Markafoni kapanıyor! [Güncellendi]
E-Ticaret

Markafoni kapanıyor! [Güncellendi]

Türkiye'nin en önemli e-ticaret sitelerinden biri olan Markafoni.com'un kapanışı şirket içinde yapılan duyuru ve web sitesinde yayınlanan resmi bildiriyle doğrulandı.

Son dönemde duyumlarını aldığımız bu konu hakkında net bir sonuç elde etmeden paylaşmak istememiştik. Zira Markafoni'nin küçülmeye gidiyor olma olasılığı söz konusuydu ve gelen bir satın alma teklifinin reddedildiğini öğrenmiştik. Ancak şirket içinde yapılan duyuru ve sitede yayınlanan bildiri Markafoni.com'un 30 Haziran'da resmen kapanacağını gösteriyor.

Aşağıda Markafoni.com'da yayınlanan resmi bildiriyi görebilirsiniz. İlerleyen dakikalarda haberimizi yeni bilgilerle güncellemeye çalışacağız.

Hatırlatmak gerekirse dünya devi Naspers 2011'de Markafoni'nin yaklaşık yüzde 70'ini satın almış, 2014'te ise tamamına sahip olmuştu. Markafoni'nin kurucuları Sina Afra, Ahmet Emre Sarı ve Tolga Tatari de 2014 yılında Markafoni'den ayrılmıştı.

Güncelleme: Naspers'dan gelen resmi açıklamayı da aşağıda paylaşıyoruz;

Markafoni Türkiye operasyonunu kapatma kararı aldı Istanbul, Haziran 1, 2017

Markafoni, Türkiye’de 30 Haziran 2017 itibariyle operasyonlarına devam etmeyeceği ve kapatma kararı aldığını açıkladı. 2008 yılından beri  Türk tüketicilerine giyim ve moda aksesuarlarında hizmet veren online alışveriş sitesi  Markafoni, bu kararı, pazardaki ilk başarısına rağmen, işletmenin sürdürülebilirliğini sağlayacak oranda karlılık sağlayamadığı ve bu tür bir iş modeli için zorlu olan ekonomik  ortam sebebiyle aldı.

Markafoni olarak tüm müşterilerimize ve iş ortaklarımıza yıllar boyunca gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür etmek istiyoruz.

Müşterimiz soruları için: http://www.markafoni.com sayfasını ziyaret edebilir; 0850 300 18

47 çağrı merkezini arayabilir veya [email protected] e-mail adresine yazabilirler.

Yorumlar (41)
 1. Darısı trendyolun başına.

  1. Şuursuzca bir yorum. Binlerce insan işsiz kalabilir ve domino taşı etkisiyle onlarca sektör etkilenebilir. Trendyol yada markafoni sadece bir e-ticaret sitesi değil giyim sektörünü ve büyüneyi destekleyen lokomotifi sitelerdir.

   1. Kesinlikle şuursuzca ve cahilce yapılmış bir yorum.

  2. Üzülmeyin ModaSky var :)

 2. Al-sat, komisyonculuk vs bunların hepsi batacak. Kendi ürününü (kendi stoğunu) satmayan batacak.

  1. Çelik Çelikyaman Çelik Çelikyaman

   Tüm hızla o noktaya gidiyoruz. "Elle tutulanı elle tutulmayan ortam üzerinden satmaya çalışma" tıkanmak üzere.

  2. Al-Sat yada komisyon ile alakası yok durumun. Markafoniye en çok çekilen ürünler markalı ürünler markalı ürünlerin üretimini nasıl yapılacak ? Al sat yada komisyon yani ticaret dünyanın değişmez kuralı.

   Dünya devi bir şirketin ciddi mali analizler sonucu satın aldığı karlılığı yüksek bir şirketti, şu anda bu duruma geliniyor olması ne yazık ki ülkedeki ekonomik sıkıntıların bir yansıması olarak görüyorum ne yazık ki ben.

   Bu yüzdendir ki Darısı trendyol'un başına yazan arkadaşada ne yazık ki olayı biraz daha geniş çerçeveden bakması gerektiğini düşünüyorum.

 3. Kalitesizlik paçalarından akıyordu, son 3 siparişimde de sorun yaşamıştım.

 4. Emre Gülas Emre Gülas

  Malumun ilanı oldu galiba. Umarım bu durum e-ticaret yatırımcısını ve girişimcisini korkutmaz. Artık ülkemizde e-ticaretin dikeyde var olması gerektiğinin kanıtı. Rekabet edebilmek için büyük bütçeli yazılımlara, entegrasyonlara çeşitli ödeme sistemlerine ihtiyaç yok. İşine, ürününe güvenen herkes başlamalı artık.

  Dev marketlerin son 15 yılda model değiştirip mahalle arasına girecek küçük şubeler yarattığını unutmayın! Yakında büyük sermayeler internetin heryerinden fırlayan küçük işletmeler yaratabilir. Şimdiden bu fırsatı değerlendirmeli, hala geç değil.

  1. Uzun zamandır webrazzide bir yoruma katılmıyordum, çok doğru bir tespit bence, seo kötüydü, "fikst kost" kesin çoktu ondan battılar vivivivi gibi analiz "kasan" arkadaşlar biraz etrafınıza bakın derim bu yorumun sahibi gibi.

  2. Mahmut Yıldırım Mahmut Yıldırım

   Yoruma katılıyorum ve ah ahh incir.com hızlı büyüme işine girmeseydin de konseptini geliştirseydin diyorum.

 5. Lifecoentries Lifecoentries

  Lütfen artık Sina afra da ortalıkta markafoni kurucusuyum diye dolaşmaktan geri dursun. We fed up with his story.

  1. Her ne kadar sina ya afra olsam da, hakkını yemeyelim, neden dolaşmasın ki o mu batırdı Adam girişimi büyüttü geliştirdi ve 100 milyonlarca dolardan sattı,

 6. Emrecan Emrecan

  Bu yazıyı yazan, okuyan ve yorumlayan herkes için çok kötü bir haber. Her kapanan yeni açılacakların ve yatırım alıp büyüyeceklerin önünü kapatıyor.

 7. Yazık olmuş :(

 8. Limango dan sonra sırada Markafoni olacağını ummazdım, zamanında çok iyi fırsatlar yakalamıştım ama son zamanlarda eski halini aratıyordu

 9. bir altyapı değişikliği nelere maal oldu... Eyy markafoni!

  1. nasıl yani

   1. Mahmut Yıldırım Mahmut Yıldırım

    Pythona geçiş kararından bahsediyor sanırım. Metglobal de sırada. Python hacıları, çekecek acıları

   2. demandware gecisi, python gecisi degil.

  2. Kapanma kararının altyapıya bağlamak çok komik geldi bana. Visual Basic olsa ne farkeder? Yönetim, karlılığa ve forecastinge bakar.

 10. Can Kurtaran Can Kurtaran

  Dünyanın her yerinde "flash sale" konsepti zor zamanlar geçiriyor. Üreticilerin kendisinin eticarete dahil olmasıyla beraber artık elde kalan, eski sezon ürünleri flash sale siteler yerine kendi siteleri üzerinden eritiyorlar. Dolayısıyla, flash sale alanda artık "flash" bir şey sunabilmek eskisi gibi kolay ve sürdürülebilir değil.

  6 yıl önce süper bir iş fikri ve gelir kaynağı olan markafoni değişen piyasa şartlarına maalesef ayak uyduramadı. trendyol kendi üretimini yapıp markalarını yaratarak biraz daha güçlü kalabildi ama ne kadar daha bunu sürdürebilir, bu kısmı mechul.

  sanırım kısa vadede eticarette dikey perakendeci (flash değil, bildiğin perakende) ve üreticinin kendisi ayakta kalacak. uzun vade ne gösterir net bir şey söylemek zor, şartlar çok değişken.

  son olarak, naspers durumu şöyle açıklıyor: "Since 2008, Markafoni has been an online shopping destination for Turkish consumers, specialised in clothing and fashion accessories. Despite initial success, the business is not scaling sufficiently to be sustainable and in a challenging economic environment for this type of business, the decision was taken to close. Markafoni would like to thank its customers and business partners for their loyalty over the years. "

  https://www.naspers.com/news/markafoni-announces-closure

 11. Cuneyt Saltın Cuneyt Saltın

  Sina Afra kendinin bile inanmadıgı, nasıl kurtulsam dediği markafoni projesini allayıp pulladı, Yabancilara sattı şimdi ne oldu, markafoni sizlere omur. Sina bataktan kendini kurtardı ama olan naspers ın parasına ve türkiyenin imajına oldu. Tebrikler demek istiyorum, basarı hikayesi diye sunulan buysa sinanın yeni projelerini satın alacak sanssız ınsanları merak ediyorum

