Airbnb İstanbul'da güne vergi baskınıyla başladı
Girişim

Airbnb İstanbul'da güne vergi baskınıyla başladı

Küresel internet ve teknoloji girişimlerinin vergi çıkmazına Türkiye'den vakalar eklenmeye devam ediyor. Yasal düzenlemelerden nasibini alansa bu kez Airbnb oldu. The Times gazetesinin haberine göre İstanbul'da güne polis baskınıyla başlayan Airbnb'nin başı vergi ödemediği gerekçesiyle dertte.

İngiliz The Times gazetesinin haberine göre, İstanbul'da bir Airbnb evinde konaklayan İngiliz turistler, sabahın erken saatlerinde polis baskınıyla uyandılar. Yedi polis tarafından yapılan baskın, turistlerin pasaportlarına el konulması ve yaklaşık bir saat süren bir soruşturmayla devam etti. Turistlerin iddialarına göre, normal koşullarda ulaşılabilir durumda olan ev sahibi, polisin kendisiyle iletişim çabalarına yanıt vermedi. Bir muhattap bulamayan turistler, anlamını bilmedikleri Türkçe bir ifadeyi imzalayarak serbest bırakıldılar. Ortadan kaybolan ev sahibine, para iadesi için ulaşmaya çalışan turistler, bundan da bir sonuç alamadı.

Airbnb platformunun zayıf yönlerinin bir bir doğrulanma hikayesine dönüşen vakada, turistlerin ve ardından  The Times gazetesinin Airbnb'ye ulaşması sonucunda paranın tümümüm iadesinin sağlandığı belirtiliyor. Airbnb baskınına gerekçe olaraksa "kaçak çalışma" ve veri ödememe gibi sebepler gösteriliyor. Bunlar, he ne kadar Airbnb için yeni suçlamalar olmasa da, ev baskını olasılığının kendisi bile turistleri Airbnb'den kaçırmaya yetebilir. Airbnb, Uber ve benzer teknoloji girişimlerinin yasal olmadığını vurgulayan vakalar, sundukları servislerin kullanıcı gözünde itibarsızlaşmalarına sebep oluyor.

Airbnb daha önce Berlin'de ev sahiplerinin daha yüksek kar elde etmek için mülk stoklarını Airbnb'ye ayırması ve kiralık ev sayısının azalmasına sebep olduğu gerekçesiyle sınırlandırmayla karşılaşmıştı. Bununla brilikte Paris, San Francisco, New York, Barselona, Londra ve Amsterdam Airbnb'ye illegal çalıştığı gerekçesiyle kestikleri cezalarla gündeme gelmişti.

Yorumlar (31)
 1. Türkiye'ye batırılmak istese heralde bundan muhteşem hainlikler bulunamazdı. Hen turist hem inlvasasyon... ikisini bi arasa batırmak!

  1. Sayın CFR, biz çalıştığımız için vergi veriyoruz. Bu firma neden vergi vermiyor? Turistlerin ne yaşadığını bilemeyiz muhtemelen polisin kotu muamele yaptıgına dair bir ibareyi yazada da görmedim. Gidip normal bir proseduru uygulamışlar. Bir firma internetten iş yapıyor diye TR üzerinden para kazanıyorsa vergisini vermelidir. Bunun yonetemi vs. tartışılmalıdır o ayrı

   1. Airbnb bir Amerikan şirketi. Dolayısıyla, Amerika'da vergisini veriyor. Türkiye'ye neden vergi versin?

    Biz bir ürün ya da hizmet ihracatı yaptığımızda, satış yaptığımız her ülkede gelir vergisi vermemiz saçma olmaz mı? Vergi, şirketin kayıtlı olduğu ülkede zaten veriliyor.

   2. Cevabım Emre isimli arkadaşa...

    Kaç yaşında olduğunuzu ve eğitim durumunuzu merak ettim. Çünkü "Airbnb bir Amerikan şirketi. Dolayısıyla, Amerika’da vergisini veriyor. Türkiye’ye neden vergi versin?" cümlesini evirsem de çevirsem de mantığıma uyduramadım...

   3. Talhaakkas Talhaakkas

    Türkiyede elde edilen kazançlar Türkiyede vergilendirilir. Google, Twitter ve diğerleri nasıl ki burada vergi veriyorlar Airbnb de vergisini ödemeli. Ayrıca burada kiralanan evlerde kazançlarını vergilendirmeliler

   4. Türk şirketi olarak, dünyanın birçok ülkesine ihracat yapıyoruz. Hiç bir ülke, bizi "Burada ofis açın, vergi verin", diye bizi zorlamıyor. Biz Türkiye'ye kayıtlı bir şirket olduğumuz için, gelir vergimizi sadece Türkiye'de veriyoruz.

   5. Emre Bey,

    eğer gerçekten ihracat vs yapıyor olsanız bilirdiniz ki, sizin ihrac ettiğiniz servisin/ürünün vergisini karşı taraf kendi devletine ödüyor. Gümrük+KDV+Gelir Vergisi ve varsa Damping vs. Siz niye orada vergi ödeyesiniz ki zaten?

    Airbnb'nin kazandığı komisyonun vergisini kim ödüyor peki? Ya ev sahibinin kazandığı paradan ödemediği vergi? Ve de turistin ödemediği KDV?

   6. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

    Vergiyi ev sahibinin veya ev sahibi adına airbnb nin vermesi gerekir. Böyle bir vergi eğer airbnb de listelenen otellerden biri değilseniz, şu an devlete ödenmiyor bildiğim kadarıyla.

 2. Ahmet Turan Ahmet Turan

  Aferin Türkiye .. Sen bu kafada devam et.. Zira ne teknolojiye, ne turiste, ne petrole, ne tarıma, ne komşuya ne müttefike ihtiyacın var... Sen o kadar büyüksün ki kendi kendine yetersin ...

 3. sen Türkiyeden bir firma ol git abd de vergi verme bak sana napıyorlar hele bu kadar yüksek gelirin olsun, ülkenizi suçlayacağınıza azcık ideolojinizin dışına çıkın ben akşama kadar çalışıyorum brüt maaşımdan ne kadarı vergiye gidiyor neden elin adamı o kadar kazanıpta vergi vermeyecek Türkiye de kazanıyorsan Türkiyeye de vergi vereceksin. sizi hakkınızdan vazgeçebilirsiniz ama ben hakkımı isterim arkadaş

  1. Sen, hakkını önce devlet büyüklerinden istemelisin. Çünkü onlar, senin alınteriyle kazandığın paradan kestikleri vergilerle en lüks evlerde oturuyor ve en lüks arabalara biniyor. Onlardan, daha mütevazı bir hayat sürmelerini rica et. Bu konuda Avrupalı meslektaşlarını örnek alabilirler. Mesela, dünya ihracat şampiyonu, dünyanın en zengin ülkelerinden Almanya'nın, dünyanın en güçlü kadını kabul edilen Bayan Merkel, Berlin'de mütevazi bir dairede oturuyor.

  2. Kardeş, Sen Türkiye'den bir firma ol. ABD ye internet üzerinden hizmet / ürün sat . Amerika senin ensene binmiyor burada da ofis aç kardeşim diye. Kimse senin ABD ye ürün / hizmet satmana engel değil. Ayrıca öyle bi durumda sen de Türkiye'de vergi veriyor olursun ABD de değil. Her ülkede ofis aç , her ülke de vergi öde . olacak iş mi?

 4. Haberin başını okumuşsunuz da sonunu neden okumuyorsunuz. Sadece Türkiye'e özel bir durum değil. Her ülke kendi çıkarlarını korumak zorunda. Bir yandan bu alanda çalışan bir çok yerli ve yabancı acente varken bir taraftanda bunlara izin verilemez.

  Özgürlük başka bir şey ticaret başka!

  1. Her ülke elbette çıkarlarını korumak zorunda. Ama bunu yaparken de mantıklı ve makul olmak zorunda. Airbnb'den önce burada asıl parayı kazanan o evi, mülkü kiralayan kişi. Yani bizim vatandaşımız. Öncelikle bu vatandaşımız vergi ödeyecek, devlet önce bu kaçağın denetimini yapacak. Airbnb'nin sunduğu acentalık hizmeti karşılığında aldığı komisyonun vergisini de airbnb'den bu hizmeti alan mülk sahibi ödeyecek.

   Airbnb'yi pazarın dışına itmek bize ne kazandırıyor? Hele hele bunu polis baskınıyla, dünyadan haberi olmayan turistlere karşı yapmak ne kazandırıyor? Çok lazımsa git airbnb'ye gel bu meseleyi halledelim de. Türkiye'den mülkünü kiralayanların bilgilerini ve kazançlarını benimle paylaşacaksın, ben de bunu vergilendireceğim de.

   Ticaret başka bir şey, yandaşlık başka !

 5. Burada vergi ödemesi gereken airbnb değil, evi kiralayıp, bundan gelir elde eden ev sahibidir.

 6. Gitgide Kuzey Kore'ye dönüyoruz. Wikipedia'yı kapat , Airbnb'yi kapat , paypal'ı kapat , kapatoglu kapat ... Kendin hizmet / ürün üretme ! Üretenlerinkine çök. Buna yabancı değiliz. Üretim olmayınca ülkede , bas vergiyi mantığı bu! Referandum kampanyalarına harcadığın parayı girişimci gençlere harcasan bi Türkiye daha çıkar. Ama matbayı memlekete sokmayan zihniyet hala tezahür ediyor güzel ülkemde.

 7. Iyice disariya kapanalim zaten, kendi kendimize takiliriz artik iceride.

  Bumudur yani adamlarin vergi vermesini saglama yontemi. Platformu kullanan ulkeye turist olarak gelmis insanlarin evine polis baskini yapmak.

  Gercekten inianilmaz, dunya nereye gidiyor biz nereye gidiyoruz....

 8. Selimyksl Selimyksl

  Paylaşım ekonomisinin uzun zamandır beklenen regüle edilme sürecini yaşıyoruz. Mevcut kaynakların tekrar kullanılması üzerinden oluşan gelirin vergilendirilmesi söz konusu. Araç veya yolculuk paylaşımı da benzer bir durum. Abd'de New York eyaletinde de Airbnb ev sahiplerinin vergi ödemesi konusunda regüle edilmişti. Burada asıl gündem, devlet yönetimlerinin varlıkların paylaşımı sonucu oluşan değeri, verimliliği ne kadar kıymetli gördükleri.

 9. Mahmut Subaşı Mahmut Subaşı

  normalde olmasi gereken sistem evi kiralayan kisinin vergisini vermesi airbnb de kuruldugu ulkede aldigi komisyonlarin vergisini veriyor zaten.

  suan bir gecis donemindeyiz . farkli pazarlar ve para kazanma yollari gelistikce mevcut yasal duzenleme ve yontemler yetersiz kalacaktir tabiki. vergilendirme sistemlerinin buna uygun olarak duzenlenmesi gerekir. yoksa yapilan isler mafya nin cokmesi gibi algilanir ki booking ve bu konuda ki insanlarki genel kani bu. aslinda ne dediginizi duyar gibiyim. dunyada en cok veri toplanan ulkedeyiz ve ne kadar geri kaldigimiz ortada. toplanan vergiler de dolayli olarak harcama vs yandas ihaleciler tarafindan cebe indiriliyor. bu anlamda bari buna dokunmayidiyorsunuz haklisiniz ama deveye sormuslar niye boynun egri davasinda oldugu gibi temelimiz o kadar bozuk ki ustune ne insa edersen et ya yamuk durur ya da zamanla coker.

 10. destekliyorum. kalan kişilerin kaydı yok şu yok bu yok. vergiyi bir kenara bırakın. konaklayan kişilerin kim olduğu belli değil. terörist midir, aranan suçlu mudur, nedir? paypal'da da aynı durum vardı. devlet kayıt görmek istiyor. para kime gidiyor? teröriste mi, sıradan insana mı?

  1. Timucin Timucin

   NE ALAKA UZUN VAADE KİRALAYINCADA BU İŞİN İÇİNDEN CIKILMAZ KI KALDIKI HAVAALANINDAN GİRİNCE SEYİNE KADAR ARANIYOR İNSANLAR

 11. Burdaki oteller keriz mi bi ton vergi veriyorlar onlarda her bir odayı ev yapsınlar airbnb üzerinden kiralasınlar 0 vergi versinler yazık değil mi?

  1. Timucin Timucin

   2002DE ERDOGAN NEDİYORDU OTELLER BİR TURİSTTEN KİŞİ BASI 200 DOLAR ALIYOR TURİSTTE ULKEDEN KACIYOR APARTTA 4 KİŞİLİK BİR AİLE 30 DOLARA KALIYOR

 12. Türkiye'ye resmi sınır kapılarından yasal girişim yapmış bir diğer ülke vatandaşı Türkiye içinde istediği yerde kalır.Polis eğer böyle saçmalıklarla pasaportlaırna bakmak isterse giriş damgalaırnı görerek tabi oldukları vatandaşlıklarına göre Türkiye'de kalma sürelerini de hesaplar.Eğer bu süre geçmişsse her ülkede olduğu gibi cezai işlem uygulanır.Bunun mantığı budur.Turizmin bittiği ülkemizde her gelen turiste terorist gözüyle bakarsanız zaten bitmiş olan ülkemize daha çok zarar verirsiniz.Türklere'de diğer ülkelere gittikleri zaman terorist gözüyle bakıldığını unutmayın.Bu imajı yaratan bizleriz.Yani Türkler.Artık beynimiiz çalşıştırıp mantığımızla hareket edip elimizi taşın altına koyup bazı düzenlere son verilmesini hep beraber sağlamalıyız.Dünyanın hiç bir yerinde Türkiye gibi coğrafi özelliklere ve denizlere sahip bir ülke olmadığı gibi bize yakın güzellikte hiç bir ülke yoktur ki turizm sorunu yaşasın.Tüm ilkler nedense bizde.

  Airnb konusuna gelince evet Türkiye'de ofis açmasına gerek yoktur.Global bir site internet üzerinden verdiği hizmet için her ülkede ofis açamaz.istihdam yaratamaz ve vergi ödeyemez.Bu sefer yaptıklar işin anlamı kalmaz.Ama yetkili turizm canentaları üzerindne çalışabilir ve elde ettikleri komisyonun bir bölümünü de onlarla paylaşıp dolaylı yoldan vergi verebilirler.Bir çok ülkede evden aldığı kiranın vergisini devlete ödeyeceksin diye bir şey yok.Ama biizm ülkemizde var.O zaman buradaki sorumlu ev sahipleridir.Kirayı alan.parayı cebe indiren Türk vatandaşlarıdır.Airnb ye sadece komisyon vermektedirler.Evet teknoloji geliştikçe airnb gibi siteleri için global düzenlemeler yapılmalıdır.Bir kaç ülkede İnternet,Siber Hukuk ve Elektronik Güvenlik bakanlıkları kuruldu.Ciddi ülkeler yaptıklaır ilerde de ciddi.Bizim gibi sabah akarşı bastım al al hesabı gibi terbiyesizlikler değil.İnsana insan olduğu için değer vermediğimiz sürece bunlar bizi hayvan gibi güder ancak...

 13. Devletin koyduğu kurallara uymak zorundalar.

 14. Vergi konusunda titiz olanlara saygım var. Haklılar. Olayın bir boyutu vergiyi toplamaksa, diğeri nasıl harcandığını denetlemektir. Sayıştayın denetim yapmadığı bir ülkede verginin nereye harcandığını kimse bilemez, bilemezsiniz!!! T.C.'nin basitçe çözeceği global firmalarla olan konuları bu ve benzeri şekilde kesip atması ülkenin itibarını, olası/içerdeki yatırımcıların sayısını azaltacağını tahmin etmemek saflık olur. Firmalar devlet değil ki T.C.'yi çeksinler. Adamlar Türk değilki bizim mantığımızı anlasınlar. Bu arada olay gazete haberi! Yani polis makul bir gerekçeyle hareket etmiş olabilir. Firma veya arkasındaki ülkeler olayı bu şekilde (ve hatta art niyetli) lanse ediyor olabilir. Dışarıdan (veya malesef içeriden) gelen bilgileri çok defa kontrol etmek gerekiyor.

  1. Modakronik Modakronik

   olayın vergi boyutu yok çünkü devlet isterse airbnb den kiralayanları kolayca bulup kira vergisi alır ASIL SORUN Turizm şirketlerinden gelen BASKI yani otellerden diyorum

 15. Aslına bakarsanız dostlar global firmalara bu tür yaptırımlar yerine onları ülkeye çekecek bir yöntem izlenmeli, vergi vermiyor diye durduğun bir firma binlerce başka kazanç sahibini etkiliyor. Teşvikler ile getir gene vergilendir hem bu firmaların sahip olduğu know-how dan yararlan heleki okullarda kodlama dersinin konuşulduğu böyle bir dönemde.

 16. Modakronik Modakronik

  Arkadaşlar ev sahipleri kira sözleşmesi imzalayıp %20 vergi verirse sorun olmaz yasal olarak Türkiyede 1-2 gün ev kiralanmasına engel yok nun dışında asıl VERGİ KAYBI reklam pazarında %95 Türkiye pazarını elinde bulunduran firma irlanda üzerinden işlem yapıyor bakın bakalım kim bunun cezasınıda youtube ve sairden 3-5 para kazanan gençler ödeyecek biz zamanında gittigidiyor için çok cezalar ödedik pardon daha ödeyemedik yapılandırıp duruyoruz bazılarıda dava sürecinde

 17. Timucin Timucin

  OLAYIN NERESİNDEN BAKARSANIZ BAKIN YANLIŞ...2002DE ERDOGAN SOYLEMEDIMI OTELLER BİR TURİSTTEN GECEDE 200 DOLAR ALIYOR DİYE... ŞİMDİ BİR ARKADASIMA ANKARADAN MALİYEDEN VERGİ İNCELEMESİ GELDİ GEÇMİŞE DÖNELİK DİYORKİ %18 VERGİ %20 GELİR VERGİSİ %18 USULSUZLUK VERGISI... TOPLAMDA DİYOR Kİ 100 000 KAZANDIYSAN YARISI BENIM BU AKIL KARI DEGİL ... ARKADASIM BU İŞE BASLAMADAN BELEDİYEYE GİTTİ BELEDİYE EV GİBİ YERLERDE TİCARET OLAMAYACAGINI SOYLEDİ MALİYE DİYOR Kİ BEN VERGİMİ ALIRIM YANİ SEN VERGİ VERİYORSUN AMA BELEDİİYE GELİP SENİN EVİNİ KAPATIYOR BU TEK KELİME İLE SAÇMALIK ... APARTCILIK KESINLIKLE SERBES BIRAKILMALI 4 KİŞİLİK BİR AİLE İSTANBULUN EN GUZEL SEMTİNDE 50 DOLARA 80 DOLARA RAHATLIKLA KALIYOR HEMDE EV KONFORUNDA... SONUCTA HAVAALANINDAN ANTALYADA KI SERACIYA KADAR HERKES KAZANIYOR DEVLET KOL GİBİ KAZANIYOR ...KESINLIKLE APARTLAR SERBES BIRAKILMALI YOKSA TIKANMIS EKONOMİ ÇÖKER

 18. Airbnb kesinlikle vergi vermesi gerekir ama tabii düzenleme yapılsın vergi de verirler hiçbirşey yapmadan yasaklamak yerine biraz üstüne gitsinler bence