Monitise 70 milyon sterline fiserv'e satılıyor
Yatırım

Monitise 70 milyon sterline fiserv'e satılıyor

2014'te Türkiye'nin yükselen girişimlerinden Pozitron'u 100 milyon dolara satın alan Monitise için bu dönem, şirketin yükseliş dönemiydi. O dönemde bir milyar dolar piyasa değerini gören Monitise, kısa bir süre sonra duraklama ve çöküş dönemleriyle gündeme geldi. Yolun sonuna gelen Monitise, 70 milyon sterline (yaklaşık 89,4 milyon dolar) fiserv'e satılıyor.

Monitise ve fiserv tarafından yapılan yazılı açıklamalara göre ABD merkezli fiserv'in Birleşik Krallık iştiraki fiserv UK Limited tarafından hisse başına 2.9 peni nakit teklifiyle taraflar Monitise'ın satışı için anlaşmaya vardı. Yılın üçüncü çeyreğinde tamamlanması planlanan satış işlemi Monitise'a yaklaşık 70 milyon sterlin değer biçiyor. Bu, Monitise'ın yıllık geliri 68 milyon sterlinin biraz üzerinde bir teklif. Ancak şirketin özellikle son iki yıldır yaşadığı kayıplar ve zarar tablosuna bakınca anlaşma, Monitise için "karlı" bile görünebilir. Şirketin yöneticilerinin anlaşma koşullarını "adil ve makul" bulduklarını söylemelerinde muhtemelen bu da etkili. Diğer taraftan fiserv güçlü bir finansal servisler şirketi ve 2016 yılında 5.2 milyar dolar brüt gelir, 930 milyon dolar net gelir açıklamıştı.

Monitise'ın yaşlanması yıllar değil yönetimiyle ilgili bir sorundu

Bir süre önce Webrazzi'de Monitise'ın çöküşünü incelediğimiz analizde belirttiğimiz gibi, Monitise, bir süredir iş modelini değiştirmeye odaklanarak olası bir krizi atlatmaya çalışıyordu. Finansal kurumlara sunduğu özel çözümlerden aldığı lisans ücretleriyle gelir yaratan Monitise, tüm bankaların kullanabileceği tek bir mobil para platformuna geçiş yapıyordu. Şirketin abonelik bazlı olarak gelir yaratmasını sağlayacak olmasıyla bu, daha sürdürülebilir bir model olsa da, “geçişin beklenenden uzun ve zor olması“, Monitise’ın gelirlerine olumsuz etki ediyordu. Şirket yükseliş umuduyla başladığı 2016'dan 2017'ye düşüş beklentileriyle girdi.

CEO’suyla birlikte üst düzey yönetiminde de değişikliklere giden Monitise, Ocak 2016'da potansiyel alıcılarla görüşmelere açık olduğunu duyurmuştu. Monitise, Mart ayında bu görüşmelerden tatmin edici bir sonuç alamadığını ve bağımsız bir şirket olarak yoluna devam etmenin uzun vadede yatırımcılarına en fazla değer yaratan seçenek olduğunu açıkladı. Şirket bundan sonra küresel operasyonlarını yeniden yapılandırdı. Verimlilik odaklı işten çıkarmalar ve Ar-Ge ofisinin İstanbul merkezli olarak yeniden konumlandırdı. Bu yılın başında Monitise MEA CEO’su olarak görev yapan Fatih İşbecer, Monitise’ın ABD operasyonlarının başına geçti.

Bu yıl halka arzının onuncu yıl dönümü olan Monitise'ın CEO'su Lee Cameron, satışla ilgili açıklamasında şirketin yaşlandığını ima ediyor. Cameron'a göre, iyi yatırım almış genç startup'ların "büyükbabası" gibi görünen Monitise'ın rakipleri onu çoktan yakaladı. Monitise'ın yaşlanmasının geçen yıllardan çok yönetimiyle ilgili olduğunu, elbette söylemiyor yönetici...

Yorumlar (6)
 1. Serkan Yıldırım Serkan Yıldırım

  Amerika'da yaşayanlar iyi bilir, Fiserv çok büyük ve başarılı bir firma. Türkiye'de Ar-Ge merkezi olan bir şirketin oraya satılmış olması Türk mühendisler ve Türk yazılım sektörü açısından yeni kapılar açacaktır.

 2. Murat Akçabük Murat Akçabük

  Webrazzi, ya bir kere de yabancı siteden tercüme haber vermeyin! Financial Times copy-paste yine yazmışsınız.

  Şirket çalışanlarından yorum aldınız mı? Uzman görüşü var mı?

  Monitise 420 kişilik firmanın yarısı Türkiye'de zaten... Buradaki organizasyon 200 kişi...

  Bana gelen bilgiler çalışanların ve yöneticilerin satıştan memnun olduğu yönünde... Boru değil Fiserv.

  1. Yazı, iddia ettiğiniz gibi herhangi bir başka kaynağın tercümesi değil. Monitise'ın üst düzey yöneticileri doğrudan muhattabımız; yazıda görüşlerine değiniyoruz zaten. Yani görüşlerine başvurulmadığı iddianız gerçeği yansıtmıyor. Monitise'ın düşüşü uzun süredir takip ettiğimiz bir konu, bu sürede halka açık şirketin durumuyla ilgili tahmin edebileceğinizden fazla analistin görüşünü okuduğumuzu söyleyebilirim. Sanıyorum sizi CEO görüşlerine yer verirken Financial Times makalesine bağlantıladığımız paragraf yanılttı. Monitise CEO'sunun yazılı bir başka kaynağa verdiği röportajı açıkça alıntılamanın etik olmayan hiçbir tarafı yok. Bunun dışında yazıda geçen diğer verilerle ya da gerçeklerle ilgili hiçbir yayının mülkiyet hakkı iddia edemeyeceğini de söylemem gerekiyor. Okurların neden ön yargılı olduğunu anlamak zor değil ancak ön yargınızın adil değerlendirme yapmanıza engel olmaması gerekiyor...

   1. Modakronik Modakronik

    Murat Bey bir eleştiride bulunmuş yerden yere vurmuşsunuz neden önyargılı olsun belki tecrübe ile yorum yapıyor

   2. Ahmet Yılmaz Ahmet Yılmaz

    Yapıcı bir eleştiri olarak söylüyorum Merve Hanım için; maalesef makalelerinde hep bir çeviri havası var. Ya gerçekten çeviri ya da Türkçe'si yabancı dilinden daha zayıf.

 3. Paylaşmak Istemiyorum Paylaşmak Istemiyorum

  Pozitron cebinde parasıyla geri gelir belki.