Libronet yerli e-kitap okuyucuları Calibro ve Calibro Touch Lux'ü tanıttı

Libronet yerli e-kitap okuyucuları Calibro ve Calibro Touch Lux'ü tanıttı

Mayıs ayında sizlere tanıttığımız Libronet'in kitap odağındaki girişimleriyle bu alanda standartları yükseltmek istediğini paylaşmıştık. Kitap üzerine bir e-ticaret mağazası olan Babil.com'un önderliğinde büyüyen Libronet ekosistemi, bugün önemli bir adım atarak Calibro serisi e-kitap ekoyucularını tanıttı.

Öncelikle bugün Salt Galata'da tanıtılan Calibro'dan biraz bahsedelim ardından rakamlara yer verelim.

İki farklı model

Calibro (Basic) ve Calibro Touch Lux adında iki farklı model satışa sunan Libronet, sırasıyla 149 TL ve 249 TL fiyat etiketleri belirlemiş. Dijital mürekkep teknolojisi olarak bilien e-ink tabanlı Calibro e-kitap okuyucularının her ikisi de 6 inç ekran (çözünürlükleri farklı), 1 Ghz işlemci, 256 MB RAM özelliklerine sahip.

30 güne kadar (10 bin sayfa) şarj ömrüne sahip Calibrolar, kablosuz ve Micro USB bağlantı özelliklerine, 4GB dahili hafızaya (3 bin kitap) ve Micro SD kart ile 32 GB'a kadar harici hafıza desteğine sahip. Aynı zamanda Libronet bulut hizmetiyle de sınırsız kitap taşımanıza olanak sağlıyor.

calibro basic touch lux e-kitap okuyucu

Hesap makinesi, sözlük, takvim ve saat, satranç ve fotoğraf albümü gibi ek özellikler her iki cihazda da mevcutken, Calibro Touch Lux, Dropbox, kitap Mağazası, tarayıcı RSS gibi farklı uygulamalara da sahip.

Aynı boyutlarda olan e-kitap okuyucuların ağırlığı 188 gr (Calibro) ve 208 gr (Calibro Touch Lux) olarak değişiyor ve rahat bir tutuş sağlıyor. Dokunmatik ekran ve ekran aydınlatmasına sahip Calibro Touch Lux, HD ekranıyla dikkat çekiyor.

touch-lux3Babil.com'dan alınan kitaplar yakında mobil cihazlarda okunabilecek. Calibro e-kitap okuyucuların satışı şu anda internet üzerinden (Babil.com, calibro.com, n11.com) yapılıyor ama yakında elektronik mağazalarda da satışa sunulacağını öğrendik.

Deneyimlediğim kadarıyla Calibro'lar rahat bir tutuş ve okuma imkanı sunuyor. Bir e-kitaptan beklentileri karşılıyor. Kindle ile kıyaslandığında ise tüm formatları desteklemesi ve değişim garantisinin yanısıra fiyat açısından da tercih edilebilir görünüyor.

Türkiye'de e-kitaplar geriden geliyor

Gelelim Libronet kurucu ortaklarından Mehmed Ali Çalışkan'ın bugünkü tanıtımda kitap pazarına ve Babil.com'a dair paylaştığı bilgilere.

7 bin kitaplık bir kütüphanesi olduğunu öğrendiğimiz Mehmet Ali Çalışkan'ın verdiği bilgilere göre ABD'de 10 milyon ISBN almış kitap bulunurken 1 milyon e-kitap bulunuyor. Amazon'daki e-kitap satışlarının basılı kitap satışlarını geçeli ise 2 yılı geçiyor.

Türkiye'de ise 170 bin basılı kitaba karşılık 10 bine yakın e-kitap bulunuyor. ABD'de daha çok yeni kitaplar dijitale kayarken, Türkiye'de yayıncılar daha çok eski kitapları dijital ortama aktarmayı tercih ediyor.

1 Ekim'de e-kitap mağazasını açan Babil.com da bu durumu değiştirmek istiyor ve bu yıl sonunda 15 bin, 2015 sonunda ise 50 bin e-kitabı 'esnek fiyatlarla' satışa sunmayı planlıyor. Bunun için Türkiye'deki 600 yayıncının yarısıyla işbirliği yapılmış.

Calibro için 4 milyon TL yatırım

Calibro için yaptığı toplam 4 milyon TL yatırım yaptıklarını ve E-PUB üretimi için özel bir ekip kurduklarını söyleyen M. Ali Çalışkan, halka açık ücretsiz kitapların da dijital göçe dahil ettikleri bilgisini de paylaştı. Yerli bir marka olmanktan gurur duyduklarını söyleyen Çalışkan, Pocketbook iş ortaklığı ve Libronet AR-GE'si ile geliştirilen Calibro'nun yurtdışında üretildiğini de sözlerine ekledi.

Aldığımız bilgilere göre Babil.com ciro bazında aylık yüzde 7 oranında bir büyüme gösteriyor ve 2015 sonunda pazarda yüzde 25 pay almayı hedefliyor.

Televizyonda e-kitap okuyucu reklamı

Bu ay başında açık hava ve basılı mecra reklamlarına da başlayan Calibro'nun aşağıdaki video reklamının bu akşamdan itibaren televizyonlarda ve Türkiye'deki tüm sinema salonlarında gösterime gireceğini de öğrendik.

Aşağıda bu reklam filmini paylaşıyor ve Calibro e-kitap okuyucuların ne kadar rağbet göreceğini beklemeye koyuluyoruz. Elbette yorumlarınızı da...

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.