"Airbnb düzenlemesi" Türkiye'de yürülüğe giriyor
Girişim

"Airbnb düzenlemesi" Türkiye'de yürülüğe giriyor

Craiglist ile başlayıp Airbnb ile dünya çapında ivmelenen kısa süreli konut kiralama Türkiye'de de vergilendirilmeye başlıyor. Bugün yayımlanan tebliğ değişikliğiyle günlük, haftalık ve diğer kısa süreli konut kiralayanların, kiralarını belgelendirmesi zorunlu hale geliyor.

Resmi Gazete'de yayımlanan ve bizim "Airbnb düzenlemesi" olarak adlandırdığımız, Gelir Vergisi Genel Tebliği Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile yürürlüğe girecek yeni uygulama, Airbnb ve benzeri servisler aracılığıyla konut kiralayan ev sahiplerini de gelir vergisi kapsamına alınıyor. Yeni uygulamayla birlikte bu ev sahipleri kira gelirlerine bakılmaksızın, kiraya ilişkin tahsilat ve ödemelerinin banka veya Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen belgelerle tevsik etmesi zorunlu hale geliyor.

Yayınlanan tebliğin tam metni şu şekilde:

29/7/2008 tarihli ve 26951 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Gelir Vergisi Genel Tebliği (Seri No: 268)’nin “1. Tevsik Zorunluluğunun Kapsamı” başlıklı bölümünde yer alan “Konutlarda, her bir konut için aylık 500 YTL ve üzerinde kira geliri elde edenlerin,” ibaresi “Konutlarda, her bir konut için aylık 500 TL ve üzerinde, haftalık, günlük veya benzeri şekilde kısa süreli konut kiralamalarında ise tutara bakılmaksızın kira geliri elde edenlerin,” şeklinde değiştirilmiştir.

Airbnb düzenlemesi 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek

Yeni düzenleme 1 Temmuz itibariyle yürürlüğe girecek. Bundan önce başta Airbnb olmak üzere kısa süreli konut kiralayanlara önemli bir mesaj, geçtiğimiz Mayıs'ta İstanbul'da gündeme gelen Airbnb baskınıyla verilmişti. İstanbul’da İngiliz turistlerin konakladığı bir Airbnb ev, vergi ödenmediği ve kaçak çalışıldığı gibi gerekçelerle polis tarafından basılmıştı.

Değişilik yapılan tebliği Resmi Gazete'nin bugünkü baskısında, eski tebliği bağlantıyı izleyerek  görebilirsiniz.Konuyla ilgili güncellemeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (3)
  1. Modakronik Modakronik

    bu çok abartılacak bişi değil airbnb den evini kiralayan beyan yaparak %20 kira vergisi öder KDV yok muhasebe yok sağlam iş Müşteri geldiğinde basit kira sözleşmesi düzenlenir kaç gün kaldıysa baskın olursa o gösterilir

  2. Size gore abartilcak hicbirsey yok zaten.Bakkalin vergi kacirmasina goz yumulsun, boyaci badanaci vs vergi odemesin, sirket acmak zorunda kalmasin ama internetten yapilan her turlu islem vergiye tabi tutulsun.Paypal kovulsun, booking kapatilsin...Abartilcak birsey yok evet yola devam.

    1. Modakronik Modakronik

      Sevgili dosdum kira işi çok kolay tek beyan tamam dedim bakkal olsun manav olsun yada internetden iş yapanlar olsun yıllık 20ye yakın beyanname muhasebe ücreti ıvır zıvır hiç iş yapmadan 3000 civarı yıllık masraf olur Misal airbnb den evinizi kiraldınız 100tl kazandınız 20tl kira vergisi ödediniz nw güzel net iş normal bir bakkal hastalansa bakkalı kapalı kalsa bile diğer masrafları devam eder hiç para kazanmasa bile vergi öder Kazanırsada KDV den gelir vergisine kadar bir sürü vergi öder

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri