Tolga Doğan

    Merhaba, galiba ilk alanlardan biri de benim Calibro'yu. Kindle kullanıcısıyım ve denemek istedim, sipariş ettim ertesi gün elime ulaştı buraya kadar bir sıkıntı yok. Ancak alınca farkettim ki kullanım kılavuzunda da yeralan özellikler yazılımda yok!! Müşteri ilişkileriyle yaptığım görüşmede cihazı yeteri kadar tanımadıklarını anladım. Bilgi işlem ya da teknik servisden birinin aramasını hala bekliyorum. Dropbox ve send to calibro email özellikleri henüz yok. Bir yazılım güncellemesi yapılacak mı ya da bu durum önceden bildirilseydi daha iyi olmaz mıydı??? İyi çalışmalar

 3. Sıkı bir okuyucu olarak şunu söylemek isterim:

  Bu e-kitap yapısı çok güzel, istediğin yerde ve bir sürü kitabı okuyabilmek çok çok güzel.

  Yalnızca fiyat konusu çok sıkıntılı. Özellikle benim gibi öğrenciler için. Bakıyorsun kitap -birde karton kapaklısı- 15 tl, e-kitap versiyonu 13 tl. Yani arada çok az fark var. E-kitap da maliyet sıkıntısı yok baskı parası kargo hiçbir şey yok üstüne bu kadar pahalı. Anlamış değilim.

  Bu pahalılığın sebebini düşünüyorum, ancak aklıma telif hakkı falan geliyor. Bedava yapılsın da demiyorum! Yani şunun bir orta yolu bulunsa okuyucularda çok ucuza alabilsinler. Bakın o zaman nasıl yayılıyor ülkemizdeki e-kitap kültürü.

  Çalışmalarından ötürü Mehmet Ali Çalışkan Bey'e teşekkür ediyorum. Onun nezdinde buradan bu iş ile uğraşan büyüklerimize bu konuyu daha çok kurcalamaları gerektiğini naçizane dile getirmek istedim. Sonucunda hem bu işin ticareti ile uğraşanlar hem de biz okuyucular karlı çıkmasını diliyorum.

  Selametle

  1. Calibro Calibro

   Yunus Bey merhaba, ülkemizdeki e-kitap fiyat politikaları dünyadaki trendlerle paralel olarak oluşmuş. Sizin de belirttiğiniz gibi başta telif olmak üzere birçok faktör var. Öte yandan maliyetleri de fiziki kitaba göre bazı konularda az bazı konularda çok.

   Bu dengeler ışığında baktğımızda şüphesiz okurun daha çok lehine olacak bir fiyat politikası şart. Calibro ile ile birlikte e-kitap fiyatlarının rasyonel bir çizgiye oturacağını söyleyebiliriz. Hem yazarların telif hakkını hem yayıncıların hakkını hem de okurların kitaplara uygun erişim hakkını adil bir noktada buluşturacağımıza inanıyoruz. Temennileriniz için çok teşekkür ederiz. Saygılar.

  2. Alperen Alperen

   Bunun bir sebebi de e-kitaplardan da basılı kitap oranında vergi alınması. Devlet bu konuda teşvik sağlamalı, e-kitap vergileri sembolik bir oranda olmalı. Bazı yayınevlerinin fahiş fiyat uygulamaları da var. Mesela 220 sayfalık yerli kitaba 20 TL çeken İletişim Yayınları gibi. Devlet yayıncılara teşvik sağlayıp ortak bir kararla basılı sürümü 20 TL etiketli kitabı e-kitap olarak 4-5 TL gibi bir rakama sunmayı sağlasın, kitap satışları patlayacağı gibi korsan kitap sektörü de biter. Bununla birlikte ortaya da yüzlerce niteliksiz kitap sürülecektir.

 4. Metin Metin

  okullarda ögrencilere ne idügü belirsiz tablet verileceğine sadece kitaplari içeren bu tip e-book lar verilse daha mantıklı değilmi

  1. Lacivert Lacivert

   Bir eğitimci olarak kesinlikle katılıyorum... Zaten pasif teknoloji alıcısı olan gençlerimizin eğitim sürecinin intiharı oldu o tabletler... Bu tip e kitap okuyucusu ile de sözde proje detaylarını gerçekleştirebilirlerdi...

 5. Calibro heyecan verici bir gelişme. Umarım başarılı olur. Tek eksik kılıfları gibi görünüyor. Devletin e-kitap fiyatlarının düşürülmesi adına elinden geleni yapması gerekir. Bir örnek vermek gerekirse, bir kitabın yazım tarihinden 5 yıl sonra satışından çok düşük vergi almalı.(2-3 tl gibi sembolik rakamlar gibi) Calibro'yu incelenmesi de gerek. Fiyat gayet makul gibi. Teşekkürler.

 6. Ahmet Ozdemir Ahmet Ozdemir

  PocketBook 626 'yı alıp yerli e-kitap okuyucusu diye lanse etmek ne kadar doğru bilmiyorum! Fakat e-kitap pazarının gelişmesi için bunlar da gerekiyor.

 7. Emre Türker Emre Türker

  Calibro yazılan yorumlara yanıt vermiş ama Tolga Doğan'ın şikayetine, üstelik ilk satın alanlardan ve müşterisi olmasına rağmen, herhangi bir yanıtta bulunmamış. Belki de bağlantıya geçti bir şekilde o kısmını bilmiyorum ama Dünya devlerinin en önem verdiği şey, özellikle yeni ürünlerde başta olmak kaydı ile, müşteri memnuniyetidir. Şahsi fikrim. Birtakım sorularım oldu benim de, müşteri destek hattından yazdım, bakalım nasıl geri dönüş yapılıyor.

  1. Tolga Doğan Tolga Doğan

   Ben henüz bir geri bildirim almadım. Emre Bey size cevap veren oldu mu acaba?

 8. Sancarnuray Sancarnuray

  Calibro'yu, desteklediği okuma programlarının skalasının gelişkinliği ve hızı nedeniyle Kindle'dan daha işlevsel buluyorum. Umuyorum ki sonraki sürümlerinde ana ekran görünümü de daha fonksiyonel ve yalın olacak. Yalnız vaat edildiği halde Dropbox ve bulut sisteminin hazırlanmamış olması önemli bir eksiklik. Bir an önce yazılım güncellemesinin hazırlanmasını bekliyorum kendi adıma. Kullanma kılavuzundaki, varmış gibi izah edilen bütün öğelerin cihazda yer alması gerekir. Yoksa bizler için bir "tüketici hakkı" hukuku doğacaktır. Bunlar da tamamlandığında Calibro mevcut cihazlar içinde benim en tercih ettiğim cihaz konumunda...