Nike, Amazon'la direkt ayakkabı satışı için anlaşıyor

Nike, Amazon'la direkt ayakkabı satışı için anlaşıyor

Nike, sahte ürün satışını önlemek için e-ticaret devi Amazon'la iş birliğine gitme kararı aldı. Bloomberg'in paylaştığı haberin detayları için şunu diyebiliriz; bu anlaşma iki şirket için de iki taraflı büyük kazançlar sağlayacak ve taşları yerinden oynatacak. Bu sayede Nike, Amazon'dan lisanssiz toptan alışveriş yapıp ürün dağıtımı yapan ve diğer üçüncü parti satıcıların önüne geçmiş olacak. Diğer yandan Amazon ise bu ortaklıktan daha fazla ayakkabı satışıyla oldukça büyük bir gelir kaynağı elde ederek, iki önemli sektör olan giyim alanında etkinliğini artıracak.

Orjinal Nike ayakkabıları Amazon'da bulabilmenin dayanılmaz hafifliği

Nike geçtiğimiz yıllarda ürünlerini Amazon temelli Zappos.com sitesinde hali hazırda satıyordu. Ancak şirket, aynı derecede büyük kitleye hitap eden rakipleri Adidas ve Under Armour'un aksine hiçbir zaman Amazon'a direkt ürün satışı için izin vermemişti.

Yani demek oluyor ki, bu yeni adım ile Nike, yalnızca üçüncü parti satışları önlemekle kalmayacak, aynı zamanda tamamen farklı bir kitle olan Amazon müşterilerine ve mağazadan ayakkabı alışverişi alışkanlığını değiştirmeye açık olan yeni müşterilere ulaşmış olacak.

Bu iş birliğinin akla getirdiği ilk soru ise Amazon gibi önemli bir pazaryerinin direkt satışa yönelmesi ile ilerleyen süreçte pazaryerlerinin dönüşümü nasıl olacak şeklinde oluyor. Zira binlerce mağazanın sattığı marka ürünler artık sadece direkt satış kanalına geçerse oyunun figüranlarının değişeceği ve pazaryeri dinamiğinin değişeceğini şimdiden söylemek mümkün.

Bütün bu yenilikler ayrıca Amazon'un dün açıkladığı yeni Prime Wardrobe özelliğini de destekler niteliğinde. Bu özellikle Amazon Prime Wardrobe kullanıcıları seçili markalardan ürün aldıklarında, ürün yanında karşı ödemeli bir geri iade kutusu ile müşterilere ulaşacak. Böylece almadan önce dene yaklaşımı ayakkabılara da uygulanabilecek. Bu da perakende ayakkabı mağazalarının önlerine taş koyacağa benziyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.