 12. Seo'ya önem vermedikleri için böyle oldu.

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   :) tabi ya

  2. Emel Diyar Emel Diyar

   eğer ciddiyse cehalet akan bi yorum. seozeo ile çalışıyolar kötü olmalarına imkan yok

 13. Sina Afra'da yaptığı o güzel kibirsiz aksanıyla, egoist olmayan şovlarını keser umarım.

 14. Hiçbir "iş değeri" sunmayan, ne üretimde, ne operasyonda, ne de dağıtımda bir artısı olmayan her site aynı kaderi paylaşacak.

 15. Morhipo kurulduğunda piyasa da oyuncu kalmayacak demiştim. Benim için sürpriz olmadı... Hâlâ nasıl ayakta durabildiğine şaşırıyordum...

 16. Muzafferw3 Muzafferw3

  Hesapsızlıktan batmıştır. Günlük 500 bin civarı ziyaretçisi olan bir e - ticaret sitesi karlılılığını koruyamıyorsa, ben orada israf ararım...

  1. Tuna Celik Tuna Celik

   Butun yorumlar icin ki en guzel yorum bu bence... Cunku hantallasana firma icinde ki durumu cok guzel anlatiyor...

 17. Morhipo hepsini yer bitirir. Önce limango, şimdi markafoni, yakın gelecekte de Trendyol.

 18. Her ne nedenle olursa olsun, yüzlerce insanın çalıştığı bir firmanın kapanıyor olması üzücü :(

 19. Süleyman Fazlı Süleyman Fazlı

  Commitment rate i çok düşükdü. En son Koç kuluçka merkezindeki konferansda binde 15'lerden bahsediyorlardı.

 20. Yılmaz Sattı (@yilmazsatti) Yılmaz Sattı (@yilmazsatti)

  Bizim ülkemizde girişimlerin furyası oluyor malesef. Morhipo gibi güçlü networklerin parçası yada farklı operasyonlarla destekleme durumu yoksa. en fazla furya 3 5 yıl sürüyor. Girişimlerin başarısı hesaplanırken. ilk zamanlardaki büyümeyi katlanarak artacağı hesaplanıyor ve pazarın tamamına sonsuza kadar hakim olacağı konusunda hesaplar var. ama bu hiç bri iş fikrinde gerçekleşmesi mümkün değil sanıyorum. daha 1000 tl kazanmamış veya kar etmemiş girişimlerin değerlemesi milyonlarla ifade ediliyor. her balon sönmeye mahkum

 21. Naspersdan yatırımı alınca bütün parayı peşin parayla mal alıp satmaya harcadılar. PArfümdür aybotudur derken çok yanlış satınalmalar yaptılar. Satamayınca da tedarikçilerine geç ödemeye ve hatta ödememeye başladılar. Sonra tabii ki tedarikçi kalitesi bozuldu. Satıığınız ürünü bozarsanız her şey biter.

 22. Tüm markalar kendi mağazaların kurdukları için artık böyle genel satış yapan pazar yerlerine ihtiyaç kalmamaya başladı. Hepsiburada, n11, gittigidiyor formatı hariç tüm genel satış yapan e-ticaret sitelerinin suyu ısındı.

 23. Yabanci sermayenin Türkiye ongoruleri yanlistir.Ayni sorun sigorta sektorundede olustu deli gibi zarar ediyorlar ancak duzelir umuduyla halen bekliyorlar.

  Asil sorun is yapma bicimi.Sadece markafoni degil Teknosa , Bimeks, ve Boyner dahi suan problem yasiyor.Piyasa degisimi yeterince gozlemlenemiyor.

  Bir diger hususta ticareti henuz anlamamis 20 yas civari internet canavarlarinin meseleyi sadece dijital okumasi.Ticaret bambaska birsey..Analyticsi bosverin karlilik en guclu unsurdur.

 24. Kargaların kargaşası peh...

 25. Pinar Ben Pinar Ben

  My2ego markası bence sonlarını hazırladı... İğrenç...