Zomato, Türkiye ofisini kapatıyor [Duyum]
E-Ticaret

Zomato, Türkiye ofisini kapatıyor [Duyum]

2013 yılı sonunda Türkiye pazarına giriş yapan restoran rehberi Zomato, aldığımız duyumlara göre Türkiye ofisini kapatmaya hazırlanıyor.

Hindistan merkezli bir girişim olan Zomato, küresel büyüme adımlarına Türkiye'yi ekledikten sonra Ocak 2015'te Mekanist.net'i satın alarak dikkatleri üzerine çekmişti. Mekan listeleme işine oldukça erken adım atan Mekanist.net'i satın alarak yerel içerik ihtiyacını büyük ölçüde kapatan girişim, bu adımdan sonra Mekanist.net'i yeniden yapılandırma (küçültme) yoluna gitmişti. Mekanist.net kurucu ortağı Ali Servet Eyüboğlu da Zomato Ülke Müdürlüğü görevinden Kasım 2015'te ayrılmıştı.

Bir süre önce Türkiye'de paylaşımlı bir ofise geçen Zomato, konuya yakın kaynaklardan aldığımız yeni bilgilere göre Türkiye ofisini kapatmayı planlıyor. Fakat Yeni Delhi merkezli şirketin Türkiye pazarından tam anlamıyla çıkması beklenmiyor. Yani Zomato, önümüzdeki dönemde Türkiye operasyonlarını yurtdışından yönetecek. Zira Mekanist.net'in içeriklerini devralan Zomato Türkiye, Similarweb verilerine göre Zomato.com'un masaüstü trafiğinin yüzde 7,5'i karşılıyor.

Zomato Küresel Büyümeden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Oytun Çalapöver de Ağustos 2016'da Webrazzi'ye yaptığı açıklamalarda İstanbul’da 27 binden fazla mekanın güncel bilgilerini yayınladıklarını; Londra, Jakarta, New York City ve benzeri çok büyük şehirlerde bile bu rakamın 20 bin civarında olduğunu söylemişti.

Konuyla ilgili iletişime geçtiğimiz Zomato yetkililerinden henüz yanıt alamadık ancak alacağımız yeni bilgileri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Çevrimiçi rezervasyon girişimi The Fork'un Türkiye operasyonlarını durdurma kararından sonraki bu gelişmenin sektörü nasıl etkileceğini de takip edeceğiz.

(Geçtiğimiz günlerde Zomato'nun 17 milyon kullanıcı bilgisi çalınmış ve yasadışı kanallarda satışa sunulmuştu. Kullanıcılarına bir e-posta gönderen Zomato da şifrelerin değiştirilmesini tavsiye etmişti.)

Yorumlar (8)
 1. Volkan Küçük Volkan Küçük

  Türkiye'de herkes ticaret yapamaz, bizim ülkemiziz kuralları, alışkanlıkları, işleyişi ve ticaretimiz gerçekten çok farklı. Biz bile kendi ülkemizde kendi milletimize iş yaparken zorlanıyoruz. Bence Türkiye'de başarılı olan bir girişimci global pazarlarda faaliyetini daha çabuk başarıya kavuşturur :)

 2. Yemek Güzel Yemek Güzel

  bilmemkaçıncı seviye katkı sağlayıcı olduydum, istanbulda düzgün de çalışır hale geldi idi.

  yapma zomato, bizi tripadvisor'a bırakma, restoran konusunda çok yetersiz o

 3. Yusuf Ülkü Yusuf Ülkü

  Fork'dan sonra ilginç geldi. Yabancı yatırımlar bir bir kaçıyor mu yoksa. Yurt dışından bu kadar operasyonu yönetebileceklerini pek zannetmiyorum. Gayet başarılı bir çalışmaları vardı.

 4. Bobbygeneric Bobbygeneric

  mal alıştan kazanılır derler ya. kitleme fiyata mal alırsan olacağı bu

 5. Mekanist den sonra daha güçlü, daha kaliteli bir oyuncu olan Zomatonun gidişi üzdü açıkcası. Yıllardır aktif olarak kullanan, yorumlar yazan ve etkinliklerine katılan birisiyim. Ekip de harikaydı. Şu an Zomato dan sonra yerini dolduracak bir oyuncu yok. Tripadvisor u falan saymıyorum zaten o ayrı bir alem. Ortalık mekan.com a kalacak ama mekan.com un herhangi bir kalite kaygısı olmadığı gibi insanları yazmaya motive edecek, siteye çekecek bir tarafı da yok.

  1. Yasin Özcan Yasin Özcan

   Menü Burada var...İsteyen menünün fotoğrafını da ekliyor yorum da ekleyebiliyor, tabi Zomato gibi blogculara para dağıtmıyor.

 6. beni hiç etkinliğe çağırmadılar, yemekleri hep kendileri yediler...ahımı aldılar...ama üzüldüm

  1. Yusuf Ülkü Yusuf Ülkü

   Senin yüzünden hep ;)